Pritisak međunarodne zajednice: Hrvatska zabranjuje ustaški poklič "Za dom spremni"?
Slični zakoni se uvode i u drugim zemljama
Hrvatska bi mogla uskoro da zabrani korišćenje ustaškog pozdrava "Za dom spremni", kao i isticanje ustaških simbola i znakova. Povod da se ubrza postavljanje zakonskih okvira je donošenje sličnog zakona u Italiji, te sve veće nezadovoljstvo međunarodne javnosti zbog pokušaja da se rehabilituje zločinački ustaški režim iz vremena takozvane NDH.
Nastavljaju se ŠOVINISTIČKI ispadi Hrvatske: Srbe stavili u isti KOŠ s islamskim teroristima!
Nastavlja se sukob Bosne i Hrvatske: BiH usvojila Deklaraciju protiv gradnje Pelješkog mosta!
Zato je hrvatski premijer Andrej Plenković zatražio od Poverenstva za suočavanje sa prošlošću da "ubrza rad i donese smernice pre marta sledeće godine", kako je prvobitno bilo predviđeno.
Da se intenzivno priprema zakon koji će zabraniti korišćenje ustaškog pozdrava, može se naslutiti i iz reči predsednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, koji je ponovio stav sadašnjeg političkog vođstva da taj pozdrav "nije prihvatljiv i da ga treba zakonom zabraniti". To je i stav SDSS-a i Hrvatske narodne stranke, koalicionih partnera HDZ-a u sadašnjoj vladi, koji zahtevaju da se reši i pitanje isticanja ustaškog pozdrava na tablama HOS-a koje su postavljene po celoj Hrvatskoj.
Paralelno sa pripremom zakonske regulative kojom bi se zauvek rešile dileme oko ustaškog pozdrava "Za dom spremni", u Hrvatskoj jača pritisak na srpsku zajednicu i njenog lidera dr Milorada Pupovca. Desnica u Hrvatskoj razmišlja o predlogu da se raspiše referendum na kojem bi građani odlučili treba li menjati izborni zakon koji omogućava nacionalnim manjinama direktni izbor za parlament.
Braniteljska udruženja i "U ime porodice" konsultuju se sa pravnim stručnjacima da li krenuti u proceduru koja bi dovela do referenduma, a preduslov je da se u celoj Hrvatskoj prikupi dovoljno glasova podrške.
Ovoj inicijativi se pridružila i Hrvatska stranka prava, a referendumsko pitanje trebalo bi da sugeriše da se poslanici iz redova srpske manjine biraju po istom ključu kao i svi ostali.
Ti predlozi usmereni su ne samo protiv Srba u Hrvatskoj i ostalih nacionalnih manjina, već i prema politici koju vodi sadašnja vlada Andreja Plenkovića, koja je sastavljena uz manjinsku podršku, bez koje ne bi mogla da opstane. Tako u trenutku kada je izvesno da će biti donesen zakon koji zabranjuje "Za dom spremni", desnica očito planira novi pokušaj destabilizacije Hrvatske.
Priznato da je ustaški pozdrav
Milorad Pupovac je u subotu za Hrvatski radio kazao da će tražiti rešenje kojim će se, što je pre moguće, stvoriti zakonske pretpostavke da pozdrav "Za dom spremni" nigde u hrvatskoj javnosti nema pravo građanstva. Kao veliko dostignuće ocenio je što javnost u Hrvatskoj danas raspravlja o toj temi i što su "ljudi konačno rekli da je to ustaški pozdrav".