МА ДА ЛИ ЈЕ ОВО МОГУЋЕ?! Хрвати увозе 100.000 КОМАРАЦА из Италије
Градови широм Хрватске приближавањем лета започињу борбу против комараца.
Међу градовима који се суочавају с најездом комараца је и Загреб. Загрепчанин Мијо Билановић је за ХТВ испричао како већ 20 година обрађује врт који је добио на кориштење од града и да сваке године води исту битку, ону против комараца.
КРВАВИ ПОКОЉ У СЕЛУ КОРИТА! Крволочни вукови убијали све пред собом - мештани НЕ ИЗЛАЗЕ ИЗ КУЋА
ДОШАО У КАФИЋ ПА ИСПАЛИО РАФАЛ: Испливали детаљи пуцњаве у Новом Граду, мотив убиства освета?!
ВЕЛИКА ТРАГЕДИЈА: Утопио се дечак (5) у Хаџићима, игра пошла по злу
- Гризу и крв одмах иде, отеклине, али смо навикли већ годинама, ту смо први на удару до Јаруна - рекао је. Додаје како екипа из дератизације у просеку долази два пута месечно како би очистила воду којом он залива врт јер у тој води комарци размножавају.
- У руци држим ларве комараца које смо заграбили у бачви. Такве бачве се третирају, на површину воде се ставља препарат који ствара филм, па ларве комараца не могу дисати - објаснио је Давид Микулан из Службе за дезинфекцију. Ради се о методи која се примењује у склопу превенције и примењује се тамо где су воде стајаће.
Уочи лета почиње и прскање. - Сузбијање одраслих јединки обично се ради у вријеме њихове највеће бројности, то је крајем 6. мјесеца и почетком 7. мјесеца када се руше тзв. прољетне врсте комараца - навео је Јосип Палаверса из Техинспекта.
Град Загреб је ове године за борбу против комараца издвојио 384.000 евра. Део тих средстава је намијењен и едукацији грађана. - На начин да се грађани информирају о важности уклањања посуда с водом за вријеме љетних мјесеци јер најефикаснија метода је уклањање легла комараца - поручио је Драган Грубиша из Канцеларије за здравствену екологију Града Загреба.
Као додатно средство у борби против комараца, Град Загреб ће ускоро први пут испустити 100.000 стерилних мужјака увезених из Италије.
- Што значи да ће они ако су бројношћу надмоћни оплодити женке које ће затим произвести јајашца која неће довести до потомства и на тај начин бисмо биолошким путем смањили број присутних тиграстих комараца на неком подручју - описала је Ана Клобучар из НЗЈЗ-а Др. Андрија Штампар.