Пре 28 година у Паризу потписан Дејтонски мировни споразум! Нашли политичко решење након девастирајућег сукоба
Потписивању присуствовали значајни светски државници
Председници Србије, Хрватске и БиХ Слободан Милошевић, Фрањо Туђман и Алија Изетбеговић на церемонији у Јелисејској палати у Паризу потписали су на данашњи дан, пре 28 година, Мировни споразум о БиХ, који је претходно договорен у Дејтону.
ЗАПАДНИ БАЛКАН НА ИСПИТУ Мишел изнео ДВА кључна услова за еврпски пут земаља региона: Очекујемо више...
ДОДИК ИЗЈАВИО: "ГЛАСАЋУ ЗА СНС" Нама треба ЈАКА Србија
ДОДИК ИЗЈАВИО: "ГЛАСАЋУ ЗА СНС" Нама треба ЈАКА Србија
"ШМИТ ГУШИ СУВЕРЕНА ПРАВА НАРОДА" Москва се жестоко обрушила на Запад и високог представника у БиХ уочи годишњице Дејтона
У југословенској делегацији која је присуствовала свечаности потписивања био је и потпредседник Републике Српске Никола Кољевић.
Споразум, који је на снагу ступио часом потписивања, састоји се од 11 чланова у којима су само начелно наведени аранжмани, који су разрађени у Дејтонском споразуму.
Чланом 10. Мировног споразума осигурано је узајамно признавање Савезне Републике Југославије и БиХ у међународним границама.
До очекиваног признавања између Југославије и Хрватске није дошло јер је Хрватска повукла своје обећање о тајној замени територија између Савезне Републике Југославије, Републике Српске и Хрватске, то јест о уступању Превлаке за такозвано дубровачко залеђе.
Париски мировни споразум за БиХ као представници земаља организација гаранта споразума потписали су и Бил Клинтон, председник САД, Жак Ширак, председник Француске, Џон Мејџор, премијер Велике Британије, Хелмут Кол, канцелар Њемачке, Виктор Черномирдин, премијер Руске Федерације и Фелипе Гонзалес, у име Европске заједнице.
Потписивање споразума у Паризу је било једна врста услуге америчке дипломатије Европи и тада младој Европској унији. Наиме, на прегодовима у Дејтону у новембру месецу 1995. године овај уговор је договорен и парафиран. Међутим, европски политичари нису хтели да апсолутне заслуге за њега одвуче Холбрук и америчка дипломатија, па су испословали да се чин свечаног потписивања деси у Паризу.