Малверзације Заева у парламенту уродиле плодом: Супротно вољи народа Македонија јуриша ка ЕУ и НАТО
Највише законодавно тело Републике Македоније, Собрање, прексиноћ је, у драматичној атмосфери, донело одлуку о промени Устава у складу са Преспанским договором, у вези са променом имена државе у “Република северна Македонија”.
Двотрећинска већина у Собрању (80 од 120 посланика) подржала је промену Устава Македоније, а политички гледано, ово је почетак епилога македонско-грчког сукоба око имена бивше југословенске републике. План премијера Зорана Заева је успео.
Македонији ОТЕЛИ име! Посланици опозиције ДОБИЛИ МИЛИОНЕ прљавог новца да ИЗДАЈУ ЗЕМЉУ
Одлука Собрања донела је олују позитивних реакција у ЕУ и САД, али и незадовољство међу члановима већинске партије у парламенту ВРМО-ДПМНЕ пошто су управо њени, сада већ бивши посланици, гласали за промену Устава.
Реакција лидера ове странке Христијана Мицкоског била је моментална и из странке су избачени Елизабета Канческа Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајлоска Старова, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Крсто Мукоски и Зекир Рамчиловић.
Грађани су на овај начин потпуно изневерени, јер су на референдуму јасно дали до знања Влади у Скопљу да не желе примену Преспанског договора, односно промену имена државе. Такође, изневерила их је и партија ВМРО-ДПМНЕ јер су управо њени, сада већ бивши чланови, допринели томе да Заеов план успе.
Подсећамо, партија ВМРО-ДПМНЕ јасно је подржала вољу грађана на референдуму 30. септембра. Реакција Мицкоског била је моментална, али генерално гледано она је закаснела због великих последица које ће тек да се осете у Македонији.
Премијер Заев је после гласања честитао и захвалио се свим посланицима:
- Посебно желим да се захвалим члановима ВМРО-ДПМНЕ који су се поставили изнад страначких и личних интереса и стали на страну државног интереса, гласавши за уставне промене. Данас пишемо историју, а ви сте постали њени актери - рекао је Заев.
Заев је својим малверзацијама у парламенту поступио супротно вољи народа на референдуму који је одржан 30. септембра. Да су посланици опозиције добили новац за гласање за Преспански споразум, потврђује и грчки министар одбране Панос Каменос.
Сраман дан за историју Македоније: Иницијатива за промену имена усвојена "класичним силовањем"
- Ко би помислио да у демократској Европи они који не гласају за предлог буду затварани, а они који послушају добију бонус од два милиона евра црног новца. Ја сам посрамљен – поручио је Каменос преко Твитера.
Гласањем у петак увече завшена је прва од укупно три фазе у поступку за измену устава. У другој фази треба да се озваничи предлог амандмана и за то је потребна проста већина или 61 глас од укупно 120 посланика. Трећа ваза је усвајање амандмана, за шта је неопходна двотрећинска већина. Прича се ту не завршава јер Преспански споразум мора да подржи и већина посланика у грчком парламенту.