Šta se dešava sa aferom "Telekom": Da li će Đukanovići odgovarati za korupcionaški posao?
Da li će nova vlada, razotkriti do kraja aferu Telekom, koja je jedna od simbola korupcionaške vladavine Mila Đukanovića i DPS?
Bivši čelnici Telekoma Crna Gora Oleg Obradović i Miodrag Ivanović, jedini su optuženi za zloupotrebu položaja tokom privatizacije kompanije, i oni su negirali krivicu i izvršenje krivičnog dela koje im se stavlja na teret.
Iako su upućeni analitičari, pre 9 godina, da bi afera Telekom mogla koštati predsednika Crne Gore Mila Đukanovića, funkcije, to se nije dogodilo, iako je proces pokrenut i pred američkim sudovima.
Iako se očekivalo i da Ana Đukanović, sestra predsednika, bude procesuirana u ovom predmetu, kao da je došlo do zamrzavanja jedne od najvećih afera koje su se desile u Crnoj Gori.
MILO OSTAJE BEZ SVOG "MAJBAHA": Vlada usvojila predlog za prodaju Đukanovićeve BLINDIRANE ZVERI od milion evra
POLITIKA KOJOJ ISTIČE ROK TRAJANJA? Najvažniji lokalni izbori u Crnoj Gori poslednja slamka spasa za Mila
MANDIĆ I KNEŽEVIĆ BEZ PARDONA: Svedočenje generala Dikića pokazuje kako se zloupotrebljavala državna moć
Istraga o privatizaciji "Telekoma" traje godinama, a nakon višegodišnjeg "prevođenja sa engleskog jezika", Ministarstvo pravde tužiocima dostavilo prevedenu dokumentaciju iz SAD. Komisija za hartije od vrednosti "baratala je podacima" da je advokat Ana Kolarević, tada sestra crnogorskog premijera, primila mito u ime brata Mila Đukanovića posle privatizacije "Telekoma", što su Đukanovići odbacili.
Iz dokumentacije povodom tužbe za korupciju protiv tri tadašnja direktora "Mađar telekoma", proističe da je Obradović odigrao jednu od ključnih uloga u procesu sklapanja ugovora između firme "Sigma" i "Telekom", koji je navodno poslužio za podmićivanje.
-U tom je poslu Crna Gora pretrpela ogromnu štetu, kao i u drugim brojnim Đukanovićevim privatizacijama. Prema dokumentima kojim taj nedeljnik raspolaže, Matavu, koji je pobedio na tenderu za kupovinu većinskog paketa Telekoma, dato je mnogo više – poklonjeno mu je fantastičnih 67 miliona evra. Kako? Pre sklapanja ugovora o kupovini paketa od 51 odsto vlasništva, u Investicionom programu mađarski Matav se obavezao da će u Telekom, iz sopstvenih sredstava, investirati 67,287 miliona evra. Upravo te investicije doprinele su da Matav dobije Telekom, što se vidi iz izveštaja Tenderske komisije broj 02-9, od 5. januara 2005. U finansijskoj ponudi Matav Rt. je ponudio 114 miliona evra, a jedini je dostavio i ponudu manjinskim akcionarima za otkup njihovih akcija od 51 milion evra... Matav Rt. je u okviru svog Investicionog programa predvideo 67,288 miliona evra kapitalnih investicija.
Posao analize tržišta telekomunikacija u jugoistočnoj Evropi, koji je naručio Monet 2005. godine precenjen je najmanje deset puta, a i ugovor sa firmom Roli (Rawleigh Trading) poslužio je za podmićivanje crnogorskih zvaničnika kako bi Mađar telekom imao "supervećinu" akcija u Telekomu Crne Gore, tvrdi američka Komisija za hartije od vrednosti i berze (SEC).
Analizu tržišta u Crnoj Gori, Srbiji, Kosovu, Albaniji i BiH, navodno je uradila srpska konsultanska firme CES Mecon, a na njen zahtev je sklopljen ugovor sa firmom Roli, jer nije želela da se javno pojavljuje zbog navodnog konflikta interesa, stajalo je u dokumentima američkog suda.
To su napisali i veštaci Ekonomskog fakulteta u decembru 2006. godine, na zahtev crnogorskog tužilaštva. Ono je nakon toga utvrdilo da nije bilo zloupotreba u tom ugovoru, kao ni u onom sa firmom Sigma, preko kojeg je, tvrdi SEC, Ana Kolarević "podmićena u ime svog brata" Mila Đukanovića.
Po tužbi SEC-a, u Njujorku se sudi trojici bivših direktora Mađar telekoma zbog kršenja američkih berzanskih i antikoruptivnih zakona zbog još dva takva ugovora u vezi sa navodnim podmićivanjem najmanje dvojice crnogorskih zvaničnika sa 7,35 miliona evra tokom privatizacije Telekoma Crne Gore.
Obradović je potpisao ugovor sa Rolijem, vredan 2,3 miliona evra 27. oktobra po odluci borda, zajedno sa tadašnjim izvršnim direktorom Moneta Miodragom Ivanovićem.
SEC tvrdi da Roli postoji samo na papiru, da je bez zaposlenih, poslovnih aktivnosti i imovine. Registrovana je na britanskom delu Kariba a sedište joj je u Londonu, na adresi stambenog objekta, navodi SEC.
Stručnjaci smatraju da su takve kompanije često omiljeno sredstvo peračima novca, davaocima i primaocima mita, utajivačima poreza i onima koji krše sankcije.
-Roli nije pružila nikakve usluge, već je to uradila druga firma. Nijedan od izveštaja koji su dati kao dokazi da je ta firma uradila posao ne predstavljaju originalan rad. Izveštaji su proizvod rada druge konsultantske firme... Revizori Mađar telekoma kasnije su procenili da ti izveštaji vrede 20.000 evra- stoji u tužbi.
SEC tvrdi da je po ovom ugovoru isplaćeno deset puta više nego za posao sa sličnom temom koji je godinu ranije uradila druga konsultantska firma za Mađar telekom. Iz papira američkog suda vidi se da je ponuda CES Mecona u junu 2005. bila na 2,5 miliona evra, da je Ivanović potpisao fakturu od 460.000 evra 28. oktobra, a drugu 14. decembra 2005 na 1,84 miliona. Novac je isplaćen između 7. novembra i 28. decembra 2005. godine, tvrdi SEC.
Posle šest godina istrage prikupljeni su toliko snažni dokazi da je "Mađar telekom" priznao da je korumpirao visokog funkcionera crnogorske vlade i da mu je plaćeno 7,3 miliona evra da bi Vlada omogućila kupovinu akcija od građana i fondova i sticanja supervećine. "Mađar telekom" je priznao i platio 96 miliona dolara kaznu američkom budžetu, odustajući od bilo kakvih žalbi povodom ove presude.
Međutim, pred crnogorskim institucijama, osim Obradovića i Ivanovića, nema "krivaca" za ovu aferu, iako je jasno naznačeno u priznanju mađarskog Telekoma, da je mito dat visokom funkcioneru Vlade, a to nisu bili ni Obradović ni Ivanović.
Da li će nova vlada, razotkriti do kraja aferu Telekom, koja je jedna od simbola korupcionaške vladavine Mila Đukanovića i DPS?