Nastavljaju se ŠOVINISTIČKI ispadi Hrvatske: Srbe stavili u isti KOŠ s islamskim teroristima!
Srbi ponovo najgori u celoj priči!
Hrvatska Bezbednosno-obaveštajna agencija (SOA) objavila je javni dokument s podacima o svom delovanju.
U dokumentu SOA je upozorila da je terorizam i dalje jedna od najvećih pretnji za bezbednost građana u Evropi, ali i na nestabilnost u državama jugoistočnog susedstva i porast verskog i nacionalnog ekstremizma.
HRVATI UHVAĆENI U PREVARI: Hrvatska policija švercuje izbeglice u Sloveniju! (VIDEO)
"FAŠISTIČKA" HRVATSKA: Na Trgu Bana Jelačića se vijori "neprimerena" zastava
- Države jugoistočnog susedstva suočene su s rastom verskog i nacionalnog ekstremizma, pri čemu je posebno izraženo jačanje radikalnog islamizma. Nastavljena je pojava velikosrpskog ekstremizma, a uz to, primetni su pokušaji da se Republika Hrvatska prikaže u negativnom svetlu u međunarodnoj zajednici uz negiranje i pogrešno prikazivanje činjenica vezanih za Domovinski rat i njegov odbrambeni i oslobodilački karakter- navodi se u delu izveštaja posvećenom bezbednosnom okruženju.
Ovo je četvrta godina zaredom da SOA objavljuje takav dokument, a ovogodišnji je napisan na tridesetak stranica.
U dokumentu se navodi da su obeležja država jugoistočnog susedstva i dalje "slabe institucije, unutrašnja politička previranja, brojna nerešena etnička i nacionalna pitanja, nedovoljan privredni rast, korupcija i nezaposlenost".
"Masovne zločine u Drugom svetskom ratu nije činila Nemačka, već Hrvatska"
Ističe se kako je taj prostor suočen sa zastojem u sprovođenju reformi i priključenju evroatlanskim integracijama, ali i ocenjuje da primanje Crne Gore u NATO ipak pokazuje nastavak evroatlantske perspektive za države regiona. Iako je evroatlantski uticaj i dalje najveći, globalna rivalstva, navodi se, preslikavaju se i na ovom području, a najočitiji primer je prošlogodišnji sprečeni pokušaj državnog udara u Crnoj Gori.
Što se tiče radikalnog islamizma, SOA u izveštaju navodi da on u Hrvatskoj nije naišao na veći odziv s obzirom na dobar ugled, položaj i prava muslimanske zajednice. Broj sledbenika salafizma u Hrvatskoj vrlo je mali i čini ga nekoliko desetina osoba, dok ih je u hrvatskom jugoistočnom susedstvu više od 10.000, navela je SOA.
Upozorava se da postojanje brojnih radikalnih islamista u državama hrvatskog jugoistočnog susedstva povećava rizik od terorističke pretnje za celu jugoistočnu Evropu.
Iako teroristički napad na hrvatskom tlu nije verovatan, njegova mogućnost se ne može isključiti. U državama hrvatskog jugoistočnog susedstva verovatnoća napada je umerena, a u državama zapadne Evrope ostaje visoka.
U izveštaju se ocenjuje i da je ekstremizam u Hrvatskoj i dalje ograničen i bez podrške javnosti.
"PRIVREDA NA KOLENIMA": Hrvatska komora MOLI Srbiju da ne uvodi kontramere
- S obzirom na malobrojnost i slabu organizovanost, potencijal pripadnika ekstremističkih grupa za izazivanje nasilja i incidenata većih razmera, kao i u proteklom razdoblju, ograničen je, a njihove aktivnosti ne predstavljaju značajniju pretnju nacionalnoj sigurnosti- navela je SOA.
Dodaje se da je nastavljena pojava da ekstremni pojedinci iskorišćavaju nezadovoljstvo dela navijačkih grupa stanjem u hrvatskom sportu za izazivanje incidenata i nereda tokom i van sportskih takmičenja, kao i da pojedine navijačke grupe srpskih fudbalskih klubova ističu protivhrvatska, četnička i velikosrpska obeležja. U malom delu populacije mlađih pripadnika srpske nacionalnosti primećeno je simpatisanje velikosrpske i četničke ideologije i simbolike, posebno na društvenim mrežama, dodaje se u izveštaju.
Što se tiče stranog obaveštajnog delovanja, navodi se da je ono pojačano ulaskom Hrvatske u EU i NATO, kao i da se u sklopu hibridnog delovanja u hrvatski medijski i informativni prostor nastoje ubaciti lažne ili iskrivljene vesti u kojima se Hrvatska, EU i NATO prikazuju u negativnom svetlu i želi se uticati na stabilnost hrvatskih institucija, regionalnog okruženja i evroatlantskog i evropskog zajedništva.
Tokom 2016. godine detektovano je najmanje sedam pokušaja kibernetičkih napada na zaštićene informacione i komunikacijske sisteme državnih tela Hrvatske koje su sponzorisale druge države.
U fokusu rada i dalje ostaju ratni zločini i nestale osobe, a još se traga za 1.952 osobe nestale tokom rata, navodi se, među ostalim u izveštaju SOA.