Расте цех енергетске кризе у региону
Од Нове године привреда у Републици Српској плаћаће вишу цену електричне енергије, поскупљене у Хрвартској је најављено од априла, Бугарска издваја 767 милиона евра кроз пакет помоћи за ублажавање ефеката поскупљења енергије, пишу медији у региону.
Само највећи купци електричне енергије у Републици Српској, који су са Електропривредом Републике Српске склопили двогодишње уговоре, биће поштеђени поскупљења електричне енергије, док ће за све остале од 1. јануара наредне године уследити корекција цена, преноси портал capital.ba.
За сада није познато колико ће износити поскупљење. У Привредној комори РС сматрају како оно не би смело бити прећи 10 одсто, док се у ЕРС-у бране да ће цена и даље бити најнижа у окружењу.
Све ће бити пуно јасније након састанка између представника ЕРС-а, ресорног министарства, Привредне коморе и Уније удружења послодаваца Републике Српске.
У ЕРС-у не крију да се иде у корекцију цена, изазвану сталним турбуленцијама и драстичним скоком цена на слободном тржишту.
Ипак, као олакшицу ЕРС нуди уговоре који ће важити до краја године, што купцима гарантује исту цену у том периоду.
- Примера ради, Хрватска Електропривреда за своје купце обезбеђује уговоре на три месеца - кажу у ЕРС-у.
У ЕРС-у су свесни да ће нове цене изазвати незадовољство код привредника па су поскупљење образложили поредећи цену електричне енергије на берзи, која у овом моменту износи преко 250 евра по MWh.
Електропривреда својим купцима нуди попусте од 52% до 82%, с тим што болнице, водоводи и јавна расвета имају повлашћени положај у односу на остале категорије купаца који се снабдевају по тржишним условима и за њих ће цене електричне енергије бити чак пет пута ниже од тржишних, кажу у ЕРС-у.
Они додају да ће и цене за категорију пољопривредних потрошача бити повољне, односно четири пута ниже од тржишних.
Јавне установе ће у наредном периоду плаћати три и и по пута јефтинију електричну енергију од берзанске, а трговине, рударство, грађевина и саобраћај ће остваривати попусте од чак 65,6%, додаје ЕРС.
Хрватска: Од априла 2022. електрична енергија поскупљује за најмање 4%
Званично је потврђено да ће, у складу са политичким најавама, од пролећа ће домаћинства у Хрватској плаћати скупљу електричну енергију, с обзиром да су повећане тарифе за пренос и дистрибуцију електричне енергије, наводи портал energetika-net.com. Наиме, од почетка априла 2022. године поскупеће електрична енергија за домаћинства, а поскупљење ће обухватити и купце у категорији предузетништва на средњем напону.
Одлуком Хрватске енергетске регулаторне агенције (ХЕРА) од прошле недеље повећани су износи мрежарине за дистрибуцију и пренос електричне енергије. Због тога би електрична енергија за домаћаинства са просечнон потрошњом од 300 kWh месечно требала поскупети за најмање 4%, код дворатифног бројила у склопу универзалне услуге ХЕП-а.
Могуће је да крајње поскупљење буде и веће, јер мрежарина у рачуну за електричну енергију чини просечно 25% укупне цене. Остале ставке су цена енергије, ПДВ и накнада за ОИЕ.
Дође ли до повећања тарифне ставке за електричну енергију – што је лако могуће, јер су тржишне цене електричне енергије рапидно повећане ове године – поскупљење би могло бити и веће.
- У овом тренутку није могуће проценити утицај нових тарифних ставки за пренос и дистрибуцију на укупне коначне цене електричне енергије за крајње купце, које укључују и трошак енергије, у периоду након 1. априла 2022. - стоји у одговору ХЕП-а, који има највећи удео у снабдевању домаћинстава и привреде.
