SRPSKA POD PRITISKOM SA SVIH STRANA: Obama se sveti sankcijama Dodiku, a evo zašto mu NEĆE USPETI!
SAD uvele sankcije Republici Srpskoj
Nakon što su SAD uvele sankcije predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku zbog navodnog "opstruiranja Dejtonskog sporazuma", postavlja se pitanje - koja je skrivena namera SAD iza ovog postupka i zbog čega se one dešavaju baš sada, nekoliko dana pred inauguraciju novog predsednika Donalda Trampa.
Politički analitičar Božo Spasić za portal SrbijaDanas.com kaže kako ovo nije prvi put da se sankcije dešavaju Srpskoj kao i da njihov uticaj ima korene u brojnim političkim faktorima.
- Naša javnost treba da zna da ovo nisu prve sankcije Miloradu Dodiku. Amerikanci su uvodili sankcije stotinama ljudi u Srpskoj negde 1996- 1997 godine nakon završetka rata, smatrajući da će time postići neke svoje ciljeve. Naša javnost obično nema jasnu predstavu šta oni žele sankcijama – a one su jedno od sredstava kojim se Ameriknci koriste u međunarodnim odnosima. Ovo je čisto jedna pretnja, nakon koje mogu da idu i neke oštrije mere, a one podrazumevaju i krivične međunarodnim sudovima, kako je obično bivalo na prostorima ove zemlje od krivičnog gonjenja, izvođenja pred sudove ili čak raspisivanje međunarodnih poternica zbog nekih dela za koja u ovom trenutku ni Amerikanci ne znaju o čemu se radi - kaže naš analitičar.
Spasić podvlači i da su sankcije usmerene na ceo srpski narod, ne samo na Republiku Srpsku, a sve to zbog potrebe za raspisivanjem referenduma koji je Dodik najavljivao ali i jasnih političkih tendencija koje su u sukobu sa predsednikom Srpske.
- Kada je reč o američkim sankcijama Dodiku, one nisu samo uperene u njega, to su sankcije koje su usmerene na Republiku Srpsku u celosti, ali i srpskom narodu. Sve to zbog činjenice koju Amerikanci u svom ustavnom ili društvenom uređenju smatraju normalnim, a to je referendum. Dakle, sankcije su uvedene ili zbog referenduma ili po predlogu dve kategorije: prva koja potiče od strane muslimanskog faktora, odnosno to je ustupak Bakiru Izetbegoviću i njegovim saradnicima ili sponzorima; dok je druga je uvezi sa Valentinom Inckom - koji je od dolaska na ovu teritoriju u permanentnom sukobu sa srpskim rukovodstvu Republike Srpske i sa kompletnim srpskim narodom. Setimo se samo i njegovih reči gde je uporedio datume osnivanja Republike Srpske sa proglašenjem NDH. Ponekad su međunarodni predstavnici toliko nestrpljivi da ne mogu da kontrolišu svoje izjave -kaže Spasić.
DODIKOV SAVETNIK: Razlozi SAD za sankcije su neuverljivi
Sankcije neće proizvesti nikakav efekat
Božo Spasić smatra da same sankcije neće proizvesti nikakav efekat ni po Dodika ni po srpski narod u ovom trenutku, a ono što predstavlja jedinu opasnost - to je da Amerikanci upućuju poziv i drugim zemljama, da se pridruže ovim sankcijama, što ne isključuje mogućnost da se muslimanske zemlje priključe ovakvom zahtevu upravo zbog pritiska Amerikanaca. Takođe, navodi da je moguće i da će Srbija dobiti poziv da se pridruži sankcijama Dodiku.
- Čini mi se da je u jednom trenutku i premijer Vučić rekao da je to jedna glupost i da je takav zahtev krajnje iluzoran - rekao je naš analitičar.
VUČIĆ: Nije realno da Srbija uvede sankcije Dodiku
Povodom novih američkih administracija koje tek dolaze, Spasić smatra da su one izuzetno "spore i trome", i da je potrebno vreme da sve to prođe kroz čitav niz senatskih odbora, komisija, ali , u svakom slučaju one će najverovatnije biti ukinute za koji mesec.
- Bio je jasan znak kad Dodik nije dobio vizu za Ameriku da će nastati neka ovakva posledica. Ovakve sankcije podrazumevaju kontrolu finansijskih sredstava, kontrolu kretanja i pretpostavlja se da su pod kontrolom kretanja obuhvaćeni i Dodikova porodica i najuži krug njegovih savetnika i bliskih saradnika. Ali, pretpostavljamo da već početkom proleća tih sankcija neće ni biti, da neće dati njihov efekat - poručio je srpski analitičar.
NAJVALJUJE RAT PROTIV SRPSKE: Nekadašnji general armije BiH pozvao na ubijanje Srba
DODIK ZAVRŠIO OBRAĆANJE JAVNOSTI: Nastaviću da se borim protiv MONSTRUMA BiH!
Kresović: Obamina osveta američke administracije prema Republici Srpskoj, ali i prema Srbiji i srpskom narodu
Politički analitičar Tomislav Kresović vidi trenutnu situaciju kao takvu da su uvedene na kraju Obamine funkcije i one su u funkciji političkog pritiska na Republiku Srpsku, ali, sa druge strane imaju i pritisak na Srbiju. Kao moguć uzrok navodi Dodikovu najavu referenduma, a kao jednu od krajnjih namera navodi i pritisak na predsedničke izbore u Srbiji.
- Sve je to bilo zbog Dodikove najave da bi do 2018. godine mogao da organizuje referendum o samostalnosti Republike Srpske. Ova mera administracije SAD-a Baraka Obame pred sam odlazak je na neki način i ispunjenje zahteva Izetbegovićeve strukture u BiH da se Dodik stavi pod međunarodni pritisak kako bi prihvatili razgovore u Sarajevu. Istovremeno, to je i pokušaj da se Dodik svrgne sa vlasti i izazovu nemiri u Republici Srpskoj ali i BiH. Ovakvo postupanje je istovremeno i pritisak na Vladu Republike Srpske koja prodržava Milorada Dodika zato što je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, ali shvata se i kao svojevrstan vid pritiska da se izvrši uticaj na premijera Srbije Aleksandra Vučića, posebno u predizbornom periodu za predsednika Srbije - da se izvrši pritisak da se Srbija ogradi od Milorada Dodika i njegove politike, jer Dodik po američkim shvatanjima navodno "ugrožava BiH i region".
Povodom prognoze Dodikovog savetnika kako će nova administracija skinuti sankcije , on kaže kako će ona povući neke nove političke poteze, ali oni neće biti radikalni po globalnu američku politiku. Rezultat američke politike na Balkanu je upravo Dejtonska mirovna konferencija i status Kosova, odnosno instaliranje američkih vojnih snaga na Kosovo.
- Sve ovo je na neki način Obamina osveta američke administracije prema Republici Srpskoj, ali i prema Srbiji i srpskom narodu, ali jasno je da će Trampova vlada analizirati stanje na Balkanu i da će verovatno na neki način u razgovoru sa EU i ruskom federacijom omekšati odnos prema Dodiku i Srpskoj. Sve ovo treba shvatiti i kao upozorenje da se Dodik nalazi u crvenoj zoni od SAD. Iako je verovatno da će se taj pritisak preneti i na EU da Dodik ostane politički sam - to je težnja za političku smenu u Srpskoj - kaže Kresović.