СЛОВЕНИЈА ПОКЛЕКНУЛА ПОД КОРОНОМ: Страшно стање у болницама, здравствени радници на рубу колапса!
Посебно је тешко на одељењима интезивне неге
Стање у словеначким болницама које лече covid-pacijente је тешко, здравствено особље на рубу је својих капацитета, а долази и до помањкања неких лекова, поготово за пацијенте на одељењима интезивне неге, дознаје се данас у Љубљани.
БОСНА У КАНЏАМА КОРОНЕ: 1.992 новозаражена и 43 преминула пацијента
КОРОНА У САРАЈЕВУ: Преминула три пацијента, још 850 новозаражених!
На то је на владиној конференцији за новинаре упозорио начелни одељења за интензивну терапију Инфекцијске клинике љубљанског Универзитетског клиничког центра (УКЦ), највеће словеначке болнице у којој се лечи отприлике половина од оболелих од covida-19 у Словенији.
- Стање у погледу расположивих постеља за болеснике је алармантно, отварамо нова одељења и постеље, али то неће моћи ићи у недоглед - казао је др Матјаж Јереб на дан кад је број хоспитализација у Словенији први пут премашио 1.000, од чега их 161 треба интензивно лечење.
- Истина је да број новозаражених пада, али врх броја хоспитализованих још нисмо досегнули, то можемо очекивати тек за 10 до 14 дана, све ће бити јасно крајем месеца - рекао је у вези с прогнозама да је епидемија у Словенији при самом врхунцу.
Према Јеребовим речима посебно је тешко стање на одељењима интезивне неге где недостаје оспособљеног потребног кадра, а здравствено је особље исцрпљено, а делом и на боловању или у изолацији, с обзиром на то да је од почетка септембра у љубљанском УКЦ-у било око 500 заражених здравствених радника.
Постоје и проблеми с опремом који ће се у договору с добављачима решити али већи су проблем с недостатком неких лекова, упозорио је Јереб.
Према његовим речима, за бригу о covid-pacijentima на одељењима интезивне неге недостаје глукокортикоида, лека за смиривање упала, а још већи проблем је с набавком азот оксида будући да је у Европи само један произвођач тог лека.