ZAEV UNIŠTIO MAKEDONIJU! Pogledajte čega će Skoplje sve morati da se odrekne u korist GRČKE!
Ponizio Makedonce!
Makedonski premijer, osim što je u sporazumu s Grcima pristao na promenu imena u Republika Severna Makedonija, obećao i da će se odreći nacionalnih obeležja i spomenika kulture.
Pročitajte i:
Makedonski premijer Zoran Zaev pristao je na neverovatna poniženja potpisavši sporazum o promeni imena svoje zemlje sa grčkim kolegom Aleksisom Ciprasom, pišu mediji u Skoplju.
Kako navode, osim što će se bivša jugoslovenska republika ubuduće zvati Republika Severna Makedonija, ona će morati da se odrekne i nacionalnih obeležja i spomenika kulture.
Skidaju sunce
Prema dogovoru, šest meseci nakon potpisivanja sporazuma Makedonija mora da promeni imena spomenika, javnih zgrada, infrastrukture i ostalih objekata koja se na bilo koji način odnose na helensku kulturu.
Tako će, na primer, spomenik Aleksandru Makedonskom u centru Skoplja, koji se zove "Ratnik na konju", morati da promeni ime. Zvaće se "Aleksandar Makedonski", ali će ispod tog imena biti naglašeno da je u pitanju helenski junak.
Ono što Makedoncima najviše smeta jeste to što će morati da se odreknu "Sunca (zvezde) iz Vergine", što smatraju svojim nacionalnim simbolom, a na koji Grčka ima ekskluzivno pravo. Reč je o prikazu sunca sa 16 krakova, otkrivenom na antičkim sarkofazima i drugim artefaktima na teritoriji severne grčke pokrajine Makedonije.
Taj simbol je Makedonija 1991, kad se odvojila od SFRJ, stavila na zastavu, ali je pod pritiskom Grčke 1995. morala da ga ukloni i da napravi zastavu kakvu ima danas.
"Sunce iz Vergine" se, međutim, i dalje nalazi na velikom broju makedonskih institucija, a koriste ga i gradovi na svojim grbovima, kao i organizacije makedonske dijaspore.
Takođe, Makedonci će morati da izmene i sve svoje školske udžbenike, istorijske atlase i ostale knjige u kojima se helenski termini pominju kao makedonski. Mediji u Skoplju pišu da je Zaev, prihvatajući sporazum s Grčkom, prešao sve crvene linije, što nijedan lider Makedonije pre njega nije hteo da uradi.
- Kiri Gligorovu je još 1992. nuđeno rešenje koje je podrazumevalo promenu imena u Republika Severna Makedonija. On je to odbio, navodeći da ne namerava da ponizi Makedonce. Dve i po decenije posle toga Zaev pokušava da to staro odbijeno rešenje predstavi kao trijumf - piše skopska štampa.
Protesti svakog dana
Građani Makedonije, nezadovoljni sporazumom o promeni imena države, u sredu uveče započeli su proteste u svim većim gradovima i najavljuju da će se okupljati svako veče dok sporazum sa Grčkom ne bude poništen.
Više hiljada ljudi okupilo se u sredu ispred zgrade Sobranja u Skoplju, tražeći ostavku vlade i uzvikujući "Makedonija" i "Izdajnici".
Na zgradu parlamenta bačen je i Molotovljev koktel, ali srećom štete nije bilo. Demonstranti su policiju, koja ih je sprečila da uđu u Sobranje, gađala flašama i kamenjem, pa su snage reda uhapsile najmanje deset izgrednika.
Inače, Zaev i Cipras su u utorak uveče postigli dogovor o imenu bivše republike SFRJ, i to telefonom. Pregovori, koji traju 27 godina, intenzivirani su krajem 2017, a zvaničan dokument treba da bude potpisan u subotu na Prespanskom jezeru.