DA LI JE OVO "NOVI VRAČAR"? Traže čak i do 3.000 EVRA PO KVADRATU
Zbog visokih cena ove gradove zovu i "crnogorski Vračar".
Cene nekretnina su "eksplodirale" u celom regionu, pa i svetu, ali se njihov teret najviše oseća u zemljama sa nižim standardom, kao što je slučaj sa Balkanom.
IZVLAČILI GA KRANOM KROZ RUPU DUBOKU ŠEST METARA! Zastrašujući prizor, muškarac pao sa skele u ambis!
KUD ĆEŠ NA SRBE?! Umislili da mogu da vređaju naš narod, pa popili tužbu: Uhapšeni momci koji su izgovorili JEZIVE reči (VIDEO)
JEZIVE SCENE U DUBROVNIKU Turiste polili kofom urina: To je bila baš kanta, neko je skupljao i zalio nas
I dok čekamo dalji razvoj situacije u Srbiji i Hrvatskoj, u narednom periodu, podsećamo vas da je u Sloveniji došlo do preokreta na tržištu nekretnina. Takođe, u Crnoj Gori i ima i nema novina.
Aktuelno je to da potražnja za nekretninama u nekim gradovima - čak i na primorju - pada, ali je staro to da se cene "ne miču". Preokret se desio na moru, gde je došlo do pada potražnje za nekretninama do čak 30%, ali su cene ostale iste, pišu mediji.
Izuzetak je prestonica
Kako je rekao vlasnik jedne agencije za nekretnine, "na tržištu u Podgorici je trenutno malo useljivih stanova, pa ponuda ne može da isprati sve veću potražnju".
Inače, prosečna cena stana u novogradnji u Podgorici trenutno je 1.500 evra po kvadratu. Cene su još više, oko 2.000 evra po kvadratu, u blizini velikog tržnog centra i u kvartu Preko Morače.
U pitanju je, naglašavaju, komercijalna gradnja, a zavisno od projekta i kvaliteta gradnje - varira i cena. Stoga, u istom lokalitetu mogu se naći različite cene stanova.
Trenutno se u glavnom gradu Crne Gore gradi nekoliko hiljada stanova, i očekuje se da će doći do stabilizacije cena onda kada te jedinice budu završene. Tada će, logično, broj stanova biti veći, što će neminovno dovesti do pada prometa, a posledično i do smanjenja investicija.
Zaključak je da blagi pad cena ne treba očekivati pre kraja 2024. godine.
Kako je u ostalim gradovima Crne Gore?
Ono što je evidentno, jeste da su visoke kamatne stope i percepcija o recesiji na globalnom planu - doveli do odlaganja planova za kupovinu nekretnina u inostranstvu.
U Kotoru i Tivtu, minimalna cena starogradnje je čak 2.000 evra po kvadratu, dok cena u novogradnji dostiže 2.800 do 3.000 evra po metru kvadratnom.
S druge strane, Herceg Novi je jeftiniji, dok stanovi na Budvanskoj rivijeri prate trend rasta. Tu je cena po kvadratu najmanje 1.900 evra za starogradnju, odnosno 2.400 evra za novogradnju.