Sudija koji je oslodio Orića slao Srbe u logore i najstrašnije ih mučio, ali to nije sve što je radio
Nakon oslobađajuće presude Srbi kivni
Posle oslobađajuće presude Naseru Oriću predstavnici institucija Republike Srpske ogorčeni su činjenicom da je dopušteno da Sudskim većem u slučaju Oriča predsedava bivši vojni sudija Šaban Maksumić iz Sarajeva, koji je devedesetih godina sarajevske Srbe slao u logore.
Da li će Republika Srbija na kraju ukinuti poternicu za Orićem ili će ostati dosledna?
Zbog njegove ratne biografije postoje i dve krivične prijave iz 2001. i 2005. koje su otišle u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine iz Centra javne bezbednosti Istočno Sarajevo, kaže Milorad Kojić direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, pri vladi Republike Srpske.
Tročlano veće
U sudskom veću koje je oslobodilo Orića, osim Maksumića bili su još sudija Staniša Gluhajić, sudija iz Tuzle, kao i Vesna Jasenković. Ona je čitav rat provela u Sarajevu, gde je posle radila u Opštinskom sudu.
On dalje kaže da je sudija Maksumić u ratu radio u kasarni "Viktor Bubanj" gde je sudio Srbima, a za vreme rata u delu ovog objekta je bio logor za Srbe.
- O njegovim presudama i torturama nad Srbima u logoru postoje i krivične prijave, ali stoje već više od deceniju u fioci Tužilaštva BiH - kaže Kojić.
O slučajevima fizičkog zlostavljanja logoraša, jedan od svedoka je izjavio da je u pauzama suđenja Maksumić sa drugim sudijama pričao kako su prethodne noći u zatvoru tukli "četnike" i da su tako trenirali boks. Sve sudije i tužioci u kancelarijama Suda imali su krevete za spavanje, pa su i noći provodili tamo.
KAP KOJA JE PRELILA ČAŠU: Posle oslobađanja Nasera Orića, Republika Srpska izlazi na REFERENDUM
- Maksumić je i ključni čovek u predmetu Orić, jer je 2009. potpisao rešenje o prebacivanju predmeta iz Okruznog tužilaštva Bijeljina u Tužilaštvo BiH na zahtev Orićevog advokata Vasvije Vidović. U obrazloženju je naveo da je štetno da se u Bijeljini vodi postupak zbog bošnjačkih porodica koje su pretrpele genocid u Srebrenici - nastavlja Kojić.
On dalje kaže da je ovo presedan u pravosuđu, jer inače Tužilaštvo BiH traži prebacivanje predmeta.
Aršini
- Mežunarodna zajednica je zabranila da Srbi koji su bili vojne sudije u ratu obavljaju funkcije u sudu BiH. S druge strane, bošnjački vojni sudija bez problema je sudija Suda Bih - kaže Milorad Kojić.