TIHA POŠAST ZADESILA BOSNU! Napada prvo DECU, nova OPASNOST za građane - uzela i prve žrtve!
Taman što se korona barem privremeno primirila, nova pošast je zadesila Bosnu.
Pandemija koronavirusa postepeno se smiruje i trenutno je pod kontrolom, ali zdravstveni stručnjaci upozoravaju na opasnost s kojom se građani BiH suočavaju od hemoragične groznice, poznatije kao mišja groznica.
MILO IPAK POTPISAO TUŽILAČKI ZAKON: Šta se krije iza političke igre DPS-a "malo neću-malo hoću"?
NOVA PRAVILA ZA ULAZAK U SLOVENIJU: Velike olakšice za srpske državljane za prelazak granice!
MISTERIJA iznenadne kontrole u zatvoru: Nakon PRETRESA ćelija u Spužu ponovo pronađeno čak 17 telefona
Zdravstvene ustanove u RS informisale su javnost o prvim slučajevima ove bolesti, a u Banjaluci je zabeležen jedan smrtni slučaj. Reč je o 37-godišnjaku.
Prenosioci opasnog hantavirusa su miševi, a infekcija se javlja kroz usta prljavim rukama, kontaminiranom hranom i pićem, udisanjem prašine kontaminirane sekretima zaraženih životinja, direktnim kontaktom kroz oštećenu kožu ili sluzokožu i ugrizom zaražene životinja.
Šef Klinike za infektivne bolesti UKC Sarajevo, doc. Na rizik je dr Rusmir Baljić upozorio putem društvenih mreža.
- Već neko vreme imamo veliki broj, desetine mladih iz srednje Bosne, Bugojna, Travnika, Jajca, koji nam dolaze sa teškim oblikom hemoragijske groznice. To su pretežno šumski radnici i najizloženiji su potencijalnoj infekciji. Međutim, čini se da ćemo pojedinačne slučajeve imati i u drugim delovima zemlje, uključujući i Sarajevo, a da biste oboljeli od ove bolesti, ne morate biti strogi šumski radnik - najavio je Baljić.
Pored šumskih radnika, rizikuju da se zaraze i ljubitelji prirode, kao i drugi koji dolaze u kontakt sa kontaminiranim zemljištem, šumskim voćem ili poljoprivrednim proizvodima.
Šef Odeljenja za zarazne bolesti Kantonalne bolnice Zenica, prim. Doktorka Eldira Hadžić objašnjava da je reč o bolesti koja nikada "ne gori", već je stalno prisutna u našoj sredini.
- Mišja groznica se javlja sporadično, obično u proleće i leto, a mi ovu bolest imamo svake godine. Ona pogađa šumske radnike direktnim kontaktom i unošenjem virusa u telo prljavim rukama, ali i druge koji dolaze u kontakt sa zaraženim voćem ili šumsko voće. Prvi slučajevi zaraze su uvek najteži, ima i smrtnih slučajeva, jer je koncentracija virusa kod životinja koje ga prenose veća - objašnjava dr Hadžić.
Lična i higijenska hrana, posebno voća iz prirode, poput šumskih jagoda, osnovna je mera prevencije.
- Simptomi ove bolesti su visoka temperatura, bolovi po celom telu, posebno u leđima i mišićima nogu, najviše u preponama, a ljudi imaju i vrtoglavicu. To su prvi simptomi, a zatim mokrenje opada, opšte stanje pogorša i tada se završe u bolnici - navodi dr Eldira Hadžić.