Raste ceh energetske krize u regionu
Od Nove godine privreda u Republici Srpskoj plaćaće višu cenu električne energije, poskupljene u Hrvartskoj je najavljeno od aprila, Bugarska izdvaja 767 miliona evra kroz paket pomoći za ublažavanje efekata poskupljenja energije, pišu mediji u regionu.
Samo najveći kupci električne energije u Republici Srpskoj, koji su sa Elektroprivredom Republike Srpske sklopili dvogodišnje ugovore, biće pošteđeni poskupljenja električne energije, dok će za sve ostale od 1. januara naredne godine uslediti korekcija cena, prenosi portal capital.ba.
Za sada nije poznato koliko će iznositi poskupljenje. U Privrednoj komori RS smatraju kako ono ne bi smelo biti preći 10 odsto, dok se u ERS-u brane da će cena i dalje biti najniža u okruženju.
Sve će biti puno jasnije nakon sastanka između predstavnika ERS-a, resornog ministarstva, Privredne komore i Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.
U ERS-u ne kriju da se ide u korekciju cena, izazvanu stalnim turbulencijama i drastičnim skokom cena na slobodnom tržištu.
Ipak, kao olakšicu ERS nudi ugovore koji će važiti do kraja godine, što kupcima garantuje istu cenu u tom periodu.
- Primera radi, Hrvatska Elektroprivreda za svoje kupce obezbeđuje ugovore na tri meseca - kažu u ERS-u.
U ERS-u su svesni da će nove cene izazvati nezadovoljstvo kod privrednika pa su poskupljenje obrazložili poredeći cenu električne energije na berzi, koja u ovom momentu iznosi preko 250 evra po MWh.
Elektroprivreda svojim kupcima nudi popuste od 52% do 82%, s tim što bolnice, vodovodi i javna rasveta imaju povlašćeni položaj u odnosu na ostale kategorije kupaca koji se snabdevaju po tržišnim uslovima i za njih će cene električne energije biti čak pet puta niže od tržišnih, kažu u ERS-u.
Oni dodaju da će i cene za kategoriju poljoprivrednih potrošača biti povoljne, odnosno četiri puta niže od tržišnih.
Javne ustanove će u narednom periodu plaćati tri i i po puta jeftiniju električnu energiju od berzanske, a trgovine, rudarstvo, građevina i saobraćaj će ostvarivati popuste od čak 65,6%, dodaje ERS.
Hrvatska: Od aprila 2022. električna energija poskupljuje za najmanje 4%
Zvanično je potvrđeno da će, u skladu sa političkim najavama, od proleća će domaćinstva u Hrvatskoj plaćati skuplju električnu energiju, s obzirom da su povećane tarife za prenos i distribuciju električne energije, navodi portal energetika-net.com. Naime, od početka aprila 2022. godine poskupeće električna energija za domaćinstva, a poskupljenje će obuhvatiti i kupce u kategoriji preduzetništva na srednjem naponu.
Odlukom Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) od prošle nedelje povećani su iznosi mrežarine za distribuciju i prenos električne energije. Zbog toga bi električna energija za domaćainstva sa prosečnon potrošnjom od 300 kWh mesečno trebala poskupeti za najmanje 4%, kod dvoratifnog brojila u sklopu univerzalne usluge HEP-a.
Moguće je da krajnje poskupljenje bude i veće, jer mrežarina u računu za električnu energiju čini prosečno 25% ukupne cene. Ostale stavke su cena energije, PDV i naknada za OIE.
Dođe li do povećanja tarifne stavke za električnu energiju – što je lako moguće, jer su tržišne cene električne energije rapidno povećane ove godine – poskupljenje bi moglo biti i veće.
- U ovom trenutku nije moguće proceniti uticaj novih tarifnih stavki za prenos i distribuciju na ukupne konačne cene električne energije za krajnje kupce, koje uključuju i trošak energije, u periodu nakon 1. aprila 2022. - stoji u odgovoru HEP-a, koji ima najveći udeo u snabdevanju domaćinstava i privrede.
Prema odluci HERA-e, od Nove godine do 1. aprila promene mrežarina neće biti, ali nakon 1. aprila važiće veća mrežarina za distribuciju u višoj tarifi na niskom naponu u tarifnim modelima (TM) Bijeli i Crveni, kao i u TM Crni.
