UPRKOS ULOŽENOM NOVCU I MALVERZACIJAMA! Šta je uticalo da se smeni diktatorski DPS u gradu pod Trebjesom?
Mnogi stručnjaci i "stručnjaci" oglasili su se povodom rezultata i osvojenih mandata stranaka koje su učestvovale na izborima
Dan nakon održanih lokalnih izbora u Nikšiću, jedno je izvesno: parlamentarna većina ostvarila je pobedu i tako potvrdila proces započet u avgustu prošle godine kada je prvi put nakon višegodišnje diktature smenjena Demokratska partija socijalista.
POOŠTRENE MERE ZA ULAZAK U SLOVENIJU: Šta to tačno znači za srpske državljane?
NIZ TOBOGAN SA POLITIČKE SCENE! DPS više nema podršku Crne Gore: Milo izgubio Nikšić, na redu je Herceg Novi!
Ponovo mali broj testiranih i mali broj zaraženih: Republika Srpska nastavlja vakcinaciju
Mnogi stručnjaci i "stručnjaci" oglasili su se povodom rezultata i osvojenih mandata stranaka koje su učestvovale na izborima. Naime, Demokratska partija je pojedinačno ostvarila najbolji rezultat - 18 mandata, za njima velika koalicija "Za budućnost Nikšića" - 11 mandata, jedan manje je osvojila koalicija "Mir je naša nacija", dok su "Crno na bijelo" i "Narodni pokret" dobili po 1 mandat. Socijaldemokratska partija Crne Gore nije prešla cenzus.
Uprkos solidnom rezultatu koji je DPS ostvario u rodnom gradu predsednika te partije, Mila Đukanovića - "ZBNK" i "MNN" odneli su pobedu na izborima, gde će bez učešća drugih opozicionih subjekata moći da oforme većinu.
U ovom izbornom procesu, građani su svedočili velikoj borbi za vlast u tom gradu, te su mnogi spočitavali, i mnogima se spočitavao uticaj sa strane.
Sa osvojenih 11 mandata, budući gradonačelnik Nikšića će verovatno biti nosilac liste "ZBNK" Marko Kovačević, što je sinoć i najavljeno iz štaba te koalicije. Toj listi koja je okupila najveći broj političkih subjekata, od strane DPS i satelita ali i sa drugih adresa pristizale su kritike zbog podrške Srba iz regiona sa kojima se Kovačević sastajao i učvršćivao saradnju za koju je isticao da je na korist građana Nikšića i građana Crne Gore.
Sa druge strane, trećeplasirana lista "Mir je naša nacija" važila je za "Vladinu listu" budući da je imala eksplicitnu podršku premijera Zdravka Krivokapića i pojedinih ministara. Prema njihovim rečima, oni su taj rezltat ostvarili bez ičije podrške izvan Crne Gore, iako se u medijima isticalo da imaju podršku međunarodne zajednice.
Srpska pravoslavna crkva, na koju je bezbožni režim Đukanovića udario kao na poslednji bedem zdravog razuma i ljubavi - ostvarila je svoj interes izmenama Zakona o slobodi veroispovesti. Samim tim, iako prethodno uvučena u politiku i prinuđena da se brani - ovaj put se Crkva nije mešala u izborni proces. Ipak, pojedini politički subjekti, naročito u finišu izborne kampanje, trudili su se da pokažu ko zapravo ima podršku SPC.
A koji su razlozi da je i pored pobede parlamentarne većine u Nikšiću, DPS čija lista po prvi put nije nosila ime Mila Đukanovića, ipak uspeo, kako ističe veliki broj analitičara - da sačuva biračko telo?
Analizom postizbornog procesa od avgusta 2020. godine, moglo se jasno uočiti da DPS nije promenio diskurs tj. - sa najviših distanci, naročito predsednika Đukanovića, mogli su se čuti i dalje govori mržnje, pretnje, bojazan od "srpskog sveta", neskriveni šovinizam itd. Samim tim, moguće je govoriti da je i ta politika na neki način učvrstila njihovo biračko telo - grupišući ih skupinu zadojene šovinizmom, koja konstantno proizvodi tenzije a koristeći strah da ih zadrži uz sebe.
Druga, važnija karika koja je omogućila ovakav rezultat DPS-u su poluge moći i funkcije koje njihovi kadrovi i dalje obavljaju.
Nikšićki izbori su, podsetimo, održani u uslovima koje je kontrolisao i organizovao DPS. To znači da su iz pozicije vlasti u tom gradu značajno uticali na sam proces glasanja, na sam dan izbora ali i u toku predizborne kampanje.
Usporene reforme na državnom nivou "kupile su vreme“ ovom najvećem opozicionom subjektu. U tom smislu valja pomenuti i "tužilačke zakone" koji još uvek nisu izmenjeni, te je i crnogorsko sudstvo i tužilaštvo i dalje u rukama DPS. Prilikom analize ovog izbornog procesa, čini se neophodnim naročito obratiti pažnju na sledeće činjenice:
Demokratska partija socijalista u redovima policije i dalje ima značajan uticaj, te je, narodski rečeno - policija "do juče bila njihova".
Sa druge strane, godinama je pažljivo "negovana" sprega vlasti Mila Đukanovića i organizovanog kriminala u Crnoj Gori. Iz toga se da zaključiti da se crnogorska mafija ne može "slomiti" za pola godine, već da je neophodan niz odlučnih i koordinisanih akcija nove vlasti koje bi se razračunale sa kriminalom i korupcijom. Prema tome - mafija je, i ovaj put, "odigrala" za DPS.
Pored ovih, važno je istaći u ulogu medija koja je u ovom izbornom procesu bila i više nego značajna budući da su "sve oči bile uprte u Nikšić" što zbog toga što su u pitanju prvi izbori nakon parlamentarnih, što zbog činjenice da je to rodni grad Mila Đukanovića. Velika medijska pokrivenost ovih izbora odigrala je ogromnu ulogu u krajnjem ishodu izbora. To znači - Radio i televizija Crne Gore.
Javni servis, odnosno Servis svih građana Crne Gore, jednako je poput crnogorske mafije "odigrao za DPS" budući da su sve vreme stavljeni u ulogu partijskog glasila te partije preko kojeg su ostvarivali svoj uticaj. Ni nakon avgustovske smene vlasti, politika Javnog servisa nije promenjena već su svi njihovi resursi uprti u korist jedne stranke i jednog čoveka.
Sve to zajedno, a jednim delom i neslaganja i trvenja koja su postojala unutar same parlamentarne većine, doprineli su ovakvom rezultatu DPS koji, uprkos svoj mašineriji, uloženom novcu i malverzacijama - nisu uspeli da pobede u Nikšiću.
Naprotiv, i u ovom slučaju su ostvarili lošiji rezultat (preko 500 glasova manje) nego na poslednjim parlamentarnim izborima kada su izašli sa SD-om a na ovim izborima su im se priključili i Komitski pokret i Liberalna partija.
Režim Mila Đukanovića je pao, a pobednička povorka i u ostalim crnogorskim opštinama oslobodiće građane od te kriminalizovane i koruptivne partije i njihovih koalicionih partnera.