SVAĐA HRVATSKIH LEKARA: Optužbe za lošu strategiju za borbu protiv korone, čak i za korupciju?
Nema dana da se ne pojavi "alarmantno" pismo hrvatskih lekara u kojoj jedni optužuju druge za lošu strategiju borbe protiv virusa korone.
Dok grupa stručnjaka koju predvodi dr. Ivan Đikić, inače stručnjak za istraživanje raka, tvrdi da nisu preduzete sve potrebne mere, a pridružuju mu se hrvatski istraživači koji rade u svetu, oni okupljeni u vladinom ekspertnom timu odgovaraju da su mere bile pravovremene i dobre.
Prelazak na online trgovinu – jedina nada za vašu firmu?
GLAVNI EPIDEMIOLOG NAPUSTIO KRIZNI ŠTAB: Slovenija ima 52 mrtvih u jednom danu i VELIKI problem
KORONA "NE GLEDA U LIČNU KARTU": Kovid u decembru odneo 133 života, najmlađi preminuli imao 32 godine
Optužbe pljušte na sve strane, pa tako Đikić, koji dugo godina radi u Nemačkoj čak tvrdi da je u pozadini hrvatske borbe protiv virusa i korupcija sa cenama testova.
U polemiku se povremeno uključi i Miroslav Radman, profesor iz Pariza koji proučava mogućnost produžetka ljudskog života, koji na koronu ne gleda katastrofalno.
Po njemu bi većina onih koji sada umiru ionako umrla zbog bolesti koje imaju, a te njegove tvrdnje dočekane su "na nož" ostalih stručnjaka koji sa Radmanom imaju dugu istoriju nesporazuma.
Poslednji sukob hrvatskih naučnika eskalirao je nakon nedavnog pisma 26 lekara koji su izrazili duboku zabrinutost zbog drugog talasa korone i u dramatičnom apelu poručuju da zvanične institucije ne objavljuju verodostojne podatke.
- Ograđujemo se od procena da je virus na bilo koji način oslabio, jer one nisu u skladu sa naučnim spoznajama - pišu stručnjaci među kojima su dr. Nenad Ban, dr. Igor Rudan, dr. Ivan Đikić.
Sve je više pritisaka i na ministra zdravlja Vili Beroša, koji je bio "narodni heroj" nakon prvog talasa, ali mu je popularnost znatno pala sada kada je u Hrvatskoj dnevno oko 70 smrtnih slučajeva. Građani i sve manje veruju Nacionalnom štabu civilne zaštite kojeg smatraju produženom rukom politike i vladajućeg HDZ-a.
I dok se hrvatski naučnici svađaju, jedna od njih, ugledna lekarka iz Padova Nela Sršen kaže da treba smiriti sirove strasti.
- Ljudima je ionako dosta nesigurnosti i konfuzije, a polemike među naučnicima ne pomažu i treba dignuti ručnu kočnicu - kaže ona.
Dramatično raste i dug zdravstva, a samo zbog korone je nastao i novi od milijardu kuna. Istovremeno glavna institucija za borbu protiv korone, Infektivna klinika u Zagrebu ostavlja bolesne da čekaju nekoliko časova u šatorima bez grejanja, pa su građani sami poveli akciju da se nabave grejalice i čebad.
Vlada će lekarima i sestrama dati poseban dodatak, ali samo onima koji su u prvim redovima borbe protiv virusa, što je izazvalo buru nezadovoljstva među ostalim zdravstvenim radnicima koji takođe rade u vanrednim okolnostima.