Povećane su i naknade za obračunsko merno mesto, kao i obračunska vršna radna snaga.
Takođe, poskupljuje mrežarina za javnu rasvetu, kao i prekomerna jalova energija za preduzetništvo. Kad je reč o prenosu, od 1. aprila iduće godine povećana je viša tarifna stavka u TM Bijeli za domaćinstva i preduzetništvo.
Od početka godine cene električne energije na berzama u EU rapidno su porasle, a HEP iz uvoza podmiruje 30 do 40% potreba za električnom energijom. Gotovo da nema evropske zemlje u kojoj cene električne energije za domaćinstva zadnjih meseci nisu rasle, zbog čega su pojedine zemlje uvele i energetske vaučere, a neke su već uvele mere u pokušaju da obuzdaju rast troška za električnu energiju.
Bugarska: Novi paket pomoći od 767 miliona evra za ublažavanje efekata poskupljenja energije
Paket pomoći će važiti od decembra do kraja marta i trebao bi da obezbedi da cene za domaćinstava ostanu nepromenjene, piše capital.bg
Nedelju dana nakon što je bugarski parlament uveo moratorijum na cene električne energije i grejanja, ministar energetike Aleksandar Nikolov je predstavio paket mera koje će bukvalno omogućiti njegovo ukidanje. Ukratko, država je spremna da kompenzuje privrednike, operotora prenosa i potrošače prirodnog gasa po regulisanim cenama, kako bi se ublažio efekat poskupljenja električne energije i gasa.
Ukupan vrednost paketa je 1,5 milijardi leva (767 miliona evra), a novac će biti obezbeđen uglavnom iz ekstra profita državnih proizvođača električne energije, kao što su NE Kozloduj i NEK, iz Fonda za sigurnost elektroenergetskog sistema i po potrebi i iz budžeta.
Najava ovih mera odvija se u uslovima novog skoka spot cena na bugarskoj berzi (za 23% dnevno) i dostizanja novog apsolutnog rekorda od 825,2 leva (421,6 evra) po MWh u sredu. Nova rekordna cena prirodnog gasa - 148,5 evrapo MWh - takođe je registrovana je na međunarodnim tržištima gasa.
Očekuje se da će detalji šeme podrške biti odobreni tokom sednice Veća ministara u sredu. Za sada je poznato da će šema pokriti period od decembra do kraja prvog kvartala 2022. godine, kada se očekuje najveća volatilnost na tržištu električne energije.
Za razliku od prethodnog iznosa kompenzacije od 56 evra po MWh, koji je primenjivan u oktobru i novembru, sada pomoć neće biti jednaka za sve, a pojedine kompanije neće ni moći da računaju na podršku. Razlog za to je činjenica da su pojedini potrošači sa dugoročnim fiksnim ugovorima o snabdevanju, uz ove mere kompenzacije dobijali gotovo besplatnu električnu energiju.
Iznos podrške će se obračunati na osnovu razlike između cene na berzi i cene iz jula 2021. godine u segmentu dan unapred, koja iznosi 94,9 evra po MWh. Naknada će pokrivati 75% iznosa ove razlike, ali ne više od 30% realne cene.
Na primer, pri prosečnoj ceni od 217,3 evra po MWh u novembru, kompenzacija će iznositi 65,5 evra po MWh.
Ukupan iznos pomoći, prema proceni Ministarstva energetike, najverovatnije će premašiti 450 miliona evra.
Šema podrške za ČEZ, EVN i Energo-pro, kao i za državni ESO biće drugačija. Njime će biti pokriveni puni troškovi za tehnološke gubitke, što će, prema rečima ministra Nikolova, koštati oko 176 miliona evra.
Ovo će bukvalno eliminisati potrebu da se povećaju cene za krajnje korisnike, što znači da parlament može ranije da ukine zamrzavanje cena.
Novost je predlog za podršku potrošačima prirodnog gasa, ali samo onima koji imaju regulisane cene - toplane i krajnji snabdevači. Ukupan iznos pomoći je oko 100 miliona evra, a najmanje polovina ovog iznosa namenjena je za Toplofikaciju Sofija, koja je najveći potrošač gasa u zemlji.