ШТА АЛБАНЦИ ЖЕЛЕ ОД ЦРНЕ ГОРЕ? Кривокапићу предали захтеве: Лука у Улцињу, програм на ТВЦГ...
Документ коју је Албанска листа предала садржи 20 примарних захтева
Лидери Албанске листе Генци Ниманбегу и Ник Ђељошај у четвртак су разговарали са мандатаром за састав нове владе Црне Горе, Здравком Кривокапићем,и уручили му документ са примарним захтевима.
Ево зашто овог викенда нико неће морати да апелује на људе да остану код куће
ВОЈСКА ДА СТАНЕ УЗ ГРАЂАНЕ! Абазовић: Одбранићемо сваки педаљ Црне Горе
КОЛАПС У ЗАГРЕБАЧКОЈ БОЛНИЦИ: Заражене све сестре и пацијенти на одељењу клинике за туморе
Документ садржи 20 примарних захтева, а први је инвестиције на подручјима где живе Албанци од најмање пет одсто годишњег капиталног буџета, као и да тим буџетом управљају представници Албанске листе.
Други захтев је децентрализација централне власти у сфери просторног планирања, развоја, школства, здравства, полиције, повећавајући компетенције општина у року од 24 месеци.
Албанска листа тражи и спровођење законских одредби за повраћај Маслинаде у Валданосу и доношење посебног закона за Валданос, као и нови закон о морском добру, који ће повратити надлежности општинама у управљању морским добром, све у року од 12 месеци.
Уз то траже и редефинисање граница и промена просторних планова за националне паркове током 2021. године. Исти рок су поставили и за пропорционално учешће албанске националне мањине у свим јавним органима и институцијама.
Траже и завршетак процеса расподеле имовине Главног града са Општином Тузи, у року од 3 месеца и функционализовање породилишта у Улцињу, пловност Бојане, заштиту Солане Улцињ и осигуравање финансијских средстава за њено редовно функционисање.
Један од захтева је и поништавање одлука о приватизацији где се нису испоштовали основни уговори, као и измена Изборног закона са посебним акцентом на осигурању гарантованих мандата за Албанце.
Траже и да Јадранско-јонски ауто-пут пролази кроз територију Улциња и увођење програма на РТЦГ на албанском језику.
Међу захтевима су и измена Пословника о раду Скупштине Црне Горе, у року од три месеца, тако да се дозвољава формирање клуба посланика мањинских народа са само једним послаником.
Траже и оснивање посебне канцеларије за превод на албански језик.
- За Албанску листу, чланство Црне Горе у НАТО, интеграција у ЕУ и признавање тзв. Косова од Црне Горе су неспорне чињенице о којима се не расправља - пише у документу.
Међу захтевима се нашао и један који се тиче операције "Орлов лет", изведеној 9. септембра 2006, само дан пре парламентарних избора у Црној Гори, када је полиција на подручју Малесије ухапсила чланове групе осумњичене да је планирала да "угрози уставни поредак и безбедност државе".
Албанска листа тражила је "објективно третирање кршења права Албанаца у Црној Гори" у прошлом периоду, са посебним освртом на ухапшене у овој акцији.