Судија који је ослодио Орића слао Србе у логоре и најстрашније их мучио, али то није све што је радио
Након ослобађајуће пресуде Срби кивни
После ослобађајуће пресуде Насеру Орићу представници институција Републике Српске огорчени су чињеницом да је допуштено да Судским већем у случају Орича председава бивши војни судија Шабан Максумић из Сарајева, који је деведесетих година сарајевске Србе слао у логоре.
Да ли ће Република Србија на крају укинути потерницу за Орићем или ће остати доследна?
Због његове ратне биографије постоје и две кривичне пријаве из 2001. и 2005. које су отишле у Тужилаштво Босне и Херцеговине из Центра јавне безбедности Источно Сарајево, каже Милорад Којић директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, при влади Републике Српске.
Трочлано веће
У судском већу које је ослободило Орића, осим Максумића били су још судија Станиша Глухајић, судија из Тузле, као и Весна Јасенковић. Она је читав рат провела у Сарајеву, где је после радила у Општинском суду.
Он даље каже да је судија Максумић у рату радио у касарни "Виктор Бубањ" где је судио Србима, а за време рата у делу овог објекта је био логор за Србе.
- О његовим пресудама и тортурама над Србима у логору постоје и кривичне пријаве, али стоје већ више од деценију у фиоци Тужилаштва БиХ - каже Којић.
О случајевима физичког злостављања логораша, један од сведока је изјавио да је у паузама суђења Максумић са другим судијама причао како su prethodne ноћи у затвору тукли "четнике" и да су тако тренирали бокс. Све судије и тужиоци у канцеларијама Суда имали су кревете за спавање, па су и ноћи проводили тамо.
КАП КОЈА ЈЕ ПРЕЛИЛА ЧАШУ: После ослобађања Насера Орића, Република Српска излази на РЕФЕРЕНДУМ
- Максумић је и кључни човек у предмету Орић, јер је 2009. потписао решење о пребацивању предмета из Окрузног тужилаштва Бијељина у Тужилаштво БиХ на захтев Орићевог адвоката Васвије Видовић. У образложењу је навео да је штетно да се у Бијељини води поступак због бошњачких породица које су претрпеле геноцид у Сребреници - наставља Којић.
Он даље каже да је ово преседан у правосуђу, јер иначе Тужилаштво БиХ тражи пребацивање предмета.
Аршини
- Межународна заједница је забранила да Срби који су били војне судије у рату обављају функције у суду БиХ. С друге стране, бошњачки војни судија без проблема је судија Суда Бих - каже Милорад Којић.