"СИТУАЦИЈА ЈЕ АЛАРМАНТНА!" Пандемија вируса у Босни ШИРИ СЕ великом брзином, два тинејџера изгубила ЖИВОТЕ - ОПРЕЗ, ево шта се дешава у Србији
"Још један смртни случај повезан са морбилама забележен је у Босни и Херцеговини, а преминуо је 18-годишњак из Зенице", изјавило је Министарство здравља Зеничко-добојског округа.
Раније ове недеље у Сарајеву је преминуо 17-годишњак који је, такође, оболео од малих богиња па је тада проглашена епидемија у Сарајевском округу, а сада и у Зеничко-добојском.
Оба смртна случаја повезују се с ниском стопом вакцинације деце, до чега је довела кампања на друштвеним мрежама подстакнута неутемељеним тврдњама о повезаности вакцинације против морбила са појавом аутизма код мале деце.
Министарка здравља Зеничко-добојског округа Аида Салчиновић рекла је локалним медијима како је у тој жупанији вакцинација деце против малих богиња на нивоу од тек 37 посто, што погодује ширењу зараза. У тој је жупанији до сада потврђено више од 1.200 случајева заразе морбилама.
-Ја једино могу да апелујем на родитеље да вакцинишу своју децу и тако их заштите - рекла је Салчиновић.
За учинковито спречавање ширења заразних болести па тако и морбила нужно је осигурати вакцинацију од барем 95 посто. Вакцинација против заразних болести је у Федерацији БиХ обвеза регулисана законом који је на снази од 2005. године, али родитељи упркос томе масовно одбијају да вакцинишу децу под различитим изговорима, а казне које за то добију су новчане и то у симболичним износима.
Каква је ситуација у Србији?
Са тврдњом да је епидемија морбила, која је у Србији проглашена још у фебруару, последица невакцинације, слажу се и лекари из наше земље.
Према најновијем извештају Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", од почетка године па закључно са 7. јулом, регистровано је укупно 181 случај, а само од 1. до 7. јула 31 случај.
Нови случајеви регистровани су на територији Новог Пазара, Београда, Новог Сада и Лознице.
Највише их је у Новом Пазару - 23. Шесторо их је у Београду, а по један случај у Новом Саду и у Лозници.
Педијатар др Саша Милићевић изјавио је раније, поводом раста броја оболелих од морбила у Србији од почетка године, да су мале богиње једна од најзаразнијих вирусних болести у медицини, која се врло лако преноси, истичући да заразност почиње пре појаве првих симптома.
Милићевић је рекао да су најугроженија од малих богиња мала деца која још нису довољно порасла да приме вакцину јер се она прима између 12. и 15. месеца, затим пацијенти који имају различита хронична обољења или терапију коју имунолошки систем смирује и пацијенти у старијем добу.
Пренос путем контаминираних предмета
Ово обољење се може ширити и путем контаминираних предмета, подсетила је др Славица Марис и додала да се то највише дешава међу децом.
-Близак контакт и боравак у заједничким просторијама омогућава њихово ширење. Преносе се капљично а те капљице се осим кијањем и кашљањем избацују и путем гласног говора - каже др Марис.
Заразне капљице 2 сата у ваздуху
Иначе, капљице које продукује оболела особа приликом кијања или кашљања могу да лебде у ваздуху до два сата. За та два сата свака особа може да се зарази, рекла је раније за "Блиц" др Ивана Беговић Лазаревић, из Градског завода за јавно здравље.
-Када испари вода из тих капљица, и остану у тим такозваним нуклеосовим језгрима, постају лагане и могу да лебде у ваздуху још највише два сата од како су избачене из респираторног тракта оболеле особе. Тако да, ако нека особа која нема имунитет стечен на морбиле, прође кроз ту просторију може да се зарази. на тај начин се врши пренос морбила са једне на другу особу ваздухом - каже др Беговић Лазаревић.
Плачна маска код деце
Прим. др Спахић је раније за "Блиц" објаснио да код деце треба обратити пажњу на плачну маску.
-Мале богиње почињу симптомима који су слични прехлади, а карактеристична међу тим првим знацима је, такозвана плачна маска, односно појава коњуктивитиса - рекао је др Спахић.
И даље на снази пооштрене мере
Од 7. фебруара у Србији су снази пооштрене мере епидемиолошког надзора над малим богињама.
Морбиле преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.
Инкубација, период од момента уласка вируса у организам до појаве тегоба код малих богиња траје 7 до 18 дана.
Симптоми
После инкубације (период од момента уласка вируса малих богиња у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба) од 7 до 18 дана, долази до:
појаве повишене телесне температуре
секреције из носа
кашља
конјунктивитиса (водњикаве, црвене очи, отечени капци).
Набројани симптоми малих богиња трају 2 до 4 дана, после чега долази до:
-скока телесне температуре (преко 40°Ц)
-појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату
-оспе се потом шире на труп и екстремитете
-Оболела особа је заразна последњег дана инкубације (када је још увек без тегоба), 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе, објашњавају из Градског завода за јавно здравље.
Управо је то најопасније, јер особа шири вирус а да тога није ни свесна!
Компликације
Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су:
-запаљење плућа (пнеумонија)
-запаљење средњег уха
-дијареја
-запаљење мозга
-губитак вида
-Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1.000 оболелих са наведеном комликацијом долази до смртног исхода.
Мале богиње једне су од најзаразнијих инфекција, успешно се превенирају MMR вакцином, а све о симптомима и компликацијама морбила и вакцинацији прочитајте овде.
Извор: Србија Данас/Блиц