ИСПРАВКА: У Сарајеву нису "прекопани српски гробови" - нити било чији други
Вест из јула 2017. године, о постављању налепница на гробљима Влаково и Баре, пар месеци касније представљена је као вест о "прекопавању српских гробова у Сарајеву".
Вест из јула 2017. године, о постављању налепница на гробљима Влаково и Баре, неколико месеци касније представљена је као вест о "прекопавању српских гробова у Сарајеву". Наш портал СрбијаДанас је пренео вест агенције Танјуг која је то пренела из других медија у скраћеној верзији, без икакве провере истинитости наведених тврдњи, а након увида у анализу организације raskrinkavanje.ba дошло се до провере и корекције текста и допуне истинитим информацијама.
Овако гласи лажна вест коју су медији пренели са новинске агенције Танјуг, а међу њима и наш портал:
Власти федералног Сарајева наложиле су радницима гробаља у том граду да прекопавају гробове давно умрлих, међу којима је највећи број Срба! Наиме, њихова родбина је расејана по свету после прогона током протеклог рата не плаћају редовно накнаду за одржавање гробова, пишу медији. Малобројни Срби у Сарајеву истичу да у томе предњаче у градском и највећем гробљу "Баре". Ти поступци засновани су на одлуци о уређењу и одржавању градских гробаља, коју је донела Скупштина града Сарајева. Одлуком је дефинисано да се гробно место или гробница могу прекопати десет година после сахране у случају да нису одржавани и да се за њих не плаћа накнада. Из Сарајева је током рата и после протерано око 150.000 Срба. Они су данас расељени по свету и многи од њих не знају за ову одлуку. Према реакцијама српског становништва које се вратило у своје домове након рата и данас живи у Сарајеву, види се негодовање због овакве одлуке, јер сматрају да је "поновно убијање српских жртава".
ШТА ЈЕ ПРАВА ИСТИНА?
У јулу 2017. године, портал "Фактор" објавио је чланак насловљен "Наљепнице с упозорењем у Влакову и на Барама: Шта су из Покопа поручили Сарајлијама2. У тексту се наводи да су гробна места за која годинама није плаћена накнада означена налепницама, са намером да упозоре сроднике на неизмирене обавезе. Месец дана касније, о истој теми писало је и "Ослобођење", у чланку под насловом "Грађани дужни предузећу Покоп милионе КМ2. Саговорница "Ослобођења" поново је била Најда Беширевић-Вранић, која је и овог пута навела да "Покоп" жели избећи прекопавање гробних места која нису плаћена, иако неке накнаде нису плаћене још од шездесетих година прошлог века. Иако у изворним текстовима није било речи ни о чему сличном, вест о налепницама постављеним на сарајевска гробља месец дана касније представљена је као - национално питање.
Медији су се позивали на одлуку о уређењу и одржавању градских гробаља, коју је донела Скупштина града Сарајева, али та одлука не постоји. За почетак, увидом у одлуке Градског већа Града Сарајево које су усвојене у актуелном сазиву, види се да скупштина града није усвојила никакву одлуку која би одговарала ономе што је у чланку наведено. Штавише, прегледом усвојених одлука може се пронаћи само једна која се на било који начин односи на обављање комуналних делатности. Одлука је усвојена у марту 2017. године, али се не бави одржавањем гробаља, нити регулише таква питања.
Одлука о прекопавању гробних места није, дакле, донесена у скупштини града. Питање је, додуше, ко би могао донети такву одлуку, с обзиром на правну недореченост која је присутна у овој области откада је Уставни суд Федерације БиХ 2015. године пресудио да је тада важећи Закон о комуналним делатностима Кантона Сарајево био у нескладу са овлашћењима локалне самоуправе, те да би управљање гробљима требало препустити општинама и граду. Нови закон усвојен је 2016, а скупштина кантона је 2017. године одлучила да продужи његову примену још две године, док се не усвоји кантонални Закон о локалној самоуправи.
Дакле, предузеће "Покоп" је и даље једино које се бави одржавањем гробаља у Сарајеву. Како се ради о кантоналном јавном предузећу, исто није у надлежности града, већ у надлежности Кантона Сарајево. Како је већ речено, ни Влада КС ни скупштина кантона нису донеле никакве "одлуке о прекопавању гробова" - штавише, још увек нису уредиле саму област комуналних делатности, која чека усвајање закона о локалној самоуправи. Из предузећа "Покоп" су рекли да никада до сада није вршено прекопавање гробова ни на једном сарајевском гробљу. Портпарол "Покопа" је потврдила да никада није изјавила да ће бити прекопани "искључиво православни гробови", нити је тако нешто учинио било ко из овог предузећа.