Pre 28 godina u Parizu potpisan Dejtonski mirovni sporazum! Našli političko rešenje nakon devastirajućeg sukoba
Potpisivanju prisustvovali značajni svetski državnici
Predsednici Srbije, Hrvatske i BiH Slobodan Milošević, Franjo Tuđman i Alija Izetbegović na ceremoniji u Јelisejskoj palati u Parizu potpisali su na današnji dan, pre 28 godina, Mirovni sporazum o BiH, koji je prethodno dogovoren u Dejtonu.
ZAPADNI BALKAN NA ISPITU Mišel izneo DVA ključna uslova za evrpski put zemalja regiona: Očekujemo više...
DODIK IZJAVIO: "GLASAĆU ZA SNS" Nama treba JAKA Srbija
DODIK IZJAVIO: "GLASAĆU ZA SNS" Nama treba JAKA Srbija
"ŠMIT GUŠI SUVERENA PRAVA NARODA" Moskva se žestoko obrušila na Zapad i visokog predstavnika u BiH uoči godišnjice Dejtona
U jugoslovenskoj delegaciji koja je prisustvovala svečanosti potpisivanja bio je i potpredsednik Republike Srpske Nikola Koljević.
Sporazum, koji je na snagu stupio časom potpisivanja, sastoji se od 11 članova u kojima su samo načelno navedeni aranžmani, koji su razrađeni u Dejtonskom sporazumu.
Članom 10. Mirovnog sporazuma osigurano je uzajamno priznavanje Savezne Republike Јugoslavije i BiH u međunarodnim granicama.
Do očekivanog priznavanja između Јugoslavije i Hrvatske nije došlo jer je Hrvatska povukla svoje obećanje o tajnoj zameni teritorija između Savezne Republike Јugoslavije, Republike Srpske i Hrvatske, to jest o ustupanju Prevlake za takozvano dubrovačko zaleđe.
Pariski mirovni sporazum za BiH kao predstavnici zemalja organizacija garanta sporazuma potpisali su i Bil Klinton, predsednik SAD, Žak Širak, predsednik Francuske, DŽon Mejdžor, premijer Velike Britanije, Helmut Kol, kancelar Njemačke, Viktor Černomirdin, premijer Ruske Federacije i Felipe Gonzales, u ime Evropske zajednice.
Potpisivanje sporazuma u Parizu je bilo jedna vrsta usluge američke diplomatije Evropi i tada mladoj Evropskoj uniji. Naime, na pregodovima u Dejtonu u novembru mesecu 1995. godine ovaj ugovor je dogovoren i parafiran. Međutim, evropski političari nisu hteli da apsolutne zasluge za njega odvuče Holbruk i američka diplomatija, pa su isposlovali da se čin svečanog potpisivanja desi u Parizu.