Nasilje poraslo za 57 odsto od 2015.godine! U Hrvatskoj zabeležen 331 slučaj napada na Srbe
U Hrvatskoj je javnosti najviše odjeknuo slučaj mladića Jovana Matijevića, prebijenog u Okučanima, po čijem svedočenju je uzrok napada bila njegova srpska nacionalnost
Srpsko nacionalno veće predstavilo je danas u Zagrebu dokument koji govori o tome da je tokom prošle godine u Hrvatskoj zabeležen 331 slučaj nasilja i drugih oblika podsticanja nadiskriminaciju prema Srbima, što je za 57 odsto više u odnosu na 2015.
Dodik: Izetbegovićev zahtev za reviziju presude usmeren protiv svih Srba MA GDE SE NALAZILI
Kriza u Makedoniji može da preraste u MEĐUETNIČKE SUKOBE koji se mogu proširiti i VAN GRANICA!
– Ovo nije 331 izolovan slučaj, već 331 prostor iza kojih se nalazi na stotine drugih slučajeva koje je teško popisati. Ne radi se o izolovanim slučajevima već o fenomenu koji se širi i koji je s margina ušao u javni prostor – poručio je predsednik SNV-a Milorad Pupovac na konferenciji za novinare.
Pupovac je, kako je naveo, uveren da će se trend diskriminacije nastaviti s obzirom na to da je prošle godine došlo do drastičnog porasta pojava kojima se, kako je rekao, diskriminišu Srbi u Hrvatskoj.
– Podatke smo beležili po prijavama pojedinaca i iz različitih medija – rekla je Tamara Opačić, autorka biltena SNV-a koji donosi pregled podataka o govoru mržnje, etničkoj netrpeljivosti i istorijskom revizionizmu.
Opačić smatra da će se takav trend nastaviti, na što ukazuje i događaj u Sinju gde je danas na pravoslavnoj crkvi osvanuo grafit ustaškog pozdrava „Za dom spremni” a slično je zabeleženo tokom prošlog meseca u Bjelovaru.
– Najveći skok je uočen u načinu izveštavanja medija jer je, pored desničarskih portala koji bez sankcionisanja promovišu ustaški režim ili negiraju holokaust ili genocid, diskriminatorski govor uočen i na HRT-u – rekla je Opačić.
Zabrinjava, kaže, i podatak da je tokom prošle godine zabeleženo ukupno 16 fizičkih napada na pripadnike srpske manjine.
U Hrvatskoj je javnosti najviše odjeknuo slučaj mladića Jovana Matijevića, prebijenog u Okučanima, po čijem svedočenju je uzrok napada bila njegova srpska nacionalnost, ali je policija jednako tretirala i njega i napadače.
– Policija je celi slučaj vodila po prekršajnom postupku, zbog čega će i žrtva i napadači biti novčano kažnjeni – navela je ona.
Takođe je zabeležen rekordan broj od 42 izjave i postupaka javnih osoba koje su otvorene promovisale ustaštvo i koristile govor mržnje ili druge oblike verbalnog nasilja, a dobar deo tih izjava potekao je od dela katoličkog sveštenstva, rekla je.
Dok su pripadnici srpske zajednice 2015 primili nekoliko uvredljivih pisama i poruka preko društvenih mreža, u 2016. zabeleženo je njih 62, najviše na račun SNV-a i redakcije nedeljnika Novosti, a deo tih poruka sadržavao je i pretnje smrću.
– Posebno brine što je tokom prošle godine zabeležen dosad najveći broj okupljanja i uličnih akcija kojima se pozivalo na progon Srba i oduzimanje njihovih Ustavom i zakonom zagarantiranih prava. Najveći broj takvih akcija prošao je bez reakcije represivnog aparata, pre svega policije – kaže Opačić.
Među takvim akcijama izdvojila je lanjski protest ispred Agencije za elektronske medije, na kojem se unisono uzvikivalo „Za dom spremni”, ali policija nije kaznila ni jednu osobu.
U dokumentu je kritikovana javna promocija filma Jakova Sedlara „Jasenovac. Istina”, koji se zasniva na, kako se navodi, nizu falsifikata.
– Taj se film prikazivao u nekim hrvatskim školama dok je istovremeno u jednoj šibenskoj školi zabranila izložba o Ani Frank – istakla je Opačić.
Zamerila je i to što je ploča u Jasenovcu s natpisom „Za dom spremni” prošla bez reakcije represivnog aparata i tamo stoji već četiri meseca.
– Najveći broj antidiskriminacijskih zakona se zapravo ne sprovodi u praksi – zaključila je.
Bilten koji su predstavili, kaže Pupovac, radili su kao „ustavni patrioti ove zemlje”. Ovim što govorimo, stvaramo osnovu da zakonodavac zna prepoznati pojavu govora mržnje, ustvrdio je šef SNV-a.
Vlada je, ističe Pupovac, očito mislila da se to neće širiti i rasti, da će demokratske poruke Vlade biti dovoljne da to zaustave, no to se ne događa. „Vlada očito mora početi govoriti jezikom koji će te grupacije razumjeti”, poručio je Pupovac.
Ovo je, kaže, prošlost koja nam oduzima sadašnjost i budućnost, ali ne samo pripadnicima srpske zajednice, već i samoj Vladi.
Na pitanje dovode li takvi podaci u pitanje podršku SDSS-a Vladi Pupovac je odgovorio: „SDSS i dalje podržava Vladu i očekuje da ćemo zajedno sa ostalim zastupnicima znati i moći reći `ne` toj pojavi”.