Према одлуци ХЕРА-е, од Нове године до 1. априла промене мрежарина неће бити, али након 1. априла важиће већа мрежарина за дистрибуцију у вишој тарифи на ниском напону у тарифним моделима (ТМ) Бијели и Црвени, као и у ТМ Црни.
Повећане су и накнаде за обрачунско мерно место, као и обрачунска вршна радна снага.
Такође, поскупљује мрежарина за јавну расвету, као и прекомерна јалова енергија за предузетништво. Кад је реч о преносу, од 1. априла идуће године повећана је виша тарифна ставка у ТМ Бијели за домаћинства и предузетништво.
Од почетка године цене електричне енергије на берзама у ЕУ рапидно су порасле, а ХЕП из увоза подмирује 30 до 40% потреба за електричном енергијом. Готово да нема европске земље у којој цене електричне енергије за домаћинства задњих месеци нису расле, због чега су поједине земље увеле и енергетске ваучере, а неке су већ увеле мере у покушају да обуздају раст трошка за електричну енергију.
Бугарска: Нови пакет помоћи од 767 милиона евра за ублажавање ефеката поскупљења енергије
Пакет помоћи ће важити од децембра до краја марта и требао би да обезбеди да цене за домаћинстава остану непромењене, пише цапитал.бг
Недељу дана након што је бугарски парламент увео мораторијум на цене електричне енергије и грејања, министар енергетике Александар Николов је представио пакет мера које ће буквално омогућити његово укидање. Укратко, држава је спремна да компензује привреднике, оперотора преноса и потрошаче природног гаса по регулисаним ценама, како би се ублажио ефекат поскупљења електричне енергије и гаса.
Укупан вредност пакета је 1,5 милијарди лева (767 милиона евра), а новац ће бити обезбеђен углавном из екстра профита државних произвођача електричне енергије, као што су НЕ Козлодуј и НЕК, из Фонда за сигурност електроенергетског система и по потреби и из буџета.
Најава ових мера одвија се у условима новог скока спот цена на бугарској берзи (за 23% дневно) и достизања новог апсолутног рекорда од 825,2 лева (421,6 евра) по MWh у среду. Нова рекордна цена природног гаса - 148,5 еврапо MWh - такође је регистрована је на међународним тржиштима гаса.
Очекује се да ће детаљи шеме подршке бити одобрени током седнице Већа министара у среду. За сада је познато да ће шема покрити период од децембра до краја првог квартала 2022. године, када се очекује највећа волатилност на тржишту електричне енергије.
За разлику од претходног износа компензације од 56 евра по MWh, који је примењиван у октобру и новембру, сада помоћ неће бити једнака за све, а поједине компаније неће ни моћи да рачунају на подршку. Разлог за то је чињеница да су поједини потрошачи са дугорочним фиксним уговорима о снабдевању, уз ове мере компензације добијали готово бесплатну електричну енергију.
Износ подршке ће се обрачунати на основу разлике између цене на берзи и цене из јула 2021. године у сегменту дан унапред, која износи 94,9 евра по MWh. Накнада ће покривати 75% износа ове разлике, али не више од 30% реалне цене.
На пример, при просечној цени од 217,3 евра по MWh у новембру, компензација ће износити 65,5 евра по MWh.
Укупан износ помоћи, према процени Министарства енергетике, највероватније ће премашити 450 милиона евра.
Шема подршке за ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-про, као и за државни ЕСО биће другачија. Њиме ће бити покривени пуни трошкови за технолошке губитке, што ће, према речима министра Николова, коштати око 176 милиона евра.
Ово ће буквално елиминисати потребу да се повећају цене за крајње кориснике, што значи да парламент може раније да укине замрзавање цена.
Новост је предлог за подршку потрошачима природног гаса, али само онима који имају регулисане цене - топлане и крајњи снабдевачи. Укупан износ помоћи је око 100 милиона евра, а најмање половина овог износа намењена је за Топлофикацију Софија, која је највећи потрошач гаса у земљи.