Raković: Srpski identitet u Crnoj Gori je apsolutno većinski; Na popisu se 37% građana izjasnilo kao Srbi, a srpskim jezikom govori 52%
Istoričar Aleksandar Raković tvrdi da je popis u Crnoj Gori završen, da je sve prebrojano, ali da nadležni ne žele da objave rezultate.
-Žele da zataškaju porast izjašnjenih Srba u Crnoj Gori. Kada govorimo o Srbima u Crnoj Gori imamo i one koji se izjašnjavaju da su pripadnici tzv. crnogorske nacije. Ipak, izajšnjenih Srba u Crnoj Gori je za 10-ak posto veći.
Imamo 37% izjašnjenih Srba a 52% se izjasnilo da govori srpskim jezikom. Uglavnom su poznati rezultati, a to su pouzdane informacije - kazao je Raković.
Tvrdi da je očigledno da pokušaju da smute ali ne vidi kako mogu da smute do kraja. Govoreći o tome da se srpskim jezikom služi 52%, Raković tvrdi da bi se Ustav menjao i da bi srpski jezik postao zvanični a ne samo u zvaničnoj upotrebi jer je većinski jezik.
-Ono što je najvažnije, prema tim rezultatima bi se pokazalo da je srpski identitet u Crnoj Gori apsolutno većinski. Srbija, Republika Srpska i Crna Gora funkcionišu kao jedinstven prostor gde je srpski identitet dominantan. Na popisu u Crnoj Gori se pokazuje da je srpski identitet dominantan. Ipak, ne možemo do kraja da budemo zadovoljni jer treba očekivati da na sledećem popisu i prema nacionalnosti Srbi budu u apsolutnoj većini i da se vraća odnos prema tradicionalnom identitetu Crne Gore i da se vraća u mainstream. Crna Gora je nacionalna država srpskog naroda po poreklu svog identiteta. Njen identitet je isti kao i identitet Srbije u smislu etničke pripadnosti. Srbija i Crna Gora kada su bile samostalne države obije bile nacionalne države srpskog naroda - tvrdi Raković.
Govorio je i o referendumu 2006. i kazao da su rezultati fabrikovani i da su pravi rezultati 50/50.
-Treba imati u vidu da je tada u Crnoj Gori bilo 25% nacionalnih manjina koji su svi redom glasali za secesiju, a što govori da 2/3 pravoslavnog stanovništva glasalo za zajedničku državu sa Srbijom ali su ovi crnogorski separatisti zajedno sa manjinama izglasali secesiju Crne Gore. Pritom, dovedeni su Lajčak i Lipka iz Slovačke da protumače rezultate referenduma a oni su ih protumačili u korist separatista jer su Amerikanci želeli da se Crna Gora po svaku cijenu razdvoji od Srbije čak i u vrijeme kad to Britanci nisu željeli posle 5. oktobra 2000. godine - kazao je Raković.
Amerikanci su podržali promenu identiteta i etnički inžinjering da bi razbili zajedničku državu, međutim, ljudi su se vremenom ohrabrili a Đukanović je vremenom izgubio kompas a napadom na SPC je pokrenuo stanovništvo protiv sebe i integrisao sve Srbe u regionu koji su svi zajedno bili dio jedinstvenog litijskog pokreta koji je doveo do pada Đukanovića.
-Srbi su do tada bili građani trećeg reda a sada su se prilike znatno promenile. Građani se sad izjašnjavaju kao Srbi, klima je sasvim drugačija iako nismo zadovoljni do kraja, ali to je proces. Ono što nismo mogli da uradimo 2020. godine urađeno je 2024. Vrlo je važno što su predstavnici srpskog naroda dio izvršne vlasti u Crnoj Gori. Andrija Mandić je na čelu zakonodavne vlasti, a imamo i srpske ministre.
Ta politika je ponovo dominantna u ovom ili onom vidu. Ono što je takođe bitno je da do 2018. malo ko u Srbiji malo govorilo o Crnoj Gori, osim par nas koji smo govorili da Srbe u Crnoj Gori ne možemo ostaviti na cjedilu. Već 2019. mi je postalo jasno da je to prihvaćeno.
Javnost je bila svesna da je čitav medijski sektor u Srbiji davao podršku litijskom pokretu i pokrivao medijski prostor gdje je DPS bio nevidljiv. Oni su postali negativni tipovi sa kojima je trebalo završiti u političkom smislu. Danas mi se čini da sva pitanja srpskog naroda u Srbiji, RS i Crnoj Gori treba smatrati unutrašnjim pitanjima srpskog naroda. To nisu spoljnopolitička pitanja jer se radi o različitim državama granicama koje su nam nametnute, ali kada se tiče našeg pitanja, ono je unutrašnje i mi ćemo ga rešavati kako mislimo da treba na različitim nivoima - kazao je Raković.
Navodi da je potrebno zadržati koncept da su Srbi nedeljiv narod.
-Niko tu ne može biti dijaspora. Tu su svi Srbi koji su svoji na svome. Doći će momenat u XXI vijeku gde će se stvoriti jedinstvena srpska država Srbije, Republike Srpske i Crne Gore -kazao je Raković.
Izvor:Srbija Danas/Borba.me