HRVATI KLALI SRBE, A DIČE SE ANTIFAŠIZMOM! Milanović ni reči pomena o srpskim zaslugama za oslobođenje Hrvatske
Zoran Milanović je na obeležavanju godišnjice oslobođenja, koja je počela polaganjem venaca i paljenjem sveća uz Spomenik revolucije naroda Moslavine u Podgariću, rekao da aktualna Vlada pokazuje mnogo više razumevanja i takta za neke stvari od onih koje su joj prethodile.
U Podgariću se danas obeležava 75-ogodišnjica oslobođenja severozapadne Hrvatske u Drugom svetskom ratu, a predsednik Zoran Milanović rekao je tom prilikom da antifašizam nije slučajno uključen u Ustav hrvatske države.
VRAĆA SE SERIJA A: Vreme je za detronizaciju Juventusa
"SVAKI KAMEN KOJI STE BACILI NA BOGA, PAO JE PRAVO NA VAS" Milačić poslao otvoreno pismo Đukanoviću
HOROR! NA SMRT IZBO BRATA PA POČINIO SAMOUBISTVO: Na istom mestu je pre nekoliko godina ZAKLAO MAJKU
- Ustav je akt političke volje i svesti čitave politike, a 1990. godine nije bilo nikakve dileme oko toga hoće li antifašizam ući u Ustav. Antifašizam je deo Ustava, a nije pao s kruške, tako da je svako negiranje antifašizma 30 godina kasnije jednostavno komično - rekao je Milanović.
On je na obeležavanju godišnjice oslobođenja, koja je počela polaganjem venaca i paljenjem sveća uz Spomenik revolucije naroda Moslavine u Podgariću, rekao da aktualna Vlada pokazuje mnogo više razumevanja i takta za neke stvari od onih koje su joj prethodile.
- Danas ovde obeležavamo 75 godina od jedne od najvećih pobeda nad zlom. Jedna strana odabrala je pravi put, a druga stranputicu. Naša strana dobila je rat i zemlju koja počiva na antifašizmu - rekao je Milanović.
U ime organizatora, Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, okupljenima se obratio predsednik tog saveza Franjo Habulin, koji je rekao da je područje Moslavine od samog početka Drugog svetskog rata bilo od izuzetne strateške važnosti.
- Antifašistička borba iznedrila je najveće demokratske vrednosti, a današnja Hrvatska izvojevana je i sačuvana u granicama AVNOJ-a. Evropa u kojoj danas živimo takođe je izgrađena na temeljima antifašizma i borbe protiv fašizma - naglasio je Habulin.
Svečanosti su prisustvovali i bivši hrvatski predsednik Stjepan Mesić, saborski zastupnik Vili Matula i bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.
- Antifašizam je konstanta hrvatske politike i nešto što ne možemo promeniti i čega se ne možemo, niti bi trebalo, da se odreknemo - istakao je Bajs.
Ako se setimo svih hrvatskih zločina, jedinog logora za decu na svetu, koji su napravili Hrvati za nas u Drugom svetskom ratu, te 90-ih i pogroma zvanog "Oluja", jasno je da se o antifašizmu kao hrvatskoj konstanti ne može ni šaputati, a kamoli dičiti. Ako se normalni.
Inače, podsećanja radi, 1945. godine na samom kraju Drugog svetskog rata vodila se jedna od najžešćih bitaka Nemaca i Italijana sa partizanima, kada je u krvavom sukobu poginulo je više od 6 000 vojnika 4. armije čiju su okosnicu činili Srbi (8. kordunaška divizija, 7. banijska i 29. hercegovačka), te tako, pored drugih borbi, učestvovali u oslobođenju Hrvatske.
Zbog velikog gubitaka svojih vojnika, srpski komandant 4. armije Petar Drapšin se ubio, o čemu piše i hrvatski istoričar Goran Šarić.