Случај Агрокор тресе регион: И компаније у Србији ће морати да ПЛАТЕ ПОТРАЖИВАЊА ПОВЕРИОЦИМА?
Агрокор има значајне инвестицје у Србији
У истрази везаној за наводне незаконитости у Агрокору у великој полицијској акцији у Хрватској ухапшено 12 особа, односно сви осумњичени осим оснивача концерна Ивице Тодорића и његових синова Анте и Ивана који нису у Хрватској. Они се терете за неправилности у књижењима и фалсификовање биланса.
Одбранили најгоре од најгорих: Тодорић ангажовао НАЈПОЗНАТИЈИ адвокатски пар у земљи
Афера АГРОКОР: Ухапшено 12 особа, а Тодорића нигде нема
О томе зашто је баш у овом тренутку покренут случај Агрокор и како ће се то одразити на зависна предузећа у региону, у којима је запослено 60.000 људи, говорили су Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку и хрватски новинар Френки Лаушић.
Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку указује да Агрокор није усамљен случај и да су се многе компаније у регион нашле у проблему, јер су покушавале да купују све и свашта, шире се и задужују.
- Да ли су малверзације биле свесне или су стварно изгубили контролу показаће истрага. Неспорно је да је постојала намера да у тако кратком року, истовремено, уђе на сва тржишта региона, а то је нереална амбиција - рекао је Рајић.
Према његовим речима, питање је шта је позадина целог случаја и да ли је Агрокор имао подршку владе
- Могуће је да је у време Иве Санадера та подршка постојала. Тада је постојала тенденција да Агрокор буде регионални лидер. Компанија је у тренутку имала капацитет да се шири, али су амбиције ипак биле превелике - оценио је Рајић.
Одлуком да се у Србији не примењује "лекс Агрокор" држава се неће спречити намиривање потраживања из повезаних компанија у нашој земљи.
- Пракса у ЕУ, чак ако би држава покушала да заштити те компаније, показује да су доношене пресуде у корист компанија који су повериоци. Уколико буде донета таква пресуда Србија ће морати да исплати повериодице из комапанија у Србији. Србија није чланица ЕУ, али би могла бити под великим притиском - сматра Рајић.
Према његовим речима, одлука да се не примењује Lex Агрокор није правно и економски одржива и Србија треба активно да учествује у деоби имовине и заштити интересе, да не би дошло до турбиленција.
- Агрокор има значајне инвестицје у Србији, пре свега производне које су значање због извоза. Важно је да оне не дођу у погрешне руке - подвукао је Рајић.
Новинар Френки Лаушић је говорећи о најновијим детаљима истраге о Агрокору и полицијској акцији у оквиру које је ухапшено 12 особа, истакао дас у Тодорићи наводно у Лондону и да су њихови адвокати саопштили да ће бити доступни када добију званични позив.
- Ивица Тодорић је са свог блога поручио да се ради о политичком прогону. То међутим није тачно јер су надлежни органи реаговали у складу са налазима истраге - навео је Лаушић, оценивши да одлазак хрватске председнице Колинде Крабар Китаровић у Русију нема везе са полицијским акцијом која је јуче спроведена.
Како је подсетио, сумња се да су фризирани пословни резултати и да су постојале одређене малверзације.
- Све ће то бити предмет истраге - рекао је Лаушић, указавши да пимена Лекс Агрокора осим у Србији није прихваћена у Словенији, а да је у БиХ тај process још у току.
Подсетимо, још пре годину дана док је у Србији у медијима на делу била цензура по питању Агрокора, портал SrbijaDanas.com, иако суочен са притисцима, писао је о проблемима који су још тада били видљиви у овој хрватској компанији. Више пута смо писали руководству Агрокора, али смо увек добијали одговор како су они успешна компанија. Ипак, испоставило се супротно од њихових тврдњи. (Више о томе читајте ОВДЕ!)