SUSEDI POOŠTRAVAJU MERE, OSETI SE MIRIS ČETVRTOG TALASA! Na Jadranu problematično, hoćemo li i mi ovako?
Vlasti u Crnoj Gori i Hrvatskoj pre nekoliko dana su najvile moguće pooštravanje mera protiv širenja korona virusa
Epidemiološka situacija u svetu, ali i pojedinim zemaljama regiona se usložnjava, što zbog nezainteresovanosti za vakcinaciju, što zbog nepoštovanja mera i preporuka, ali i zbog delta soja zbog kog su mnoge države odlučile da pooštre mere. Među njima u regionu su i Crna Gora i Hrvatska.
Ovog leta odmor u Grčkoj se ipak isplati: Ultra All inclusive za hotel 5* = 7 noći od 1099€ po sobi
SNAŽNO NEVREME U HRVATSKOJ: U nekim delovima padao grad veličine lešnika (FOTO/VIDEO)
SINHRONIZOVANI NAPADI NA VUČIĆA I RS NISU SLUČAJNOST: Udari dolaze sa strane i iznutra, imaju za cilj samo jedno
Vlasti u Crnoj Gori i Hrvatskoj pre nekoliko dana su najvile moguće pooštravanje mera protiv širenja korona virusa, koje će se odnositi uglavnom na okupljanja, pre svega u zatvorenim prostorima. To se danas i desilo.
Na hrvatskom Jadranu od ponedeljka će važiti nove epidemiološke mere koje podrazumevaju smanjen broj okupljanja osoba bez kovid potvrde na 15. Mere se ne uvode samo za četiri dalmatinske županije nego za ceo Jadran.
Takođe, 50 je maksimalan broj ljudi koji mogu da budu prisutni na nekom okupljanju, osim ako učestvuju osobe sa kovid potvrdama i nema više od 1.000 osoba.
Javna događanja i svečanosti svih vrsta mogu da traju najviše do 24 sata. Održavanje privatnih svečanosti, uključujući svadbe, dopušteno je uz pridržavanje mera ako na svečanosti nije više od 15 osoba. Više od toga je moguće samo uz digitalne kovid potvrde.
Ograničen je i broj gostiju u barovima. Sajmovi i drugi oblici priredbi gde se prodaju ili prikazuju proizvodi na otvorenom mogu se održavati samo uz saglasnost lokalnih štabova.
Sportska takmičenja mogu da se održavaju samo ako svi gledaocii, tehničko i organizacijsko osoblje poseduje potvrde. Svi moraju da imaju EU digitalne kovid potvrde. Organizatori javnih događanja obavezni su najkasnije 7 dana pre održavanja okupljanja da pošalju obaveštenje o nameri organizovanja lokalnom štabu i zatraži saglasnost.
Nacionalni štab očekuje veći nivo odgovornosti kod odobravanja raznih manifestacija, a oko procene da li je neki događaj rizičan moraće da se usuglase lokalni i županijski štabovi.
Nove mere se uvode zato što je hrvatski Jadran durugu sedmicu za redom u narandžastom na evropskoj korona karti, koja se apdejtuje jednom nedeljno.
Sve ove mere donose se do 15. avgusta, a odluka stupa na snagu u ponedeljak, 26. jula. Takođe, donesena je i odluka o privremenoj zabrani prelaska državne granice.
Potvrde o primljene dve doze vakcine ili preležanom kovidu ne smeju biti starije od 270 dana, a ne 210 kao do sada. Što se tiče država za koje se primenjuju posebne mere, a koje je objavio Hrvatski zavod za javno zdravlje, postojaće dve kategorije. Za prvu kategoriju biće negativan PCR test ne stariji od 48 sati i samoizolacija od 14 dana, kao što je, na primer, Zanzibar.
- Za drugu kategoriju je PCR test ne stariji od 72 sata, ili antigenski ne stariji od 48 sati, to se sad sprovodi sa putnicima iz Velike Britanije, Rusije i sa Kipra - rekao je ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović.
