KOMŠIJE UPALILE ALARM ZA JOŠ JEDNU ZARAZNU BOLEST: U okolini Banjaluke potvrđen prvi slučaj zaraze trihinelom
Veterinarski inspektor grada Banjaluka Saša Rakić potvrdio je za Glas da je ovaj slučaj iz Stričića prvi ove godine.
Prvi ovogodišnji slučaj trihinele otkriven je kontrolom mesa divlje svinje u Stričićima nadomak Banjaluke, koju su tokom lova odstrelili članovi Lovačkog udruženja "Manjača".
KRVAVI OBRAČUN SUPRUŽNIKAI! Žena izbola muža u kafani - prevezen hitno u bolnicu
NEMAN IZ JADRANSKOG MORA! Rafailovići upecali zver tešku 266 kilograma (FOTO)
ŠMIT "PECNUO" DODIKA I REPUBLIKU SRPSKU: Nemac progovorio o ratu u BiH i njegovim posledicama po region
Veterinar u Veterinarskoj ambulanti "Vlajić" u Stričićima Goran Vlajić potvrdio je za Glas Srpske da su tokom vikenda lovci doneli uzorak mesa divlje svinje na pregled, gde je ustanovljeno da je meso zaraženo trihinelom, piše Srpskainfo.
- Na svu sreću, meso niko nije jeo. Odmah smo nakon obavljene analize obavestili lovce da je meso zaraženo - kazao je Vlajić. Kako je dodao, nakon toga su pozvali Odeljenje za inspekcijske poslove grada Banjaluka da izađu na teren, te unište sporno meso.
- I ranijih godina u Stričićima je bilo slučajeva trihinele. Pre dve godine otkrili smo je kod divlje svinje a pre tri godine kod domaće svinje - rekao je Vlajić. Prema tome, veoma je bitno, kako kaže, probuditi svest građana da meso donose na pregled.
- S obzirom na to da je sami početak sezone svinjokolja, još nije bilo slučajeva zaraze kod domaćih svinja, ali svakako bih apelovao na stanovništvo da se nikako ne opušta i da je jako bitno da se svako meso analizira. Ovaj slučaj divlje svinje pali alarm i signal je da je bolest uvek prisutna i onda kada joj se najmanje nadamo - rekao je Vlajić.
Objasnio je da se u slučaju konzumiranja mesa zaraženog trihinelom mogu dogoditi teške posledice po zdravlje ljudi, koje dovode do lakšeg i težeg invaliditeta, pa čak i smrti.
Veterinarski inspektor grada Banjaluka Saša Rakić potvrdio je za Glas da je ovaj slučaj iz Stričića prvi ove godine.
- Čim smo obavešteni o slučaju, otišli smo i na licu mesta spalili to meso, jer je to jedini način uništavanja - kazao je Rakić. Dodao je da je veoma bitno da se vodi računa o ispravnosti mesa, jer osoba kada jednom dobije bolest do kraja života ima problem s njom.
Vinko Đukić iz Lovačkog udruženja “Manjača” rekao je da je bitno konstantno podizati svest o važnosti nošenja mesa na analizu.
- Kad se divljač odstreli, prvo što se radi je da se meso nosi na pregled i niko ne dira i ne konzumira meso dok ne stignu rezultati - kazao je Đukić. Dodao je da se u njihovom lovištu godišnje desi jedan ili nijedan slučaj zaraze.