СРПСКА ПОД ПРИТИСКОМ СА СВИХ СТРАНА: Обама се свети санкцијама Додику, а ево зашто му НЕЋЕ УСПЕТИ!
САД увеле санкције Републици Српској
Након што су САД увеле санкције председнику Републике Српске Милораду Додику због наводног "опструирања Дејтонског споразума", поставља се питање - која је скривена намера САД иза овог поступка и због чега се оне дешавају баш сада, неколико дана пред инаугурацију новог председника Доналда Трампа.
Политички аналитичар Божо Спасић за портал SrbijaDanas.com каже како ово није први пут да се санкције дешавају Српској као и да њихов утицај има корене у бројним политичким факторима.
- Наша јавност треба да зна да ово нису прве санкције Милораду Додику. Американци су уводили санкције стотинама људи у Српској негде 1996- 1997 године након завршетка рата, сматрајући да ће тиме постићи неке своје циљеве. Наша јавност обично нема јасну представу шта они желе санкцијама – а оне су једно од средстава којим се Америкнци користе у међународним односима. Ово је чисто једна претња, након које могу да иду и неке оштрије мере, а оне подразумевају и кривичне међународним судовима, како је обично бивало на просторима ове земље од кривичног гоњења, извођења пред судове или чак расписивање међународних потерница због неких дела за која у овом тренутку ни Американци не знају о чему се ради - каже наш аналитичар.
Спасић подвлачи и да су санкције усмерене на цео српски народ, не само на Републику Српску, а све то због потребе за расписивањем референдума који је Додик најављивао али и јасних политичких тенденција које су у сукобу са председником Српске.
- Када је реч о америчким санкцијама Додику, оне нису само уперене у њега, то су санкције које су усмерене на Републику Српску у целости, али и српском народу. Све то због чињенице коју Американци у свом уставном или друштвеном уређењу сматрају нормалним, а то је референдум. Дакле, санкције су уведене или због референдума или по предлогу две категорије: прва која потиче од стране муслиманског фактора, односно то је уступак Бакиру Изетбеговићу и његовим сарадницима или спонзорима; док је друга је увези са Валентином Инцком - који је од доласка на ову територију у перманентном сукобу са српским руководству Републике Српске и са комплетним српским народом. Сетимо се само и његових речи где је упоредио датуме оснивања Републике Српске са проглашењем НДХ. Понекад су међународни представници толико нестрпљиви да не могу да контролишу своје изјаве -каже Спасић.
ДОДИКОВ САВЕТНИК: Разлози САД за санкције су неуверљиви
Санкције неће произвести никакав ефекат
Божо Спасић сматра да саме санкције неће произвести никакав ефекат ни по Додика ни по српски народ у овом тренутку, а оно што представља једину опасност - то је да Американци упућују позив и другим земљама, да се придруже овим санкцијама, што не искључује могућност да се муслиманске земље прикључе оваквом захтеву управо због притиска Американаца. Такође, наводи да је могуће и да ће Србија добити позив да се придружи санкцијама Додику.
- Чини ми се да је у једном тренутку и премијер Вучић рекао да је то једна глупост и да је такав захтев крајње илузоран - рекао је наш аналитичар.
ВУЧИЋ: Није реално да Србија уведе санкције Додику
Поводом нових америчких администрација које тек долазе, Спасић сматра да су оне изузетно "споре и троме", и да је потребно време да све то прође кроз читав низ сенатских одбора, комисија, али , у сваком случају оне ће највероватније бити укинуте за који месец.
- Био је јасан знак кад Додик није добио визу за Америку да ће настати нека оваква последица. Овакве санкције подразумевају контролу финансијских средстава, контролу кретања и претпоставља се да су под контролом кретања обухваћени и Додикова породица и најужи круг његових саветника и блиских сарадника. Али, претпостављамо да већ почетком пролећа тих санкција неће ни бити, да неће дати њихов ефекат - поручио је српски аналитичар.
НАЈВАЉУЈЕ РАТ ПРОТИВ СРПСКЕ: Некадашњи генерал армије БиХ позвао на убијање Срба
ДОДИК ЗАВРШИО ОБРАЋАЊЕ ЈАВНОСТИ: Наставићу да се борим против МОНСТРУМА БиХ!
Кресовић: Обамина освета америчке администрације према Републици Српској, али и према Србији и српском народу
Политички аналитичар Томислав Кресовић види тренутну ситуацију као такву да су уведене на крају Обамине функције и оне су у функцији политичког притиска на Републику Српску, али, са друге стране имају и притисак на Србију. Као могућ узрок наводи Додикову најаву референдума, а као једну од крајњих намера наводи и притисак на председничке изборе у Србији.
- Све је то било због Додикове најаве да би до 2018. године могао да организује референдум о самосталности Републике Српске. Ова мера администрације САД-а Барака Обаме пред сам одлазак је на неки начин и испуњење захтева Изетбеговићеве структуре у БиХ да се Додик стави под међународни притисак како би прихватили разговоре у Сарајеву. Истовремено, то је и покушај да се Додик свргне са власти и изазову немири у Републици Српској али и БиХ. Овакво поступање је истовремено и притисак на Владу Републике Српске која продржава Милорада Додика зато што је Србија гарант Дејтонског споразума, али схвата се и као својеврстан вид притиска да се изврши утицај на премијера Србије Александра Вучића, посебно у предизборном периоду за председника Србије - да се изврши притисак да се Србија огради од Милорада Додика и његове политике, јер Додик по америчким схватањима наводно "угрожава БиХ и регион".
Поводом прогнозе Додиковог саветника како ће нова администрација скинути санкције , он каже како ће она повући неке нове политичке потезе, али они неће бити радикални по глобалну америчку политику. Резултат америчке политике на Балкану је управо Дејтонска мировна конференција и статус Косова, односно инсталирање америчких војних снага на Косово.
- Све ово је на неки начин Обамина освета америчке администрације према Републици Српској, али и према Србији и српском народу, али јасно је да ће Трампова влада анализирати стање на Балкану и да ће вероватно на неки начин у разговору са ЕУ и руском федерацијом омекшати однос према Додику и Српској. Све ово треба схватити и као упозорење да се Додик налази у црвеној зони од САД. Иако је вероватно да ће се тај притисак пренети и на ЕУ да Додик остане политички сам - то је тежња за политичку смену у Српској - каже Кресовић.