УПРКОС УЛОЖЕНОМ НОВЦУ И МАЛВЕРЗАЦИЈАМА! Шта је утицало да се смени диктаторски ДПС у граду под Требјесом?
Многи стручњаци и "стручњаци" огласили су се поводом резултата и освојених мандата странака које су учествовале на изборима
Дан након одржаних локалних избора у Никшићу, једно је извесно: парламентарна већина остварила је победу и тако потврдила процес започет у августу прошле године када је први пут након вишегодишње диктатуре смењена Демократска партија социјалиста.
ПООШТРЕНЕ МЕРЕ ЗА УЛАЗАК У СЛОВЕНИЈУ: Шта то тачно значи за српске држављане?
НИЗ ТОБОГАН СА ПОЛИТИЧКЕ СЦЕНЕ! ДПС више нема подршку Црне Горе: Мило изгубио Никшић, на реду је Херцег Нови!
Поново мали број тестираних и мали број заражених: Република Српска наставља вакцинацију
Многи стручњаци и "стручњаци" огласили су се поводом резултата и освојених мандата странака које су учествовале на изборима. Наиме, Демократска партија је појединачно остварила најбољи резултат - 18 мандата, за њима велика коалиција "За будућност Никшића" - 11 мандата, један мање је освојила коалиција "Мир је наша нација", док су "Црно на бијело" и "Народни покрет" добили по 1 мандат. Социјалдемократска партија Црне Горе није прешла цензус.
Упркос солидном резултату који је ДПС остварио у родном граду председника те партије, Мила Ђукановића - "ЗБНК" и "MNN" odneli су победу на изборима, где ће без учешћа других опозиционих субјеката моћи да оформе већину.
У овом изборном процесу, грађани су сведочили великој борби за власт у том граду, те су многи спочитавали, и многима се спочитавао утицај са стране.
Са освојених 11 мандата, будући градоначелник Никшића ће вероватно бити носилац листе "ЗБНК" Марко Ковачевић, што је синоћ и најављено из штаба те коалиције. Тој листи која је окупила највећи број политичких субјеката, од стране ДПС и сателита али и са других адреса пристизале су критике због подршке Срба из региона са којима се Ковачевић састајао и учвршћивао сарадњу за коју је истицао да је на корист грађана Никшића и грађана Црне Горе.
Са друге стране, трећепласирана листа "Мир је наша нација" важила је за "Владину листу" будући да је имала експлицитну подршку премијера Здравка Кривокапића и појединих министара. Према њиховим речима, они су тај резлтат остварили без ичије подршке изван Црне Горе, иако се у медијима истицало да имају подршку међународне заједнице.
Српска православна црква, на коју је безбожни режим Ђукановића ударио као на последњи бедем здравог разума и љубави - остварила је свој интерес изменама Закона о слободи вероисповести. Самим тим, иако претходно увучена у политику и принуђена да се брани - овај пут се Црква није мешала у изборни процес. Ипак, поједини политички субјекти, нарочито у финишу изборне кампање, трудили су се да покажу ко заправо има подршку СПЦ.
А који су разлози да је и поред победе парламентарне већине у Никшићу, ДПС чија листа по први пут није носила име Мила Ђукановића, ипак успео, како истиче велики број аналитичара - да сачува бирачко тело?
Анализом постизборног процеса од августа 2020. године, могло се јасно уочити да ДПС није променио дискурс тј. - са највиших дистанци, нарочито председника Ђукановића, могли су се чути и даље говори мржње, претње, бојазан од "српског света", нескривени шовинизам итд. Самим тим, могуће је говорити да је и та политика на неки начин учврстила њихово бирачко тело - групишући их скупину задојене шовинизмом, која константно производи тензије а користећи страх да их задржи уз себе.
Друга, важнија карика која је омогућила овакав резултат ДПС-у су полуге моћи и функције које њихови кадрови и даље обављају.
Никшићки избори су, подсетимо, одржани у условима које је контролисао и организовао ДПС. То значи да су из позиције власти у том граду значајно утицали на сам процес гласања, на сам дан избора али и у току предизборне кампање.
Успорене реформе на државном нивоу "купиле су време“ овом највећем опозиционом субјекту. У том смислу ваља поменути и "тужилачке законе" који још увек нису измењени, те је и црногорско судство и тужилаштво и даље у рукама ДПС. Приликом анализе овог изборног процеса, чини се неопходним нарочито обратити пажњу на следеће чињенице:
Демократска партија социјалиста у редовима полиције и даље има значајан утицај, те је, народски речено - полиција "до јуче била њихова".
Са друге стране, годинама је пажљиво "негована" спрега власти Мила Ђукановића и организованог криминала у Црној Гори. Из тога се да закључити да се црногорска мафија не може "сломити" за пола године, већ да је неопходан низ одлучних и координисаних акција нове власти које би се разрачунале са криминалом и корупцијом. Према томе - мафија је, и овај пут, "одиграла" за ДПС.
Поред ових, важно је истаћи у улогу медија која је у овом изборном процесу била и више него значајна будући да су "све очи биле упрте у Никшић" што због тога што су у питању први избори након парламентарних, што због чињенице да је то родни град Мила Ђукановића. Велика медијска покривеност ових избора одиграла је огромну улогу у крајњем исходу избора. То значи - Радио и телевизија Црне Горе.
Јавни сервис, односно Сервис свих грађана Црне Горе, једнако је попут црногорске мафије "одиграо за ДПС" будући да су све време стављени у улогу партијског гласила те партије преко којег су остваривали свој утицај. Ни након августовске смене власти, политика Јавног сервиса није промењена већ су сви њихови ресурси упрти у корист једне странке и једног човека.
Све то заједно, а једним делом и неслагања и трвења која су постојала унутар саме парламентарне већине, допринели су оваквом резултату ДПС који, упркос свој машинерији, уложеном новцу и малверзацијама - нису успели да победе у Никшићу.
Напротив, и у овом случају су остварили лошији резултат (преко 500 гласова мање) него на последњим парламентарним изборима када су изашли са СД-ом а на овим изборима су им се прикључили и Комитски покрет и Либерална партија.
Режим Мила Ђукановића је пао, а победничка поворка и у осталим црногорским општинама ослободиће грађане од те криминализоване и коруптивне партије и њихових коалиционих партнера.