"SITUACIJA JE ALARMANTNA!" Pandemija virusa u Bosni ŠIRI SE velikom brzinom, dva tinejdžera izgubila ŽIVOTE - OPREZ, evo šta se dešava u Srbiji
"Još jedan smrtni slučaj povezan sa morbilama zabeležen je u Bosni i Hercegovini, a preminuo je 18-godišnjak iz Zenice", izjavilo je Ministarstvo zdravlja Zeničko-dobojskog okruga.
Ranije ove nedelje u Sarajevu je preminuo 17-godišnjak koji je, takođe, oboleo od malih boginja pa je tada proglašena epidemija u Sarajevskom okrugu, a sada i u Zeničko-dobojskom.
Oba smrtna slučaja povezuju se s niskom stopom vakcinacije dece, do čega je dovela kampanja na društvenim mrežama podstaknuta neutemeljenim tvrdnjama o povezanosti vakcinacije protiv morbila sa pojavom autizma kod male dece.
Ministarka zdravlja Zeničko-dobojskog okruga Aida Salčinović rekla je lokalnim medijima kako je u toj županiji vakcinacija dece protiv malih boginja na nivou od tek 37 posto, što pogoduje širenju zaraza. U toj je županiji do sada potvrđeno više od 1.200 slučajeva zaraze morbilama.
-Ja jedino mogu da apelujem na roditelje da vakcinišu svoju decu i tako ih zaštite - rekla je Salčinović.
Za učinkovito sprečavanje širenja zaraznih bolesti pa tako i morbila nužno je osigurati vakcinaciju od barem 95 posto. Vakcinacija protiv zaraznih bolesti je u Federaciji BiH obveza regulisana zakonom koji je na snazi od 2005. godine, ali roditelji uprkos tome masovno odbijaju da vakcinišu decu pod različitim izgovorima, a kazne koje za to dobiju su novčane i to u simboličnim iznosima.
Kakva je situacija u Srbiji?
Sa tvrdnjom da je epidemija morbila, koja je u Srbiji proglašena još u februaru, posledica nevakcinacije, slažu se i lekari iz naše zemlje.
Prema najnovijem izveštaju Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", od početka godine pa zaključno sa 7. julom, registrovano je ukupno 181 slučaj, a samo od 1. do 7. jula 31 slučaj.
Novi slučajevi registrovani su na teritoriji Novog Pazara, Beograda, Novog Sada i Loznice.
Najviše ih je u Novom Pazaru - 23. Šestoro ih je u Beogradu, a po jedan slučaj u Novom Sadu i u Loznici.
Pedijatar dr Saša Milićević izjavio je ranije, povodom rasta broja obolelih od morbila u Srbiji od početka godine, da su male boginje jedna od najzaraznijih virusnih bolesti u medicini, koja se vrlo lako prenosi, ističući da zaraznost počinje pre pojave prvih simptoma.
Milićević je rekao da su najugroženija od malih boginja mala deca koja još nisu dovoljno porasla da prime vakcinu jer se ona prima između 12. i 15. meseca, zatim pacijenti koji imaju različita hronična oboljenja ili terapiju koju imunološki sistem smiruje i pacijenti u starijem dobu.
Prenos putem kontaminiranih predmeta
Ovo oboljenje se može širiti i putem kontaminiranih predmeta, podsetila je dr Slavica Maris i dodala da se to najviše dešava među decom.
-Blizak kontakt i boravak u zajedničkim prostorijama omogućava njihovo širenje. Prenose se kapljično a te kapljice se osim kijanjem i kašljanjem izbacuju i putem glasnog govora - kaže dr Maris.
Zarazne kapljice 2 sata u vazduhu
Inače, kapljice koje produkuje obolela osoba prilikom kijanja ili kašljanja mogu da lebde u vazduhu do dva sata. Za ta dva sata svaka osoba može da se zarazi, rekla je ranije za "Blic" dr Ivana Begović Lazarević, iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
-Kada ispari voda iz tih kapljica, i ostanu u tim takozvanim nukleosovim jezgrima, postaju lagane i mogu da lebde u vazduhu još najviše dva sata od kako su izbačene iz respiratornog trakta obolele osobe. Tako da, ako neka osoba koja nema imunitet stečen na morbile, prođe kroz tu prostoriju može da se zarazi. na taj način se vrši prenos morbila sa jedne na drugu osobu vazduhom - kaže dr Begović Lazarević.
Plačna maska kod dece
Prim. dr Spahić je ranije za "Blic" objasnio da kod dece treba obratiti pažnju na plačnu masku.
-Male boginje počinju simptomima koji su slični prehladi, a karakteristična među tim prvim znacima je, takozvana plačna maska, odnosno pojava konjuktivitisa - rekao je dr Spahić.
I dalje na snazi pooštrene mere
Оd 7. februara u Srbiji su snаzi pооštrеnе mеrе еpidеmiоlоškоg nаdzоrа nаd mаlim bоginjаmа.
Morbile prenose direktnim kontaktom sa obolelom osobom - putem poljupca, rukovanja, putem vazduha respiratornim kapljicama koje emituje obolela osoba kao što su kašalj i kijanje, a retko indirektnim putem preko sveže kontaminiranih predmeta.
Inkubacija, period od momenta ulaska virusa u organizam do pojave tegoba kod malih boginja traje 7 do 18 dana.
Simptomi
Posle inkubacije (period od momenta ulaska virusa malih boginja u organizam do manifestacije oboljenja, odnosno pojave tegoba) od 7 do 18 dana, dolazi do:
pojave povišene telesne temperature
sekrecije iz nosa
kašlja
konjunktivitisa (vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci).
Nabrojani simptomi malih boginja traju 2 do 4 dana, posle čega dolazi do:
-skoka telesne temperature (preko 40°C)
-pojave makulopapulozne ospe prvo na licu, iza ušiju i na vratu
-ospe se potom šire na trup i ekstremitete
-Obolela osoba je zarazna poslednjeg dana inkubacije (kada je još uvek bez tegoba), 4 dana pre izbijanja ospe i 4 dana nakon izbijanja ospe, objašnjavaju iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Upravo je to najopasnije, jer osoba širi virus a da toga nije ni svesna!
Komplikacije
Komplikacije su češće kod dece mlađe od 5 godina i odraslih osoba starijih od 20 godina. To su:
-zapaljenje pluća (pneumonija)
-zapaljenje srednjeg uha
-dijareja
-zapaljenje mozga
-gubitak vida
-Svaki hiljaditi bolesnik dobija zapaljenje mozga, dok na 1.000 obolelih sa navedenom komlikacijom dolazi do smrtnog ishoda.
Male boginje jedne su od najzaraznijih infekcija, uspešno se preveniraju MMR vakcinom, a sve o simptomima i komplikacijama morbila i vakcinaciji pročitajte ovde.
Izvor: Srbija Danas/Blic