Hrvatska je u poslednja 24 sata imala 176 novozaraženih na 4.911 testiranih. Na bolničkom lečenju je 128 osoba, a u poslednja 24 sata nema preminulih. U petak pre nedelju dana Hrvatska je prijavila 131 novi slučaj na 3.966 testiranih, a pre dve nedelje 87 na 3.678 testiranih.
- Prošle nedelje Hrvatska je imala ukupno 523 novoobolelih, a ove nedelje imamo rast od 35 posto. 14-dnevna incidencija za 100.000 stanovnika je 39.8. Najniža je u Istri, a najviša u Zadarskoj županiji - rekao je Krunoslav Capak, šef hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Rad noćnih klubova i diskoteka u Crnoj Gori zabranjen je od danas do 2. avgusta, u skladu sa novim merama za suzbijanje pandemije virusa korona. Zabrana se odnosi na rad noćnih klubova i diskoteka kako na otvorenom, tako i u zatvorenom prostoru.
Novim merama zabranjene su i žurke i muzički festivali, kao i bilo kakvo masovno okupljanje u zatvorenom prostoru.
Ukoliko epidemiološka situacija bude povoljna, od 2. avgusta ponovo će početi da rade, ali samo za one koji su:
- u celosti vakcinisani ili su dobili prvu dozu;
- ili poseduju negativan PCR test;
- ili poseduju dokaz da su preboleli korona virus (da je prošlo manje od 180 dana od pozitivnog PCR testa)
Merama se zabranjuju žurke i muzički festivali, kao i bilo kakvo masovno okupljanje u zatvorenom prostoru. Očekuje se da će i ova okupljanja od 2. avgusta opet biti dozvoljena ali samo za one koji su:
- u celosti vakcinisani ili su dobili prvu dozu;
- ili poseduju negativan PCR test;
- ili poseduju dokaz da su preboleli korona virus (da je prošlo manje od 180 dana od pozitivnog PCR testa)
Od 2. avgusta boravak u unutrašnjem prostoru ugostiteljskih objekata biti omogućen samo onima koji su:
- u celosti vakcinisani ili su dobili prvu dozu;
- ili poseduju negativan PCR test;
- ili poseduju dokaz da su preboleli korona virus (da je prošlo manje od 180 dana od pozitivnog PCR testa)
* Ni u jednom od ovih slučajeva ne prihvataju se ni brzi negativan antigenski test niti test na antitela.
Zabranjeno je izvođenje muzike uživo unutar ugostiteljskih objekata. Muzika uživo može da se izvodi na baštama terasa i lokala na otvorenom do ponoći uz dosledno poštovanje svih ostalih epidemioloških mera.
- Ukoliko se, međutim, nastavi trend probijanja termina i ako se nastavi izvođenje muzike uživo unutar ugostiteljskih objekata, sa kažnjavanja ćemo, bez davanja nove prilike, preći na totalnu obustavu i zabranu izvođenja i emitovanja muzike uopšte - kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić.
On je rekao da je epidemiološka situacija u Crnoj Gori i dalje povoljna, što je konstatovala i Svetska zdavstvena organizacija, ali da se poziva na oprez.
Prema najnovijem preseku epidemiološke situacije u Crnoj Gori su registrovana 63 nova slučaja korona virusa, a nije prijavljen nijedan smrtni ishod. Testirano je gotovo 2.000 uzoraka. Najviše pozitivnih je bilo u Budvi 23.
Udeo novoopozitivnih slučajeva u ukupnom broju testiranih je iznosio 3,20 odsto. Vrednost 14-dnevne stope kumulativne incidence na nivou Crne Gore iznosila 72,59. Ukupan broj preminulih povezanih sa COVID-19 infekcijom u Crnoj Gori od početka pandemije je 1.624.
Ukupan broj trenutno aktivnih slučajeva COVID-19 je 480.