ŠTA ALBANCI ŽELE OD CRNE GORE? Krivokapiću predali zahteve: Luka u Ulcinju, program na TVCG...
Dokument koju je Albanska lista predala sadrži 20 primarnih zahteva
Lideri Albanske liste Genci Nimanbegu i Nik Đeljošaj u četvrtak su razgovarali sa mandatarom za sastav nove vlade Crne Gore, Zdravkom Krivokapićem,i uručili mu dokument sa primarnim zahtevima.
Evo zašto ovog vikenda niko neće morati da apeluje na ljude da ostanu kod kuće
VOJSKA DA STANE UZ GRAĐANE! Abazović: Odbranićemo svaki pedalj Crne Gore
KOLAPS U ZAGREBAČKOJ BOLNICI: Zaražene sve sestre i pacijenti na odeljenju klinike za tumore
Dokument sadrži 20 primarnih zahteva, a prvi je investicije na područjima gde žive Albanci od najmanje pet odsto godišnjeg kapitalnog budžeta, kao i da tim budžetom upravljaju predstavnici Albanske liste.
Drugi zahtev je decentralizacija centralne vlasti u sferi prostornog planiranja, razvoja, školstva, zdravstva, policije, povećavajući kompetencije opština u roku od 24 meseci.
Albanska lista traži i sprovođenje zakonskih odredbi za povraćaj Maslinade u Valdanosu i donošenje posebnog zakona za Valdanos, kao i novi zakon o morskom dobru, koji će povratiti nadležnosti opštinama u upravljanju morskim dobrom, sve u roku od 12 meseci.
Uz to traže i redefinisanje granica i promena prostornih planova za nacionalne parkove tokom 2021. godine. Isti rok su postavili i za proporcionalno učešće albanske nacionalne manjine u svim javnim organima i institucijama.
Traže i završetak procesa raspodele imovine Glavnog grada sa Opštinom Tuzi, u roku od 3 meseca i funkcionalizovanje porodilišta u Ulcinju, plovnost Bojane, zaštitu Solane Ulcinj i osiguravanje finansijskih sredstava za njeno redovno funkcionisanje.
Jedan od zahteva je i poništavanje odluka o privatizaciji gde se nisu ispoštovali osnovni ugovori, kao i izmena Izbornog zakona sa posebnim akcentom na osiguranju garantovanih mandata za Albance.
Traže i da Jadransko-jonski auto-put prolazi kroz teritoriju Ulcinja i uvođenje programa na RTCG na albanskom jeziku.
Među zahtevima su i izmena Poslovnika o radu Skupštine Crne Gore, u roku od tri meseca, tako da se dozvoljava formiranje kluba poslanika manjinskih naroda sa samo jednim poslanikom.
Traže i osnivanje posebne kancelarije za prevod na albanski jezik.
- Za Albansku listu, članstvo Crne Gore u NATO, integracija u EU i priznavanje tzv. Kosova od Crne Gore su nesporne činjenice o kojima se ne raspravlja - piše u dokumentu.
Među zahtevima se našao i jedan koji se tiče operacije "Orlov let", izvedenoj 9. septembra 2006, samo dan pre parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, kada je policija na području Malesije uhapsila članove grupe osumnjičene da je planirala da "ugrozi ustavni poredak i bezbednost države".
Albanska lista tražila je "objektivno tretiranje kršenja prava Albanaca u Crnoj Gori" u prošlom periodu, sa posebnim osvrtom na uhapšene u ovoj akciji.