SLOVENIJA POKLEKNULA POD KORONOM: Strašno stanje u bolnicama, zdravstveni radnici na rubu kolapsa!
Posebno je teško na odeljenjima intezivne nege
Stanje u slovenačkim bolnicama koje leče covid-pacijente je teško, zdravstveno osoblje na rubu je svojih kapaciteta, a dolazi i do pomanjkanja nekih lekova, pogotovo za pacijente na odeljenjima intezivne nege, doznaje se danas u Ljubljani.
BOSNA U KANDŽAMA KORONE: 1.992 novozaražena i 43 preminula pacijenta
KORONA U SARAJEVU: Preminula tri pacijenta, još 850 novozaraženih!
Na to je na vladinoj konferenciji za novinare upozorio načelni odeljenja za intenzivnu terapiju Infekcijske klinike ljubljanskog Univerzitetskog kliničkog centra (UKC), najveće slovenačke bolnice u kojoj se leči otprilike polovina od obolelih od covida-19 u Sloveniji.
- Stanje u pogledu raspoloživih postelja za bolesnike je alarmantno, otvaramo nova odeljenja i postelje, ali to neće moći ići u nedogled - kazao je dr Matjaž Jereb na dan kad je broj hospitalizacija u Sloveniji prvi put premašio 1.000, od čega ih 161 treba intenzivno lečenje.
- Istina je da broj novozaraženih pada, ali vrh broja hospitalizovanih još nismo dosegnuli, to možemo očekivati tek za 10 do 14 dana, sve će biti jasno krajem meseca - rekao je u vezi s prognozama da je epidemija u Sloveniji pri samom vrhuncu.
Prema Jerebovim rečima posebno je teško stanje na odeljenjima intezivne nege gde nedostaje osposobljenog potrebnog kadra, a zdravstveno je osoblje iscrpljeno, a delom i na bolovanju ili u izolaciji, s obzirom na to da je od početka septembra u ljubljanskom UKC-u bilo oko 500 zaraženih zdravstvenih radnika.
Postoje i problemi s opremom koji će se u dogovoru s dobavljačima rešiti ali veći su problem s nedostatkom nekih lekova, upozorio je Jereb.
Prema njegovim rečima, za brigu o covid-pacijentima na odeljenjima intezivne nege nedostaje glukokortikoida, leka za smirivanje upala, a još veći problem je s nabavkom azot oksida budući da je u Evropi samo jedan proizvođač tog leka.