ЕКСПЕРТИ ПРЕДВИЂАЈУ: Исламска држава ће ускоро прећи у герилу
Стручњаци страхују да ће се након повлачења вратити јачи него икада
Исламска држава (ИС) припрема се за губитак својих територија у Сирији и Ираку, а потом за "повлачење у пустињу", у убеђењу да ће се у догледно време вратити на сцену јача него што је била, упозоравају француски експерти.
Суочена с офанзивама моћне коалиције, која преузима територије такозваног "калифата" и прети да јој из руку истргне Мосул, њено главно упориште у Ираку, као и Раку у Сирији, ИС најављаје да би се, као што је то учинила на западу Ирака крајем 2000-их, могла претворити у више или мање тајни герилски покрет, наводи данас париски "Либерасион". Из позадине би, тако, ИС припремила свој повратак, рачунајући на подршку барем једног дела сунитске заједнице.
АМЕРИЧКИ КОМАНДАНТ ТВРДИ: Рака и Мосул ће бити слободни за шест месеци
- За ИС порази наговештавају сутрашње победе; то су искушења која им, како верују, шаље Алах - објашњава за АФП Доминик Тома, стручњак за џихадистичке покрете у Школи високих студија друштвених наука.
ЖЕСТОКО: Овако руски бомбардери уништавају ИС источно од Алепа (ВИДЕО)
Како наводи овај стручњак, исламистички екстремисти су уверени да ће нове власти у градовима који су преузети из њихових руку убрзо доживети неуспех, те да ће џихадистима "политика хаоса омогућити да у догледно време поново ступе на сцену". Интензитет њихове герилске борбе би у почетку био слаб, али би временом јачао, додаје исти стручњак.
Париски дневник подсећа да је, у извештају објављеном у Вашингтону у децембру, 20 међународних експерата навело да би даљи план ИС могао бити повлачење у пустињу, при чему ће та екстремистичка група моћи да искоришхава сунитско незадовољство и да распирује секташке тензије у наредних пет до 10 година у Ираку, Сирији, Либији, а можда и шире.
Повлачење у пустињу – повлачење Мухамеда из Меке
Појам "повлачење у пустињу", који се често јавља у џихадистичкој пропаганди већ неколико месеци, има везе с повлачењем пророка Мухамеда из Меке 622. године.
- Он је, након што је прешао 450 километара кроз пустињу, нашао уточиште и заштиту у оази која ће касније постати град Медина. Према муслиманској традицији, кренуо је са само једним сапутником, али су му се придружили и други следбеници, а касније су се победнички вратили у Меку - каже исламолог Рашид Банзин.
Све вести о Сирији читајте кликом ОВДЕ!