Раковић: Српски идентитет у Црној Гори је апсолутно већински; На попису се 37% грађана изјаснило као Срби, а српским језиком говори 52%
Историчар Александар Раковић тврди да је попис у Црној Гори завршен, да је све пребројано, али да надлежни не желе да објаве резултате.
-Желе да заташкају пораст изјашњених Срба у Црној Гори. Када говоримо о Србима у Црној Гори имамо и оне који се изјашњавају да су припадници тзв. црногорске нације. Ипак, изајшњених Срба у Црној Гори је за 10-ак посто већи.
Имамо 37% изјашњених Срба а 52% се изјаснило да говори српским језиком. Углавном су познати резултати, а то су поуздане информације - казао је Раковић.
Тврди да је очигледно да покушају да смуте али не види како могу да смуте до краја. Говорећи о томе да се српским језиком служи 52%, Раковић тврди да би се Устав мењао и да би српски језик постао званични а не само у званичној употреби јер је већински језик.
-Оно што је најважније, према тим резултатима би се показало да је српски идентитет у Црној Гори апсолутно већински. Србија, Република Српска и Црна Гора функционишу као јединствен простор где је српски идентитет доминантан. На попису у Црној Гори се показује да је српски идентитет доминантан. Ипак, не можемо до краја да будемо задовољни јер треба очекивати да на следећем попису и према националности Срби буду у апсолутној већини и да се враћа однос према традиционалном идентитету Црне Горе и да се враћа у маинстреам. Црна Гора је национална држава српског народа по пореклу свог идентитета. Њен идентитет је исти као и идентитет Србије у смислу етничке припадности. Србија и Црна Гора када су биле самосталне државе обије биле националне државе српског народа - тврди Раковић.
Говорио је и о референдуму 2006. и казао да су резултати фабриковани и да су прави резултати 50/50.
-Треба имати у виду да је тада у Црној Гори било 25% националних мањина који су сви редом гласали за сецесију, а што говори да 2/3 православног становништва гласало за заједничку државу са Србијом али су ови црногорски сепаратисти заједно са мањинама изгласали сецесију Црне Горе. Притом, доведени су Лајчак и Липка из Словачке да протумаче резултате референдума а они су их протумачили у корист сепаратиста јер су Американци желели да се Црна Гора по сваку цијену раздвоји од Србије чак и у вријеме кад то Британци нису жељели после 5. октобра 2000. године - казао је Раковић.
Американци су подржали промену идентитета и етнички инжињеринг да би разбили заједничку државу, међутим, људи су се временом охрабрили а Ђукановић је временом изгубио компас а нападом на СПЦ је покренуо становништво против себе и интегрисао све Србе у региону који су сви заједно били дио јединственог литијског покрета који је довео до пада Ђукановића.
-Срби су до тада били грађани трећег реда а сада су се прилике знатно промениле. Грађани се сад изјашњавају као Срби, клима је сасвим другачија иако нисмо задовољни до краја, али то је процес. Оно што нисмо могли да урадимо 2020. године урађено је 2024. Врло је важно што су представници српског народа дио извршне власти у Црној Гори. Андрија Мандић је на челу законодавне власти, а имамо и српске министре.
Та политика је поново доминантна у овом или оном виду. Оно што је такође битно је да до 2018. мало ко у Србији мало говорило о Црној Гори, осим пар нас који смо говорили да Србе у Црној Гори не можемо оставити на цједилу. Већ 2019. ми је постало јасно да је то прихваћено.
Јавност је била свесна да је читав медијски сектор у Србији давао подршку литијском покрету и покривао медијски простор гдје је ДПС био невидљив. Они су постали негативни типови са којима је требало завршити у политичком смислу. Данас ми се чини да сва питања српског народа у Србији, РС и Црној Гори треба сматрати унутрашњим питањима српског народа. То нису спољнополитичка питања јер се ради о различитим државама границама које су нам наметнуте, али када се тиче нашег питања, оно је унутрашње и ми ћемо га решавати како мислимо да треба на различитим нивоима - казао је Раковић.
Наводи да је потребно задржати концепт да су Срби недељив народ.
-Нико ту не може бити дијаспора. Ту су сви Срби који су своји на своме. Доћи ће моменат у XXI вијеку где ће се створити јединствена српска држава Србије, Републике Српске и Црне Горе -казао је Раковић.
Извор:Србија Данас/Borba.me