Настављају се ШОВИНИСТИЧКИ испади Хрватске: Србе ставили у исти КОШ с исламским терористима!
Срби поново најгори у целој причи!
Хрватска Безбедносно-обавештајна агенција (СОА) објавила је јавни документ с подацима о свом деловању.
У документу СОА је упозорила да је тероризам и даље једна од највећих претњи за безбедност грађана у Европи, али и на нестабилност у државама југоисточног суседства и пораст верског и националног екстремизма.
ХРВАТИ УХВАЋЕНИ У ПРЕВАРИ: Хрватска полиција шверцује избеглице у Словенију! (ВИДЕО)
"ФАШИСТИЧКА" ХРВАТСКА: На Тргу Бана Јелачића се вијори "непримерена" застава
- Државе југоисточног суседства суочене су с растом верског и националног екстремизма, при чему је посебно изражено јачање радикалног исламизма. Настављена је појава великосрпског екстремизма, а уз то, приметни су покушаји да се Република Хрватска прикаже у негативном светлу у међународној заједници уз негирање и погрешно приказивање чињеница везаних за Домовински рат и његов одбрамбени и ослободилачки карактер- наводи се у делу извештаја посвећеном безбедносном окружењу.
Ово је четврта година заредом да СОА објављује такав документ, а овогодишњи је написан на тридесетак страница.
У документу се наводи да су обележја држава југоисточног суседства и даље "слабе институције, унутрашња политичка превирања, бројна нерешена етничка и национална питања, недовољан привредни раст, корупција и незапосленост".
"Масовне злочине у Другом светском рату није чинила Немачка, већ Хрватска"
Истиче се како је тај простор суочен са застојем у спровођењу реформи и прикључењу евроатланским интеграцијама, али и оцењује да примање Црне Горе у НАТО ипак показује наставак евроатлантске перспективе за државе региона. Иако је евроатлантски утицај и даље највећи, глобална ривалства, наводи се, пресликавају се и на овом подручју, а најочитији пример је прошлогодишњи спречени покушај државног удара у Црној Гори.
Што се тиче радикалног исламизма, СОА у извештају наводи да он у Хрватској није наишао на већи одзив с обзиром на добар углед, положај и права муслиманске заједнице. Број следбеника салафизма у Хрватској врло је мали и чини га неколико десетина особа, док их је у хрватском југоисточном суседству више од 10.000, навела је СОА.
Упозорава се да постојање бројних радикалних исламиста у државама хрватског југоисточног суседства повећава ризик од терористичке претње за целу југоисточну Европу.
Иако терористички напад на хрватском тлу није вероватан, његова могућност се не може искључити. У државама хрватског југоисточног суседства вероватноћа напада је умерена, а у државама западне Европе остаје висока.
У извештају се оцењује и да је екстремизам у Хрватској и даље ограничен и без подршке јавности.
"ПРИВРЕДА НА КОЛЕНИМА": Хрватска комора МОЛИ Србију да не уводи контрамере
- С обзиром на малобројност и слабу организованост, потенцијал припадника екстремистичких група за изазивање насиља и инцидената већих размера, као и у протеклом раздобљу, ограничен је, а њихове активности не представљају значајнију претњу националној сигурности- навела је СОА.
Додаје се да је настављена појава да екстремни појединци искоришћавају незадовољство дела навијачких група стањем у хрватском спорту за изазивање инцидената и нереда током и ван спортских такмичења, као и да поједине навијачке групе српских фудбалских клубова истичу противхрватска, четничка и великосрпска обележја. У малом делу популације млађих припадника српске националности примећено је симпатисање великосрпске и четничке идеологије и симболике, посебно на друштвеним мрежама, додаје се у извештају.
Што се тиче страног обавештајног деловања, наводи се да је оно појачано уласком Хрватске у ЕУ и НАТО, као и да се у склопу хибридног деловања у хрватски медијски и информативни простор настоје убацити лажне или искривљене вести у којима се Хрватска, ЕУ и НАТО приказују у негативном светлу и жели се утицати на стабилност хрватских институција, регионалног окружења и евроатлантског и европског заједништва.
Током 2016. године детектовано је најмање седам покушаја кибернетичких напада на заштићене информационе и комуникацијске системе државних тела Хрватске које су спонзорисале друге државе.
У фокусу рада и даље остају ратни злочини и нестале особе, а још се трага за 1.952 особе нестале током рата, наводи се, међу осталим у извештају СОА.