SETIMO SE AVGANISTANA: Hoće li američke trupe napustiti DVE ARAPSKE DRŽAVE i kakve bi bile posledice takve odluke?
Napadi šiitskih milicija su prestali nakon snažnih vazdušnih udara američkih trupa
Američka vojska je bombardovala mete koje podržava Iran u tri različite zemlje Bliskog istoka tokom poslednjih nekoliko nedelja, ali to nije promenilo računicu Teherana i saveznike koje podržava da okončaju prisustvo američkih trupa u regionu.
"POVEŠĆEMO SVETI RAT PROTIV SAD" Nikad opasnije pretnje Iraka, ceo region srlja u propast?! (VIDEO)
SPREČENA KATASTROFA KOD DAMASKA: Sirijska PVO dejstvovala žestoko
NEMAČKA VOJSKA KREĆE U RAT?! Počelo raspoređivanje trupa, poslat moćni VOJNI brod na zadatak (VIDEO)
I uprkos više od 170 napada na američke trupe u Siriji, Iraku i Jordanu koje je Iran podržao od oktobra, sadašnji i bivši američki zvaničnici kažu da ne postoji plan za bilo kakvo skorije povlačenje američkih snaga.
Pored toga, SAD su ubile najmanje dva komandanta iračke milicije koju podržava Iran u Bagdadu u prva dva meseca ove godine. U najnovijoj operaciji je ubijen Abu Bakr al-Sadi, koji je navodno bio odgovoran za program razvoja dronova za grupu Kataib Hezbolah.
Najviši zvaničnici Bagdada brzo su osudili američki napad i optužili Vašington da "neodgovorno" ometa početak bilateralnih pregovora o budućnosti trupa koje predvode SAD u borbi protiv ISIS-a.
Vojni portparol iračkog premijera Mohameda Šije al Sudanija optužio je SAD da "ne poštuju" živote civila ili međunarodne zakone nakon napada u sredu. Prema Pentagonu, nema izveštaja o civilnim žrtvama. Video snimak posledica napada pokazuje precizan udar na vozilo u kojem su bili zvaničnici Kataib Hezbolaha, koristeći nešto što je izgledalo kao "Helfajr" raketa.
Međutim, odgovor SAD došao je posle napada koje je podržao Iran i ubistva tri američka vojnika. Milicije - naoružane, finansirane i obučene od strane Teherana tokom godina - saopštile su da će se napadi nastaviti sve dok se ne postigne prekid vatre u Gazi. Od 4. februara nisu zabeleženi napadi na američke trupe, što predstavlja najduži period bez napada od 17. oktobra. U novembru i decembru bila su dva, četvorodnevna zatišja.
Američki i irački zvaničnici složili su se prošle godine da započnu razgovore o budućem obliku i ulozi međunarodne koalicije za poraz ISIS-a, koja je prisutna na poziv iračke vlade.
Prva runda razgovora održana je u januaru, ali je brzo zaustavljena zbog smrtonosnog napada na američke trupe u Jordanu, za koje su američki zvaničnici optužili Kataib Hezbolah.
Manje od 24 sata nakon što su SAD ubile visokog komandanta Kataib Hezbolaha, Irak je jednostrano najavio da će druga runda pregovora sa SAD biti održana 11. februara. SAD su brzo dale saopštenje u kojem potvrđuju pregovore.
Ono o čemu se tačno razgovara, rezultiraće zajedničkom odlukom obe strane o budućnosti američkih i koalicionih trupa u Iraku.
- Ovi razgovori se fokusiraju na tri oblasti procene: pretnju od ISIS-a, operativno okruženje i sposobnost iračkih bezbednosnih snaga - rekao je portparol Pentagona major Pete Nguien. Ngujen je dodao da su tekući razgovori važan korak na putu tranzicije.
Prethodno su SAD promenile svoju ulogu sa borbe na pomoć i savetovanje. Potencijalne promene u budućnosti mogle bi da uključuju smanjenje broja trupa ili promenu tipa američkih ili koalicionih snaga u Iraku. O svemu se raspravlja u Višoj vojnoj komisiji (VVK).
- Pregovori u Iraku služe da se reafirmiše koaliciona posvećenost ne samo podršci iračkim snagama bezbednosti i sprečavanju ponovnog oživljavanja ISIS-a, već i daljem obezbeđivanju budućnosti Iraka - rekao je Ngujen za "Al-Arabiya English".
Bivši šef američke Centralne komande (CENTCOM), koja je odgovorna za američke vojne operacije na Bliskom istoku, rekao je da američko vojno prisustvo u Iraku podržava interese nacionalne bezbednosti Vašingtona.
Penzionisani general Džozef Votel je kao primer naveo ISIS i sprečavanje te grupe da ponovo budu šira pretnja regionu i svetu.
- Međutim, još važnije, dobar odnos sa Irakom i posebno sa njihovim sposobnim vojnim snagama je u našem interesu. Irak se nalazi na geostrateški značajnoj lokaciji u regionu i veoma je važno imati uticaj i prisustvo tamo - rekao je Votel za Al-Arabiya English.
Prisustvo sirijske vojske povezano je za Irak
Procenjuje se da SAD imaju oko 900 američkih vojnika u Siriji kao deo kampanje brobe protiv ISIS-a. Oni su bili na udaru bezbroj puta u poslednjih nekoliko meseci, ali većina tamošnjih vojnika dobija podršku od svojih trupa u Iraku.
Votel je rekao da bi svako povlačenje iz Iraka najverovatnije značilo odlazak američkih trupa iz istočne Sirije.
- Većina spasa za podršku našim trupama u Siriji dolazi iz Iraka, tako da, procenjujem da bi odlazak iz Iraka doveo do odlaska iz Sirije. Međutim, američke trupe u Al-Tanfu bi mogle da ostanu jer njihova podrška manje zavisi od Iraka. Ostale snage su na severoistoku - rekao je Votel.
Upitan o Siriji, Ngujen je rekao: "Nema promena položaja američkih snaga u Siriji."
Vesti iz Sirije, Iraka, Jemena i Libije čitajte OVDE.
(Srbija Danas/Al-Arabiya/Joseph Haboush/Preneo: V.M.)