EKSPERTI PREDVIĐAJU: Islamska država će uskoro preći u gerilu
Stručnjaci strahuju da će se nakon povlačenja vratiti jači nego ikada
Islamska država (IS) priprema se za gubitak svojih teritorija u Siriji i Iraku, a potom za "povlačenje u pustinju", u ubeđenju da će se u dogledno vreme vratiti na scenu jača nego što je bila, upozoravaju francuski eksperti.
Suočena s ofanzivama moćne koalicije, koja preuzima teritorije takozvanog "kalifata" i preti da joj iz ruku istrgne Mosul, njeno glavno uporište u Iraku, kao i Raku u Siriji, IS najavljaje da bi se, kao što je to učinila na zapadu Iraka krajem 2000-ih, mogla pretvoriti u više ili manje tajni gerilski pokret, navodi danas pariski "Liberasion". Iz pozadine bi, tako, IS pripremila svoj povratak, računajući na podršku barem jednog dela sunitske zajednice.
AMERIČKI KOMANDANT TVRDI: Raka i Mosul će biti slobodni za šest meseci
- Za IS porazi nagoveštavaju sutrašnje pobede; to su iskušenja koja im, kako veruju, šalje Alah - objašnjava za AFP Dominik Toma, stručnjak za džihadističke pokrete u Školi visokih studija društvenih nauka.
ŽESTOKO: Ovako ruski bombarderi uništavaju IS istočno od Alepa (VIDEO)
Kako navodi ovaj stručnjak, islamistički ekstremisti su uvereni da će nove vlasti u gradovima koji su preuzeti iz njihovih ruku ubrzo doživeti neuspeh, te da će džihadistima "politika haosa omogućiti da u dogledno vreme ponovo stupe na scenu". Intenzitet njihove gerilske borbe bi u početku bio slab, ali bi vremenom jačao, dodaje isti stručnjak.
Pariski dnevnik podseća da je, u izveštaju objavljenom u Vašingtonu u decembru, 20 međunarodnih eksperata navelo da bi dalji plan IS mogao biti povlačenje u pustinju, pri čemu će ta ekstremistička grupa moći da iskorišhava sunitsko nezadovoljstvo i da raspiruje sektaške tenzije u narednih pet do 10 godina u Iraku, Siriji, Libiji, a možda i šire.
Povlačenje u pustinju – povlačenje Muhameda iz Meke
Pojam "povlačenje u pustinju", koji se često javlja u džihadističkoj propagandi već nekoliko meseci, ima veze s povlačenjem proroka Muhameda iz Meke 622. godine.
- On je, nakon što je prešao 450 kilometara kroz pustinju, našao utočište i zaštitu u oazi koja će kasnije postati grad Medina. Prema muslimanskoj tradiciji, krenuo je sa samo jednim saputnikom, ali su mu se pridružili i drugi sledbenici, a kasnije su se pobednički vratili u Meku - kaže islamolog Rašid Banzin.
Sve vesti o Siriji čitajte klikom OVDE!