Malverzacije Zaeva u parlamentu urodile plodom: Suprotno volji naroda Makedonija juriša ka EU i NATO
Najviše zakonodavno telo Republike Makedonije, Sobranje, preksinoć je, u dramatičnoj atmosferi, donelo odluku o promeni Ustava u skladu sa Prespanskim dogovorom, u vezi sa promenom imena države u “Republika severna Makedonija”.
Dvotrećinska većina u Sobranju (80 od 120 poslanika) podržala je promenu Ustava Makedonije, a politički gledano, ovo je početak epiloga makedonsko-grčkog sukoba oko imena bivše jugoslovenske republike. Plan premijera Zorana Zaeva je uspeo.
Makedoniji OTELI ime! Poslanici opozicije DOBILI MILIONE prljavog novca da IZDAJU ZEMLJU
Odluka Sobranja donela je oluju pozitivnih reakcija u EU i SAD, ali i nezadovoljstvo među članovima većinske partije u parlamentu VRMO-DPMNE pošto su upravo njeni, sada već bivši poslanici, glasali za promenu Ustava.
Reakcija lidera ove stranke Hristijana Mickoskog bila je momentalna i iz stranke su izbačeni Elizabeta Kančeska Milevska, Emilija Aleksandrova, Nola Ismajloska Starova, Sašo Vasilevski, Ljuben Arnaudov, Krsto Mukoski i Zekir Ramčilović.
Građani su na ovaj način potpuno iznevereni, jer su na referendumu jasno dali do znanja Vladi u Skoplju da ne žele primenu Prespanskog dogovora, odnosno promenu imena države. Takođe, izneverila ih je i partija VMRO-DPMNE jer su upravo njeni, sada već bivši članovi, doprineli tome da Zaeov plan uspe.
Podsećamo, partija VMRO-DPMNE jasno je podržala volju građana na referendumu 30. septembra. Reakcija Mickoskog bila je momentalna, ali generalno gledano ona je zakasnela zbog velikih posledica koje će tek da se osete u Makedoniji.
Premijer Zaev je posle glasanja čestitao i zahvalio se svim poslanicima:
- Posebno želim da se zahvalim članovima VMRO-DPMNE koji su se postavili iznad stranačkih i ličnih interesa i stali na stranu državnog interesa, glasavši za ustavne promene. Danas pišemo istoriju, a vi ste postali njeni akteri - rekao je Zaev.
Zaev je svojim malverzacijama u parlamentu postupio suprotno volji naroda na referendumu koji je održan 30. septembra. Da su poslanici opozicije dobili novac za glasanje za Prespanski sporazum, potvrđuje i grčki ministar odbrane Panos Kamenos.
Sraman dan za istoriju Makedonije: Inicijativa za promenu imena usvojena "klasičnim silovanjem"
- Ko bi pomislio da u demokratskoj Evropi oni koji ne glasaju za predlog budu zatvarani, a oni koji poslušaju dobiju bonus od dva miliona evra crnog novca. Ja sam posramljen – poručio je Kamenos preko Tvitera.
Glasanjem u petak uveče zavšena je prva od ukupno tri faze u postupku za izmenu ustava. U drugoj fazi treba da se ozvaniči predlog amandmana i za to je potrebna prosta većina ili 61 glas od ukupno 120 poslanika. Treća vaza je usvajanje amandmana, za šta je neophodna dvotrećinska većina. Priča se tu ne završava jer Prespanski sporazum mora da podrži i većina poslanika u grčkom parlamentu.