"MESO JE IZUZETNO OTROVNO I MOŽE BITI KOBNO": Panika na pijaci zbog pojave jedne vrste ribe, stručnjaci upozoravaju na oprez (FOTO)
Stručnjaci upozoravaju da bi ljudi trebali biti veoma oprezni kada je u pitanju ova vrsta ribe.
Hrvatski Institut za okeaknografiju i ribarstvo potvrdio je da je riba pronađena na ribljoj pijaci u Splitu napuhača (Sphoeroides paćygaster), a njenu fotografiju objavila je na Fejsbuku grupa Splitska peškarija.
O NJIHOVOJ LJUBAVI BRUJI CEO REGION! Ona ima 24 a on 49 godina, zajedno imaju 12 dece i nijedno zajedničko
NACIONALISTIČKE PORUKE I USTAŠKI SIMBOLI: Osvanuli novi grafiti mržnje prema Srbima u Splitu, vlasti pozvale građane da prijave počinioce
ŠOK SCENA U CRKVI! Čovek PREMINUO nakon što se srušio kao sveća usred mise, a razlog tome je krajnje BEZAZLEN
Pronađena riba je mala, veličine ljudske jagodice, a iako je reč o napuhači, razloga za paniku nema, pišu zagrebački mediji.
Poznato je da postoje neke vrste napuhača koje su zaista opasne, ali ova nije otrovna. Međutim, svejedno nije dobro što je pronađena u Jadranu, pišu novine.
- Zabrinjava činjenica da se ona lagano odomaćila u Jadranu i da je broj jedinki dosegao dovoljan broj da bi se mogli razmnožavati. Očigledno je da se radi o ribici kojoj je rodno mesto naša strana Jadrana, što potvrđuje i drugi nalaz slične veličine koji se dogodio pre par dana. Riba je ulovljena na području Tribunja i to okružujućom mrežom plivaricom i nađena je u kaseti sa srdelom… - pojasnili su.
Stručnjaci kažu da u Jadranu žive opasne napuhače, zbog čega treba biti oprezan. Postoje, naime, napuhače čije je meso izuzetno otrovno, ali o celom nizu vrsta ove ribe se zapravo ne zna pouzdano da li su opasne.
Upravo zbog toga je najbolje s pažnjom pristupati ovim ribama, jer u slučaju da je reč o nekoj otrovnoj napuhači, to za ljude može biti kobno. Kad je reč o otrovu, bolje je ne istraživati sam, nego pričekati da stručnjaci kažu poslednju reč.
Inače, ova se riba u Hrvatskoj još naziva i kuglakožom i četverozupkom. Voli topla mora širom sveta i na takvim se mestima nalazi. U hrvatskom moru je viđena svega dva puta: prvi put sredinom devedesetih godina, i to u vodama srednjeg Jadrana, a potom je ulovljena 2012. godine u akvatorijumu južnog Jadrana ispod Konavoskih stena.