ТИХА ПОШАСТ ЗАДЕСИЛА БОСНУ! Напада прво ДЕЦУ, нова ОПАСНОСТ за грађане - узела и прве жртве!
Таман што се корона барем привремено примирила, нова пошаст је задесила Босну.
Пандемија коронавируса постепено се смирује и тренутно је под контролом, али здравствени стручњаци упозоравају на опасност с којом се грађани БиХ суочавају од хеморагичне грознице, познатије као мишја грозница.
МИЛО ИПАК ПОТПИСАО ТУЖИЛАЧКИ ЗАКОН: Шта се крије иза политичке игре ДПС-а "мало нећу-мало хоћу"?
НОВА ПРАВИЛА ЗА УЛАЗАК У СЛОВЕНИЈУ: Велике олакшице за српске држављане за прелазак границе!
МИСТЕРИЈА изненадне контроле у затвору: Након ПРЕТРЕСА ћелија у Спужу поново пронађено чак 17 телефона
Здравствене установе у РС информисале су јавност о првим случајевима ове болести, а у Бањалуци је забележен један смртни случај. Реч је о 37-годишњаку.
Преносиоци опасног хантавируса су мишеви, а инфекција се јавља кроз уста прљавим рукама, контаминираном храном и пићем, удисањем прашине контаминиране секретима заражених животиња, директним контактом кроз оштећену кожу или слузокожу и угризом заражене животиња.
Шеф Клинике за инфективне болести УКЦ Сарајево, доц. На ризик је др Русмир Баљић упозорио путем друштвених мрежа.
- Већ неко време имамо велики број, десетине младих из средње Босне, Бугојна, Травника, Јајца, који нам долазе са тешким обликом хеморагијске грознице. То су претежно шумски радници и најизложенији су потенцијалној инфекцији. Међутим, чини се да ћемо појединачне случајеве имати и у другим деловима земље, укључујући и Сарајево, а да бисте обољели од ове болести, не морате бити строги шумски радник - најавио је Баљић.
Поред шумских радника, ризикују да се заразе и љубитељи природе, као и други који долазе у контакт са контаминираним земљиштем, шумским воћем или пољопривредним производима.
Шеф Одељења за заразне болести Кантоналне болнице Зеница, прим. Докторка Елдира Хаџић објашњава да је реч о болести која никада "не гори", већ је стално присутна у нашој средини.
- Мишја грозница се јавља спорадично, обично у пролеће и лето, а ми ову болест имамо сваке године. Она погађа шумске раднике директним контактом и уношењем вируса у тело прљавим рукама, али и друге који долазе у контакт са зараженим воћем или шумско воће. Први случајеви заразе су увек најтежи, има и смртних случајева, јер је концентрација вируса код животиња које га преносе већа - објашњава др Хаџић.
Лична и хигијенска храна, посебно воћа из природе, попут шумских јагода, основна је мера превенције.
- Симптоми ове болести су висока температура, болови по целом телу, посебно у леђима и мишићима ногу, највише у препонама, а људи имају и вртоглавицу. То су први симптоми, а затим мокрење опада, опште стање погорша и тада се заврше у болници - наводи др Елдира Хаџић.