Kako je Haški sud proglasio Antu Gotovinu nevinim, a Oluju nepostojećom
Dvostruki standardi Haškog tribunala
Kada je osnovan međunarodni sud za procesuiranje raznih zločina u regionu, malo ko je mogao da predvidi da će se u Haškom tribunalu suditi samo Srbima, koji su ukupno osuđeni na preko 1400 godina kazne zatvora, dok su svi ostali narodi većinom oslobođeni, i pored mnogobrojnih dokaza i svedoka.
Pogledajte kako izgleda 24-godišnji rad Haga - Srbi ubedljivo najviše osuđivani:
Pročitajte i:
Poslednji primer diskutabilnog rada Haškog suda je činjenica da posle 24 godine rada ovog suda, Srbi su osuđeni na 6 doživotnih robija, zatim troje na maksimalne kazne od 40 godina, troje na 35, što nije slučaj ni sa jednim drugim narodom.
Najstrože kazne su dakle deljene isključivo Srbima, dok su oslobađajuće presude bile rezervisane Albance, Bošnjake i Hrvate. Samo jedan Albanac je osuđen i to ne na najteže kazne (na 13 godina), dok je 5 Bošnjaka osuđeno na ukupno 42 godine, što je malo više od jedne maksimalne kazne koja je deljena Srbima.
Haška pravda: hrvatski generali osuđeni na ukupno 42 godine zatvora, a zatim potpuno oslobođeni!
Zato je u Hagu, jedan od "hrvatske trojke", hrvatski general Ante Gotovina oslobođen, i pored dvadesetak kutija s dokumentima i najmanje 100 sati snimljenih razgovora koji se odnose na njega i njegovih saboraca, koji su osumnjičeni za ratne zločine u regionu Livna, najviše nad Srbima.
Apelaciono veće Haškog tribunala 2011. godine je oslobodilo hrvatske generale Anta Gotovinu i Mladena Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995, poništivši prvostepenu presudu kojom je Gotovina bio osuđen na 24 godine, a Markač na 18 godina zatvora.
Preinačena presuda je dobijena preglasavanjem, kada su trojica od pet sudija glasala za oslobađanje, dok su dvojica bila protiv! Do danas je ostalo nejasno koji su to kriterijumi da se hrvatski generali najpre osude na teške kazne zatvora, da bi zatim posle žalbe bili potpuno oslobođeni. Dakle, dokazi i svedoci koji su bili ključni da se njih dvojica osude u prvostepenoj presudi, u žalbi više nisu bili važni?!
Hag presudio da hrvatska vojska nije napadala Srbe!
Konačnom presudom, utvrđeno je i da odlazak srpskih civila iz Kninske krajine posle zakonitih artiljerijskih napada Hrvatske vojske ne može biti smatran deportacijom. Haško tužilaštvo je tako olako demantovalo hiljade srpskih izbeglica, koji su u cik zore napustili svoje domove, samo sa ručnim torbama i zaputili se u kolonama u beg, nejasno iz kojih razloga?!
Gotovina, Markač i drugi koji su naredili napade na gradove u Kninskoj krajini, stoga, nisu imali nameru da deportuju stanovništvo, zaključilo je većinom glasova veće.
Kako je rekao sudija Meron, apelaciono veće je jednoglasno utvrdilo da je prvostepena presuda bila zasnovana na pogrešnom zaključku da su napadi na krajiške gradove bili nezakoniti zato što su artiljerijski projektili HV padali 200 metara od legitimnih vojnih ciljeva.
Taj standard, koji je primenilo prvostepeno veće, sudija Meron je opisao kao "nepovezan s dokazima". Dakle, u ovom slučaju, Hag je doneo preinačenu odluku, da su napadi na Srbe bili ipak zakoniti?!
Nema pravde za 1.960 poginulih i nestalih Srba
Usvajajući žalbu Gotovine i Markača, Apelaciono veće je utvrdilo da je u odsustvu nalaza o nezakonitim napadima na gradove neodrživ i ostatak prvostepene presude o postojanju udruženog zločinačkog poduvhata s ciljem da se srpsko stanovništvo protera.
Gotovina i Markač oslobođeni su krivice za progon, deportaciju, pljačku, ubistva, bezobzirno uništavanje, nehumana dela i okrutni tretman srpskog stanovništva u Krajini od početka avgusta do kraja septembra 1995. godine.
GOTOVINA SPREMA ALBANCE ZA NAPAD: Tači mu platio 500.000 evra za plan kosovske "Oluje"!
Dokumentaciono informativni centar "Veritas" u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba u "Oluji", od kojih 1.205 civila - 522 žene i 12 dece. U "Oluji" je s prostora Srpske Krajine proterano oko 220.000 ljudi.
Suđenje za "Oluju" počelo je 11. marta 2008. zbog ratnih zločina iz avgusta 1995. godine. Do tada je procesuirano 33 Hrvata, od kojih je samo 20 osuđeno, dvojica su preminula pre kraja procesa, za četvoro je povučena optužnica, dok je sedmoro oslobođeno krivice! Osim Ante Gotovine, na spisku oslobođenih se nalaze još: Vlatko Kupreškić, Zoran Kupreškić, Mirjan Kupreškić, Mladen Markač, Dragan Papić i Ivan Čermak.
ANTE GOTOVINA SAVETNIK ZA BEZBEDNOST: Ovo je UVREDA za sve proterane Srbe i žrtve Oluje
Oslobađajuća presuda hrvatskim generalima u Haškom tribunalu pokazuje da je ozbiljno ugrožen princip kažnjivosti ratnih zločina, a to se juče još jednom pokazalo kao tačno! Činjenica da je Hag oslobodio krivice vinovnike jednog od najvećih ratnih zločina na prostoru bivše Jugoslavije, koji su učestvovali u ubistvima, proterivanjima i ugrožavanju više stotina hiljada ljudi, pokazuje da namera ovog suda nije da kazni zločince, već da kazni Srbe.
N. A