MA DA LI JE OVO MOGUĆE?! Hrvati uvoze 100.000 KOMARACA iz Italije
Gradovi širom Hrvatske približavanjem leta započinju borbu protiv komaraca.
Među gradovima koji se suočavaju s najezdom komaraca je i Zagreb. Zagrepčanin Mijo Bilanović je za HTV ispričao kako već 20 godina obrađuje vrt koji je dobio na korištenje od grada i da svake godine vodi istu bitku, onu protiv komaraca.
KRVAVI POKOLJ U SELU KORITA! Krvoločni vukovi ubijali sve pred sobom - meštani NE IZLAZE IZ KUĆA
DOŠAO U KAFIĆ PA ISPALIO RAFAL: Isplivali detalji pucnjave u Novom Gradu, motiv ubistva osveta?!
VELIKA TRAGEDIJA: Utopio se dečak (5) u Hadžićima, igra pošla po zlu
- Grizu i krv odmah ide, otekline, ali smo navikli već godinama, tu smo prvi na udaru do Jaruna - rekao je. Dodaje kako ekipa iz deratizacije u proseku dolazi dva puta mesečno kako bi očistila vodu kojom on zaliva vrt jer u toj vodi komarci razmnožavaju.
- U ruci držim larve komaraca koje smo zagrabili u bačvi. Takve bačve se tretiraju, na površinu vode se stavlja preparat koji stvara film, pa larve komaraca ne mogu disati - objasnio je David Mikulan iz Službe za dezinfekciju. Radi se o metodi koja se primenjuje u sklopu prevencije i primenjuje se tamo gde su vode stajaće.
Uoči leta počinje i prskanje. - Suzbijanje odraslih jedinki obično se radi u vrijeme njihove najveće brojnosti, to je krajem 6. mjeseca i početkom 7. mjeseca kada se ruše tzv. proljetne vrste komaraca - naveo je Josip Palaversa iz Tehinspekta.
Grad Zagreb je ove godine za borbu protiv komaraca izdvojio 384.000 evra. Deo tih sredstava je namijenjen i edukaciji građana. - Na način da se građani informiraju o važnosti uklanjanja posuda s vodom za vrijeme ljetnih mjeseci jer najefikasnija metoda je uklanjanje legla komaraca - poručio je Dragan Grubiša iz Kancelarije za zdravstvenu ekologiju Grada Zagreba.
Kao dodatno sredstvo u borbi protiv komaraca, Grad Zagreb će uskoro prvi put ispustiti 100.000 sterilnih mužjaka uvezenih iz Italije.
- Što znači da će oni ako su brojnošću nadmoćni oploditi ženke koje će zatim proizvesti jajašca koja neće dovesti do potomstva i na taj način bismo biološkim putem smanjili broj prisutnih tigrastih komaraca na nekom području - opisala je Ana Klobučar iz NZJZ-a Dr. Andrija Štampar.