"Pitanje granica na Zapadnom Balkanu je zatvoreno" Evropska unija stavila tačku na dosadašnje spekupacije
Portparol Evropske komisije Erik Mamer kaže da je stav EU o ideji promene granica u regionu Zapadnog Balkana jasan i da nije potrebna promena granice
Zvaničnici Evropske unije smatraju da je tema granica na Zapadnom Balkanu "zatvoreno pitanje".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/26/untitled_design_43.png?itok=SiZL8taC)
Tražite novu prolećnu obuću? Deichmann vam nudi i do 50% popusta na sezonske modele top brendova!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/04/aleksandarvucic.jpg?itok=efV6HnmB)
VUČIĆ U BRISELU O NON-PEJPERU: Nisam video nikakav dokumet, niti mi ga je bilo ko predstavio!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/26/1_5_1.jpg?itok=_G2mu2AJ)
IZGRADNJA PRUGE IZMEĐU BEOGRADA I SEVERNE MAKEDONIJE: Predsednik Vučić objasnio značaj ovakve investicije
- Stav EU oko ovog pitanja je poznat. Mi smo apsolutno protiv bilo kakve promene granica. Ovo je nešto što možemo jednom zauvek zatvoriti - rekao je Mamer.
On je ove navode izneo nakon što je upitan oko takozvanog “Janšinog non-pejpera”, oko kojih su ranije u toku aprila javljali regionalni mediji, prema kojima je slovenački premijer Janez Janša poslao dokument u sedište EU, tvrdeći da dezintegracija bivše Jugoslavije nije okončana.
Portparol EK je ponovio da "nikad niko nije video taj non-pejper" u evropskim institucijama, niti postoje takve ideje na evropskom nivou.
- Za sva moguća dokumenta koji su stigli ili koji će pristići – naša pozicija oko ovog pitanja (izmene granica) je krajnje jasna - poručio je Mamer.
Podsetimo, prema navodima regionalnih medija, "Janšin non pejper" navodno govori o prekrajanju granice Srbije i Kosova, te se predviđa mogućnost otcepljenja Republike Srpske, pripajanje delova Crne Gore i Severne Makedonije sa albanskom većinom Albaniji, te priključenje dela BiH, zapadne Hercegovine, Hrvatskoj.
Evropski zvaničnici su u startu negirali postojanje dokumenta
Nemačka vlada je odbacila ideju promena granica po etničkim linijama na Zapadnom Balkanu.
- Takve promene granica bi vrlo verovatno povećale nestabilnost u regionu i izazvale nove krize. Nemačka vlada stoga ne smatra takve rasprave svrsihodnim - navodi se u odgovoru jednog portparola nemačkog ministrastva inostranih poslova.
Nemački šef diplomatije Hajko Mas, koji je iznenada prošle nedelje posetio Prištinu i Beograd, takođe je ocenio da se radi o “opasnoj i nerealnoj ideji”.