СРАМОТА КРИВОКАПИЋЕВЕ ВЛАДЕ: Харадинајевог пријатеља и даље држе за почасног конзула, министарство ћути
Министарство вањских послова (МВП) Црне Горе није се изјаснило о статусу Газменда Абрашија, иако се за његово име вежу афере Владе Здравка Кривокапића и даље га држи за почасног конзула Црне Горе.
Абраши је власник фабрике цигарета у Гњилану, која је постала позната у афери "Клеопатра", када је откривено да је група контроверзних бизнисмена намеравала да тамо производи блискоисточне брендове цигарета.
(УЖИВО) ИЗБОРИ У ХЕРЦЕГ НОВОМ: До 16 часова гласало 52,05 одсто бирача, гласање протиче без неправилности
ШАНСЕ ДА МИЛО ДАНАС ПОБЕДИ РАВНЕ СУ НУЛИ: Црна Гора одлучно рекла "НЕ" ДПС-у
КНЕЖЕВИЋ "НОКАУТИРАО" МИЛАНОВИЋА У СВОМ СТИЛУ: Право је време да Вучић прими представнике Владе Републике Српске Крајине
За Абрашија се вежу и други бројни сумњиви послови. Како је објављено у медијима, он је под истрагом тужилаштва у Приштини због сумње у корупцију приликом приватизације хотела "Гранд". Још нема података да ли је поднет оптужни предлог против Абрашија или је ослобођен сумњи, иако је вест о покретању истраге објављена пре неколико година. Наводно, Абраши је био део групе која је хтела да милионима евра подмити више службеника да би на тендеру добили луксузни хотел у Приштини. Абраши и друга лица обухваћена овом истрагом одбацили су те оптужбе.
У исто време, Абраши је власник фабрике цигарета у Гњилану, а око економских питања саветовао је и некадашњег косовског премијера Рамуша Харадинаја, којег Србија потражује због ратних злочина. Абраши је активан и као политичар.
По Закону о вањским пословима, каријерне дипломате морају чинити 80 одсто шефова дипломатско-конзуларних представништава. Мада је та законска норма уведена да би се професионализовала дипломатска служба, у пракси скоро да и није поштована. У ранијем периоду било је евидентно подређивање дипломатије партијској и другој политици, упркос бројним упозорењима политичке јавности и дела цивилног сектора који се студиозно бави питањима везаним за рад Министарства вањских послова. Ново руководство МВП почело је са променама у дипломатској мрежи, али ефекти тих корака тек се очекују.
Из МВП су раније саопштили да у континуитету прате рад свих почасних конзула који заступају интересе Црне Горе у иностранству. За почасног конзула, по правилу, поставља се лице које ужива углед у држави пријема и жели да заступа интересе Црне Горе, при чему дужност обавља искључиво на волонтерској основи. Уколико се утврди да неко од њих нарушава углед Црне Горе или не обавља своју дужност у складу са инструкцијама министра вањских послова и Владе Црне Горе, МВП покреће све потребне процедуре за његов опозив.
Према Закону о вањским пословима, почасног конзула опозива Влада на предлог министра вањских послова, а одлуку о отварању, затварању или привременом затварању дипломатско-конзуларног представништа доноси Влада, на предлог Министарства вањских послова.
Мада из МВП-а тврде да предузимају све потребне кораке у циљу даље професионализације дипломатско-конзуларне мреже, али и мреже почасних конзула, одређена именовања из ранијег периода и даље изазивају озбиљну пажњу. На пример, још се не зна хоће ли бити опозван црногорски почасни конзул у Напуљу Франческо Гала Тринкера. У питању је италијански адвокат који је у "Дуванској афери" пред судом у Барију бранио Станка Цанета Суботића, контроверзног бизнисмена који је био укључен у озбиљне пословне подухвате у Црној Гори. Именовање Тринкере део јавности је и раније оштро критиковао.