ISPRAVKA: U Sarajevu nisu "prekopani srpski grobovi" - niti bilo čiji drugi
Vest iz jula 2017. godine, o postavljanju nalepnica na grobljima Vlakovo i Bare, par meseci kasnije predstavljena je kao vest o "prekopavanju srpskih grobova u Sarajevu".
Vest iz jula 2017. godine, o postavljanju nalepnica na grobljima Vlakovo i Bare, nekoliko meseci kasnije predstavljena je kao vest o "prekopavanju srpskih grobova u Sarajevu". Naš portal SrbijaDanas je preneo vest agencije Tanjug koja je to prenela iz drugih medija u skraćenoj verziji, bez ikakve provere istinitosti navedenih tvrdnji, a nakon uvida u analizu organizacije raskrinkavanje.ba došlo se do provere i korekcije teksta i dopune istinitim informacijama.
Ovako glasi lažna vest koju su mediji preneli sa novinske agencije Tanjug, a među njima i naš portal:
Vlasti federalnog Sarajeva naložile su radnicima grobalja u tom gradu da prekopavaju grobove davno umrlih, među kojima je najveći broj Srba! Naime, njihova rodbina je rasejana po svetu posle progona tokom proteklog rata ne plaćaju redovno naknadu za održavanje grobova, pišu mediji. Malobrojni Srbi u Sarajevu ističu da u tome prednjače u gradskom i najvećem groblju "Bare". Ti postupci zasnovani su na odluci o uređenju i održavanju gradskih grobalja, koju je donela Skupština grada Sarajeva. Odlukom je definisano da se grobno mesto ili grobnica mogu prekopati deset godina posle sahrane u slučaju da nisu održavani i da se za njih ne plaća naknada. Iz Sarajeva je tokom rata i posle proterano oko 150.000 Srba. Oni su danas raseljeni po svetu i mnogi od njih ne znaju za ovu odluku. Prema reakcijama srpskog stanovništva koje se vratilo u svoje domove nakon rata i danas živi u Sarajevu, vidi se negodovanje zbog ovakve odluke, jer smatraju da je "ponovno ubijanje srpskih žrtava".
ŠTA JE PRAVA ISTINA?
U julu 2017. godine, portal "Faktor" objavio je članak naslovljen "Naljepnice s upozorenjem u Vlakovu i na Barama: Šta su iz Pokopa poručili Sarajlijama2. U tekstu se navodi da su grobna mesta za koja godinama nije plaćena naknada označena nalepnicama, sa namerom da upozore srodnike na neizmirene obaveze. Mesec dana kasnije, o istoj temi pisalo je i "Oslobođenje", u članku pod naslovom "Građani dužni preduzeću Pokop milione KM2. Sagovornica "Oslobođenja" ponovo je bila Najda Beširević-Vranić, koja je i ovog puta navela da "Pokop" želi izbeći prekopavanje grobnih mesta koja nisu plaćena, iako neke naknade nisu plaćene još od šezdesetih godina prošlog veka. Iako u izvornim tekstovima nije bilo reči ni o čemu sličnom, vest o nalepnicama postavljenim na sarajevska groblja mesec dana kasnije predstavljena je kao - nacionalno pitanje.
Mediji su se pozivali na odluku o uređenju i održavanju gradskih grobalja, koju je donela Skupština grada Sarajeva, ali ta odluka ne postoji. Za početak, uvidom u odluke Gradskog veća Grada Sarajevo koje su usvojene u aktuelnom sazivu, vidi se da skupština grada nije usvojila nikakvu odluku koja bi odgovarala onome što je u članku navedeno. Štaviše, pregledom usvojenih odluka može se pronaći samo jedna koja se na bilo koji način odnosi na obavljanje komunalnih delatnosti. Odluka je usvojena u martu 2017. godine, ali se ne bavi održavanjem grobalja, niti reguliše takva pitanja.
Odluka o prekopavanju grobnih mesta nije, dakle, donesena u skupštini grada. Pitanje je, doduše, ko bi mogao doneti takvu odluku, s obzirom na pravnu nedorečenost koja je prisutna u ovoj oblasti otkada je Ustavni sud Federacije BiH 2015. godine presudio da je tada važeći Zakon o komunalnim delatnostima Kantona Sarajevo bio u neskladu sa ovlašćenjima lokalne samouprave, te da bi upravljanje grobljima trebalo prepustiti opštinama i gradu. Novi zakon usvojen je 2016, a skupština kantona je 2017. godine odlučila da produži njegovu primenu još dve godine, dok se ne usvoji kantonalni Zakon o lokalnoj samoupravi.
Dakle, preduzeće "Pokop" je i dalje jedino koje se bavi održavanjem grobalja u Sarajevu. Kako se radi o kantonalnom javnom preduzeću, isto nije u nadležnosti grada, već u nadležnosti Kantona Sarajevo. Kako je već rečeno, ni Vlada KS ni skupština kantona nisu donele nikakve "odluke o prekopavanju grobova" - štaviše, još uvek nisu uredile samu oblast komunalnih delatnosti, koja čeka usvajanje zakona o lokalnoj samoupravi. Iz preduzeća "Pokop" su rekli da nikada do sada nije vršeno prekopavanje grobova ni na jednom sarajevskom groblju. Portparol "Pokopa" je potvrdila da nikada nije izjavila da će biti prekopani "isključivo pravoslavni grobovi", niti je tako nešto učinio bilo ko iz ovog preduzeća.