СЕТИМО СЕ АВГАНИСТАНА: Хоће ли америчке трупе напустити ДВЕ АРАПСКЕ ДРЖАВЕ и какве би биле последице такве одлуке?
Напади шиитских милиција су престали након снажних ваздушних удара америчких трупа
Америчка војска је бомбардовала мете које подржава Иран у три различите земље Блиског истока током последњих неколико недеља, али то није променило рачуницу Техерана и савезнике које подржава да окончају присуство америчких трупа у региону.
"ПОВЕШЋЕМО СВЕТИ РАТ ПРОТИВ САД" Никад опасније претње Ирака, цео регион срља у пропаст?! (ВИДЕО)
СПРЕЧЕНА КАТАСТРОФА КОД ДАМАСКА: Сиријска ПВО дејствовала жестоко
НЕМАЧКА ВОЈСКА КРЕЋЕ У РАТ?! Почело распоређивање трупа, послат моћни ВОЈНИ брод на задатак (ВИДЕО)
И упркос више од 170 напада на америчке трупе у Сирији, Ираку и Јордану које је Иран подржао од октобра, садашњи и бивши амерички званичници кажу да не постоји план за било какво скорије повлачење америчких снага.
Поред тога, САД су убиле најмање два команданта ирачке милиције коју подржава Иран у Багдаду у прва два месеца ове године. У најновијој операцији је убијен Абу Бакр ал-Сади, који је наводно био одговоран за програм развоја дронова за групу Катаиб Хезболах.
Највиши званичници Багдада брзо су осудили амерички напад и оптужили Вашингтон да "неодговорно" омета почетак билатералних преговора о будућности трупа које предводе САД у борби против ИСИС-а.
Војни портпарол ирачког премијера Мохамеда Шије ал Суданија оптужио је САД да "не поштују" животе цивила или међународне законе након напада у среду. Према Пентагону, нема извештаја о цивилним жртвама. Видео снимак последица напада показује прецизан удар на возило у којем су били званичници Катаиб Хезболаха, користећи нешто што је изгледало као "Хелфајр" ракета.
Међутим, одговор САД дошао је после напада које је подржао Иран и убиства три америчка војника. Милиције - наоружане, финансиране и обучене од стране Техерана током година - саопштиле су да ће се напади наставити све док се не постигне прекид ватре у Гази. Од 4. фебруара нису забележени напади на америчке трупе, што представља најдужи период без напада од 17. октобра. У новембру и децембру била су два, четвородневна затишја.
Амерички и ирачки званичници сложили су се прошле године да започну разговоре о будућем облику и улози међународне коалиције за пораз ИСИС-а, која је присутна на позив ирачке владе.
Прва рунда разговора одржана је у јануару, али је брзо заустављена због смртоносног напада на америчке трупе у Јордану, за које су амерички званичници оптужили Катаиб Хезболах.
Мање од 24 сата након што су САД убиле високог команданта Катаиб Хезболаха, Ирак је једнострано најавио да ће друга рунда преговора са САД бити одржана 11. фебруара. САД су брзо дале саопштење у којем потврђују преговоре.
Оно о чему се тачно разговара, резултираће заједничком одлуком обе стране о будућности америчких и коалиционих трупа у Ираку.
- Ови разговори се фокусирају на три области процене: претњу од ИСИС-а, оперативно окружење и способност ирачких безбедносних снага - рекао је портпарол Пентагона мајор Пете Нгуиен. Нгујен је додао да су текући разговори важан корак на путу транзиције.
Претходно су САД промениле своју улогу са борбе на помоћ и саветовање. Потенцијалне промене у будућности могле би да укључују смањење броја трупа или промену типа америчких или коалиционих снага у Ираку. О свему се расправља у Вишој војној комисији (ВВК).
- Преговори у Ираку служе да се реафирмише коалициона посвећеност не само подршци ирачким снагама безбедности и спречавању поновног оживљавања ИСИС-а, већ и даљем обезбеђивању будућности Ирака - рекао је Нгујен за "Al-Arabiya English".
Бивши шеф америчке Централне команде (ЦЕНТЦОМ), која је одговорна за америчке војне операције на Блиском истоку, рекао је да америчко војно присуство у Ираку подржава интересе националне безбедности Вашингтона.
Пензионисани генерал Џозеф Вотел је као пример навео ИСИС и спречавање те групе да поново буду шира претња региону и свету.
- Међутим, још важније, добар однос са Ираком и посебно са њиховим способним војним снагама је у нашем интересу. Ирак се налази на геостратешки значајној локацији у региону и веома је важно имати утицај и присуство тамо - рекао је Вотел за Al-Arabiya English.
Присуство сиријске војске повезано је за Ирак
Процењује се да САД имају око 900 америчких војника у Сирији као део кампање бробе против ИСИС-а. Они су били на удару безброј пута у последњих неколико месеци, али већина тамошњих војника добија подршку од својих трупа у Ираку.
Вотел је рекао да би свако повлачење из Ирака највероватније значило одлазак америчких трупа из источне Сирије.
- Већина спаса за подршку нашим трупама у Сирији долази из Ирака, тако да, процењујем да би одлазак из Ирака довео до одласка из Сирије. Међутим, америчке трупе у Ал-Танфу би могле да остану јер њихова подршка мање зависи од Ирака. Остале снаге су на североистоку - рекао је Вотел.
Упитан о Сирији, Нгујен је рекао: "Нема промена положаја америчких снага у Сирији."
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије читајте ОВДЕ.
(Србија Данас/Al-Arabiya/Јосепх Хабоусх/Пренео: В.М.)