"Питање граница на Западном Балкану је затворено" Европска унија ставила тачку на досадашње спекупације
Портпарол Европске комисије Ерик Мамер каже да је став ЕУ о идеји промене граница у региону Западног Балкана јасан и да није потребна промена границе
Званичници Европске уније сматрају да је тема граница на Западном Балкану "затворено питање".
Тражите нову пролећну обућу? Deichmann вам нуди и до 50% попуста на сезонске моделе топ брендова!
ВУЧИЋ У БРИСЕЛУ О НОН-ПЕЈПЕРУ: Нисам видео никакав докумет, нити ми га је било ко представио!
ИЗГРАДЊА ПРУГЕ ИЗМЕЂУ БЕОГРАДА И СЕВЕРНЕ МАКЕДОНИЈЕ: Председник Вучић објаснио значај овакве инвестиције
- Став ЕУ око овог питања је познат. Ми смо апсолутно против било какве промене граница. Ово је нешто што можемо једном заувек затворити - рекао је Мамер.
Он је ове наводе изнео након што је упитан око такозваног “Јаншиног нон-пејпера”, око којих су раније у току априла јављали регионални медији, према којима је словеначки премијер Јанез Јанша послао документ у седиште ЕУ, тврдећи да дезинтеграција бивше Југославије није окончана.
Портпарол ЕК је поновио да "никад нико није видео тај нон-пејпер" у европским институцијама, нити постоје такве идеје на европском нивоу.
- За сва могућа документа који су стигли или који ће пристићи – наша позиција око овог питања (измене граница) је крајње јасна - поручио је Мамер.
Подсетимо, према наводима регионалних медија, "Јаншин нон пејпер" наводно говори о прекрајању границе Србије и Косова, те се предвиђа могућност отцепљења Републике Српске, припајање делова Црне Горе и Северне Македоније са албанском већином Албанији, те прикључење дела БиХ, западне Херцеговине, Хрватској.
Европски званичници су у старту негирали постојање документа
Немачка влада је одбацила идеју промена граница по етничким линијама на Западном Балкану.
- Такве промене граница би врло вероватно повећале нестабилност у региону и изазвале нове кризе. Немачка влада стога не сматра такве расправе сврсиходним - наводи се у одговору једног портпарола немачког министраства иностраних послова.
Немачки шеф дипломатије Хајко Мас, који је изненада прошле недеље посетио Приштину и Београд, такође је оценио да се ради о “опасној и нереалној идеји”.