Slučaj Agrokor trese region: I kompanije u Srbiji će morati da PLATE POTRAŽIVANJA POVERIOCIMA?
Agrokor ima značajne investicje u Srbiji
U istrazi vezanoj za navodne nezakonitosti u Agrokoru u velikoj policijskoj akciji u Hrvatskoj uhapšeno 12 osoba, odnosno svi osumnjičeni osim osnivača koncerna Ivice Todorića i njegovih sinova Ante i Ivana koji nisu u Hrvatskoj. Oni se terete za nepravilnosti u knjiženjima i falsifikovanje bilansa.
Odbranili najgore od najgorih: Todorić angažovao NAJPOZNATIJI advokatski par u zemlji
Afera AGROKOR: Uhapšeno 12 osoba, a Todorića nigde nema
O tome zašto je baš u ovom trenutku pokrenut slučaj Agrokor i kako će se to odraziti na zavisna preduzeća u regionu, u kojima je zaposleno 60.000 ljudi, govorili su Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku i hrvatski novinar Frenki Laušić.
Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku ukazuje da Agrokor nije usamljen slučaj i da su se mnoge kompanije u region našle u problemu, jer su pokušavale da kupuju sve i svašta, šire se i zadužuju.
- Da li su malverzacije bile svesne ili su stvarno izgubili kontrolu pokazaće istraga. Nesporno je da je postojala namera da u tako kratkom roku, istovremeno, uđe na sva tržišta regiona, a to je nerealna ambicija - rekao je Rajić.
Prema njegovim rečima, pitanje je šta je pozadina celog slučaja i da li je Agrokor imao podršku vlade
- Moguće je da je u vreme Ive Sanadera ta podrška postojala. Tada je postojala tendencija da Agrokor bude regionalni lider. Kompanija je u trenutku imala kapacitet da se širi, ali su ambicije ipak bile prevelike - ocenio je Rajić.
Odlukom da se u Srbiji ne primenjuje "leks Agrokor" država se neće sprečiti namirivanje potraživanja iz povezanih kompanija u našoj zemlji.
- Praksa u EU, čak ako bi država pokušala da zaštiti te kompanije, pokazuje da su donošene presude u korist kompanija koji su poverioci. Ukoliko bude doneta takva presuda Srbija će morati da isplati poveriodice iz komapanija u Srbiji. Srbija nije članica EU, ali bi mogla biti pod velikim pritiskom - smatra Rajić.
Prema njegovim rečima, odluka da se ne primenjuje Lex Agrokor nije pravno i ekonomski održiva i Srbija treba aktivno da učestvuje u deobi imovine i zaštiti interese, da ne bi došlo do turbilencija.
- Agrokor ima značajne investicje u Srbiji, pre svega proizvodne koje su značanje zbog izvoza. Važno je da one ne dođu u pogrešne ruke - podvukao je Rajić.
Novinar Frenki Laušić je govoreći o najnovijim detaljima istrage o Agrokoru i policijskoj akciji u okviru koje je uhapšeno 12 osoba, istakao das u Todorići navodno u Londonu i da su njihovi advokati saopštili da će biti dostupni kada dobiju zvanični poziv.
- Ivica Todorić je sa svog bloga poručio da se radi o političkom progonu. To međutim nije tačno jer su nadležni organi reagovali u skladu sa nalazima istrage - naveo je Laušić, ocenivši da odlazak hrvatske predsednice Kolinde Krabar Kitarović u Rusiju nema veze sa policijskim akcijom koja je juče sprovedena.
Kako je podsetio, sumnja se da su frizirani poslovni rezultati i da su postojale određene malverzacije.
- Sve će to biti predmet istrage - rekao je Laušić, ukazavši da pimena Leks Agrokora osim u Srbiji nije prihvaćena u Sloveniji, a da je u BiH taj process još u toku.
Podsetimo, još pre godinu dana dok je u Srbiji u medijima na delu bila cenzura po pitanju Agrokora, portal SrbijaDanas.com, iako suočen sa pritiscima, pisao je o problemima koji su još tada bili vidljivi u ovoj hrvatskoj kompaniji. Više puta smo pisali rukovodstvu Agrokora, ali smo uvek dobijali odgovor kako su oni uspešna kompanija. Ipak, ispostavilo se suprotno od njihovih tvrdnji. (Više o tome čitajte OVDE!)