SRAMOTA KRIVOKAPIĆEVE VLADE: Haradinajevog prijatelja i dalje drže za počasnog konzula, ministarstvo ćuti
Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) Crne Gore nije se izjasnilo o statusu Gazmenda Abrašija, iako se za njegovo ime vežu afere Vlade Zdravka Krivokapića i dalje ga drži za počasnog konzula Crne Gore.
Abraši je vlasnik fabrike cigareta u Gnjilanu, koja je postala poznata u aferi "Kleopatra", kada je otkriveno da je grupa kontroverznih biznismena nameravala da tamo proizvodi bliskoistočne brendove cigareta.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/09/izbori.jpg?itok=skPfBPVe)
(UŽIVO) IZBORI U HERCEG NOVOM: Do 16 časova glasalo 52,05 odsto birača, glasanje protiče bez nepravilnosti
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/05/milo_profimedia.jpg?itok=J8WuxCia)
ŠANSE DA MILO DANAS POBEDI RAVNE SU NULI: Crna Gora odlučno rekla "NE" DPS-u
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/15/knezevic.jpg?itok=Ri3SlJFH)
KNEŽEVIĆ "NOKAUTIRAO" MILANOVIĆA U SVOM STILU: Pravo je vreme da Vučić primi predstavnike Vlade Republike Srpske Krajine
Za Abrašija se vežu i drugi brojni sumnjivi poslovi. Kako je objavljeno u medijima, on je pod istragom tužilaštva u Prištini zbog sumnje u korupciju prilikom privatizacije hotela "Grand". Još nema podataka da li je podnet optužni predlog protiv Abrašija ili je oslobođen sumnji, iako je vest o pokretanju istrage objavljena pre nekoliko godina. Navodno, Abraši je bio deo grupe koja je htela da milionima evra podmiti više službenika da bi na tenderu dobili luksuzni hotel u Prištini. Abraši i druga lica obuhvaćena ovom istragom odbacili su te optužbe.
U isto vreme, Abraši je vlasnik fabrike cigareta u Gnjilanu, a oko ekonomskih pitanja savetovao je i nekadašnjeg kosovskog premijera Ramuša Haradinaja, kojeg Srbija potražuje zbog ratnih zločina. Abraši je aktivan i kao političar.
Po Zakonu o vanjskim poslovima, karijerne diplomate moraju činiti 80 odsto šefova diplomatsko-konzularnih predstavništava. Mada je ta zakonska norma uvedena da bi se profesionalizovala diplomatska služba, u praksi skoro da i nije poštovana. U ranijem periodu bilo je evidentno podređivanje diplomatije partijskoj i drugoj politici, uprkos brojnim upozorenjima političke javnosti i dela civilnog sektora koji se studiozno bavi pitanjima vezanim za rad Ministarstva vanjskih poslova. Novo rukovodstvo MVP počelo je sa promenama u diplomatskoj mreži, ali efekti tih koraka tek se očekuju.
Iz MVP su ranije saopštili da u kontinuitetu prate rad svih počasnih konzula koji zastupaju interese Crne Gore u inostranstvu. Za počasnog konzula, po pravilu, postavlja se lice koje uživa ugled u državi prijema i želi da zastupa interese Crne Gore, pri čemu dužnost obavlja isključivo na volonterskoj osnovi. Ukoliko se utvrdi da neko od njih narušava ugled Crne Gore ili ne obavlja svoju dužnost u skladu sa instrukcijama ministra vanjskih poslova i Vlade Crne Gore, MVP pokreće sve potrebne procedure za njegov opoziv.
Prema Zakonu o vanjskim poslovima, počasnog konzula opoziva Vlada na predlog ministra vanjskih poslova, a odluku o otvaranju, zatvaranju ili privremenom zatvaranju diplomatsko-konzularnog predstavništa donosi Vlada, na predlog Ministarstva vanjskih poslova.
Mada iz MVP-a tvrde da preduzimaju sve potrebne korake u cilju dalje profesionalizacije diplomatsko-konzularne mreže, ali i mreže počasnih konzula, određena imenovanja iz ranijeg perioda i dalje izazivaju ozbiljnu pažnju. Na primer, još se ne zna hoće li biti opozvan crnogorski počasni konzul u Napulju Frančesko Gala Trinkera. U pitanju je italijanski advokat koji je u "Duvanskoj aferi" pred sudom u Bariju branio Stanka Caneta Subotića, kontroverznog biznismena koji je bio uključen u ozbiljne poslovne poduhvate u Crnoj Gori. Imenovanje Trinkere deo javnosti je i ranije oštro kritikovao.