Шта се дешава са афером "Телеком": Да ли ће Ђукановићи одговарати за корупционашки посао?
Да ли ће нова влада, разоткрити до краја аферу Телеком, која је једна од симбола корупционашке владавине Мила Ђукановића и ДПС?
Бивши челници Телекома Црна Гора Олег Обрадовић и Миодраг Ивановић, једини су оптужени за злоупотребу положаја током приватизације компаније, и они су негирали кривицу и извршење кривичног дела које им се ставља на терет.
Иако су упућени аналитичари, пре 9 година, да би афера Телеком могла коштати председника Црне Горе Мила Ђукановића, функције, то се није догодило, иако је процес покренут и пред америчким судовима.
Иако се очекивало и да Ана Ђукановић, сестра председника, буде процесуирана у овом предмету, као да је дошло до замрзавања једне од највећих афера које су се десиле у Црној Гори.
МИЛО ОСТАЈЕ БЕЗ СВОГ "МАЈБАХА": Влада усвојила предлог за продају Ђукановићеве БЛИНДИРАНЕ ЗВЕРИ од милион евра
ПОЛИТИКА КОЈОЈ ИСТИЧЕ РОК ТРАЈАЊА? Најважнији локални избори у Црној Гори последња сламка спаса за Мила
МАНДИЋ И КНЕЖЕВИЋ БЕЗ ПАРДОНА: Сведочење генерала Дикића показује како се злоупотребљавала државна моћ
Истрага о приватизацији "Телекома" траје годинама, а након вишегодишњег "превођења са енглеског језика", Министарство правде тужиоцима доставило преведену документацију из САД. Комисија за хартије од вредности "баратала је подацима" да је адвокат Ана Коларевић, тада сестра црногорског премијера, примила мито у име брата Мила Ђукановића после приватизације "Телекома", што су Ђукановићи одбацили.
Из документације поводом тужбе за корупцију против три тадашња директора "Мађар телекома", проистиче да је Обрадовић одиграо једну од кључних улога у процесу склапања уговора између фирме "Сигма" и "Телеком", који је наводно послужио за подмићивање.
-У том је послу Црна Гора претрпела огромну штету, као и у другим бројним Ђукановићевим приватизацијама. Према документима којим тај недељник располаже, Матаву, који је победио на тендеру за куповину већинског пакета Телекома, дато је много више – поклоњено му је фантастичних 67 милиона евра. Како? Пре склапања уговора о куповини пакета од 51 одсто власништва, у Инвестиционом програму мађарски Матав се обавезао да ће у Телеком, из сопствених средстава, инвестирати 67,287 милиона евра. Управо те инвестиције допринеле су да Матав добије Телеком, што се види из извештаја Тендерске комисије број 02-9, од 5. јануара 2005. У финансијској понуди Матав Рт. је понудио 114 милиона евра, а једини је доставио и понуду мањинским акционарима за откуп њихових акција од 51 милион евра... Матав Рт. је у оквиру свог Инвестиционог програма предвидео 67,288 милиона евра капиталних инвестиција.
Посао анализе тржишта телекомуникација у југоисточној Европи, који је наручио Монет 2005. године прецењен је најмање десет пута, а и уговор са фирмом Роли (Rawleigh Традинг) послужио је за подмићивање црногорских званичника како би Мађар телеком имао "супервећину" акција у Телекому Црне Горе, тврди америчка Комисија за хартије од вредности и берзе (СЕЦ).
Анализу тржишта у Црној Гори, Србији, Косову, Албанији и БиХ, наводно је урадила српска консултанска фирме ЦЕС Мецон, а на њен захтев је склопљен уговор са фирмом Роли, јер није желела да се јавно појављује због наводног конфликта интереса, стајало је у документима америчког суда.
То су написали и вештаци Економског факултета у децембру 2006. године, на захтев црногорског тужилаштва. Оно је након тога утврдило да није било злоупотреба у том уговору, као ни у оном са фирмом Сигма, преко којег је, тврди СЕЦ, Ана Коларевић "подмићена у име свог брата" Мила Ђукановића.
По тужби СЕЦ-а, у Њујорку се суди тројици бивших директора Мађар телекома због кршења америчких берзанских и антикоруптивних закона због још два таква уговора у вези са наводним подмићивањем најмање двојице црногорских званичника са 7,35 милиона евра током приватизације Телекома Црне Горе.
Обрадовић је потписао уговор са Ролијем, вредан 2,3 милиона евра 27. октобра по одлуци борда, заједно са тадашњим извршним директором Монета Миодрагом Ивановићем.
СЕЦ тврди да Роли постоји само на папиру, да је без запослених, пословних активности и имовине. Регистрована је на британском делу Кариба а седиште јој је у Лондону, на адреси стамбеног објекта, наводи СЕЦ.
Стручњаци сматрају да су такве компаније често омиљено средство перачима новца, даваоцима и примаоцима мита, утајивачима пореза и онима који крше санкције.
-Роли није пружила никакве услуге, већ је то урадила друга фирма. Ниједан од извештаја који су дати као докази да је та фирма урадила посао не представљају оригиналан рад. Извештаји су производ рада друге консултантске фирме... Ревизори Мађар телекома касније су проценили да ти извештаји вреде 20.000 евра- стоји у тужби.
СЕЦ тврди да је по овом уговору исплаћено десет пута више него за посао са сличном темом који је годину раније урадила друга консултантска фирма за Мађар телеком. Из папира америчког суда види се да је понуда ЦЕС Мецона у јуну 2005. била на 2,5 милиона евра, да је Ивановић потписао фактуру од 460.000 евра 28. октобра, а другу 14. децембра 2005 на 1,84 милиона. Новац је исплаћен између 7. новембра и 28. децембра 2005. године, тврди СЕЦ.
После шест година истраге прикупљени су толико снажни докази да је "Мађар телеком" признао да је корумпирао високог функционера црногорске владе и да му је плаћено 7,3 милиона евра да би Влада омогућила куповину акција од грађана и фондова и стицања супервећине. "Мађар телеком" је признао и платио 96 милиона долара казну америчком буџету, одустајући од било каквих жалби поводом ове пресуде.
Међутим, пред црногорским институцијама, осим Обрадовића и Ивановића, нема "криваца" за ову аферу, иако је јасно назначено у признању мађарског Телекома, да је мито дат високом функционеру Владе, а то нису били ни Обрадовић ни Ивановић.
Да ли ће нова влада, разоткрити до краја аферу Телеком, која је једна од симбола корупционашке владавине Мила Ђукановића и ДПС?